Łatwe monitorowanie i kontrola procesów próżniowych

Łatwe monitorowanie i kontrola…

W inżynierii procesów dokładne monitorowanie ciśnień w procesach wykorzystujących próżnię to ważny czynnik dla zapewnienia optymalnej wydajności i najlepszej możliwej jakości produktu. Próżniowy sprzęt pomiarowy VacTest firmy Busch jest zaprojektowany tak, aby połączyć najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii pomiaru próżni z wyjątkową jakością produkcji - zapewniając innowacyjne i kompleksowe portfolio aktywnych wakuometrów i sterowników. Dzięki temu do każdego procesu można dobrać odpowiednią technologię pomiarową.

Te urządzenia cechują się przede wszystkim wytrzymałą konstrukcją, niezawodnością i dokładnością pomiarów, dzięki czemu doskonale nadają się do monitorowania procesów próżniowych i sterowania nimi w zastosowaniach przemysłowych lub badawczych. Te nowoczesne technologie umożliwiają szeroki zakres dokładnych pomiarów na wszystkich poziomach próżni od 1600 do 5 × 10-10 milibarów. Wszystkie czujniki są zgodne z wymogami międzynarodowych norm i regulacji, takich jak CE i RoHS.

Szereg różnych technologii czujników z serii VacTest pokrywa cały zakres od niskiego do bardzo wysokiego podciśnienia. Zasadniczo można je podzielić na dwie główne kategorie: bezpośredni i pośredni pomiar ciśnienia. Zasada pomiaru bezpośredniego jest niezależna od gazu procesowego i opiera się na ciśnieniu, jakie strumień cząsteczek wywiera na membranę. Metoda ta jest stosowana głównie w procesach niskiej i średniej próżni. Przy wyższym poziomie próżni stosowane są zasady pomiaru pośredniego, oparte na specjalnych właściwościach gazu procesowego, takich jak przewodność cieplna lub prawdopodobieństwo jonizacji. W przeciwieństwie do metody pomiaru bezpośredniego, zasady te zależą od rodzaju gazu procesowego. Z tego powodu należy zastosować określony współczynnik korekcyjny dla każdego gazu procesowego - z wyjątkiem powietrza i azotu.

Przy wyborze odpowiedniego czujnika należy wziąć pod uwagę szereg czynników. Oprócz procesu i warunków otoczenia kluczowe role w uzyskaniu optymalnych wyników pomiarów odgrywają: zakres ciśnienia, wymagana dokładność i skład gazu. Dzięki trzem liniom produktów Busch VacTest spełnia wymagania pod względem dokładności, zakresu pomiaru i funkcjonalności każdego systemu lub procesu próżniowego.


image-article-vactest
Fot.: Trzy linie produktów urządzeń do pomiaru próżni Busch VacTest (od lewej do prawej): przetworniki cyfrowe VacTest, przekaźniki analogowe VacTest, mierniki przenośne VacTest.

Przetworniki cyfrowe VacTest to wysokiej klasy mierniki oferujące w wersji standardowej pełen zakres funkcji. Inteligentna architektura mikrokontrolerów umożliwia optymalne sterowanie czujnikami oraz udostępnia dodatkowe funkcje ustawień, dzięki czemu nadajniki te stanowią idealne rozwiązanie do wielu zastosowań. Przetworniki cyfrowe VacTest są oparte na technologii czujników Piraniego lub na kombinacji technologii Piraniego i zimnej katody lub Piraniego i gorącej katody.

Przekaźniki analogowe VacTest wyróżniają się kompaktową, solidną i funkcjonalną konstrukcją. Dzięki doskonałej dokładności pomiarów i stabilności świetnie sprawdzają się w scentralizowanych systemach monitoringu i sterowania.

Mierniki przenośne VacTest to doskonałe rozwiązanie ręczne przydatne do kontroli jakości przy procesach serwisowych i próżniowych. Te zasilane bateryjnie mierniki zapewniają dostęp do różnych funkcji, takich jak interfejs USB do eksportu i wyświetlania danych czy rejestrator danych. Mogą być nawet stosowane w próżni. Na przykład można umieścić te mierniki w opakowaniach próżniowych w celu pomiaru ciśnienia wewnątrz opakowania.

Serię produktów uzupełniają aktywne sterowniki czujników VacTest, które są kompaktowymi jednostkami sterującymi przeznaczonymi do jednoczesnej obsługi kilku wakuometrów. Przystosowane do używania zarówno na stole, jak i do montażu w szafie, umożliwiają intuicyjną nawigację po menu i zapewniają pełną kontrolę nad każdym nadajnikiem. Parametry, takie jak współczynnik korygujący typu gazu, jednostki ciśnienia, wartości zadane i inne korzystne funkcje, można łatwo regulować.

Oprócz urządzeń pomiarowych dostępne jest również rozwiązanie VacTest Viewer. Jest to bezpłatna aplikacja Bluetooth do monitorowania dla urządzeń mobilnych z systemem operacyjnym Android. Można jej używać do wyświetlania wartości ciśnienia z maks. 16 podłączonych czujników. Narzędzie zostało zaprojektowane z myślą o wymianie danych przez Bluetooth między oprogramowaniem a czujnikami i idealnie nadaje się do celów konserwacji i kalibracji. Dla maksymalnych i minimalnych wartości ciśnienia można zaprogramować alarmy wizualne i dźwiękowe.

Reportaże

Forum