Lato nie dla Synthosu

Lato nie dla Synthosu
Tegoroczne lato nie było zbyt korzystne dla Grupy Synthos. W okresie lipiec – wrzesień spółka zanotowała bowiem straty.

Z danych podsumowujących trzeci kwartał roku wynika, że zysk netto grupy Synthos spadł do 110,8 mln zł z pułapu 282,5 mln zł przed rokiem. Wzrosły za to przychody: z 1,51 mld zł w trzecim kwartale 2011 r. do 1,58 mld. Po trzech kwartałach tego roku grupa miała 462,7 mln zł zysku netto i 4,84 mld zł przychodów. Wśród czynników, które miały wpływ na działalność w trzecim kwartale Synthos wymienia przede wszystkim obecne od czerwca tego roku pogorszenie koniunktury w światowym przemyśle petrochemicznym.

W specjalnym komunikacie spółka zauważyła, że „był to czynnik oddziałujący na popyt zarówno pochodzący ze strony branży motoryzacyjnej, jak i budowlanej. Szczególnie mocno to pogorszenie koniunktury Grupa Synthos odczuła w segmencie kauczuków ESBR. Trzeci kwartał, który zazwyczaj jest dobrym okresem dla budownictwa i producentów materiałów budowlanych był znacznie słabszy niż analogiczny okres ubiegłoroczny. Budownictwo jest sektorem gospodarki, który najbardziej odczuwa skutki kryzysu gospodarczego w Europie. Sytuacja ta wpływa na wyniki segmentu dyspersji i tworzyw izolacyjnych produkowanych przez Synthos”.

Synthos


Z kolei dla rynku polistyrenu, którego jednym z podstawowych zastosowań jest przemysł opakowań na zmiany popytu wpływ miało spowolnienie wzrostu gospodarczego w Chinach i oferowanie dodatkowych ilości produktów w Europie, które tradycyjnie sprzedawane były na rynku azjatyckim.

W przywoływanym okresie Synthos zanotował także kilka sukcesów. Udało mu się podpisać koncernem Goodyear długoletnią umowę – do 2018 r. - na dostawy kauczuków SSBR i ESBR. Jej wartość to 3,73 mld zł. Ponadto firma wprowadziła na rynek nowy polistyren InVento. To odmiana EPS o obniżonym współczynniku lambda do zastosowań w nowym budownictwie, jak i starszych budynkach, w których przeprowadza się prace termoizolacyjne.

Fiaskiem zakończyła się natomiast próba przejęcia Zakładów Azotowych Puławy.