Lepsze kauczuki styrenowo - polibutadienowe

Lepsze kauczuki styrenowo… Największy na świecie producent kauczuków syntetycznych, niemiecki koncern Lanxess, pracuje nad udoskonaleniem surowca przeznaczonego do produkcji opon.

W tej chwili najbardziej intensywnie prowadzone przez Lanxess prace badawczo-rozwojowe skupiają się na doprowadzeniu do zmiany mikrostruktury molekularnej gumy, która jest powszechnym materiałem do tworzenia nowych opon.

W tym celu inżynierowi koncernu zdecydowali się na zastosowanie nowej generacji katalizatorów i coraz bardziej wyrafinowanej technologii procesowej. Wszystkie te podjęte przez nich działania mają pomóc w dalszym obniżeniu oporu toczenia w nowych oponach o wysokiej jakości oraz przyczynić się do wydłużenia przebiegu samochodów elektrycznych – to auta które pozostają jeszcze w dużej mierze w sferze pomysłów - czyniąc je przy tym znacznie bezpieczniejszymi niż ma to miejsce w odniesieniu do dzisiejszych pojazdów.

Przy czym, jak tłumaczą przedstawiciele Lanxessa, samo pojęcie „ekologiczności” nie powinno ograniczać się wyłącznie do kwestii zużycia paliwa. Istotnym jest także m.in. unikanie odpadów, co stanowi kolejny ważny aspekt zrównoważonego rozwoju. Również w tym zakresie nowoczesne gatunki gumy styrenowo – polibutadienowej mają cechować się wieloma udoskonaleniami w stosunku do wcześniejszych mieszanek.

Oto bowiem przykładowo lepiej niż inne materiały gumowe amortyzują moment zetknięcia się z krawężnikami, co oznacza, że nie tylko zwiększają bezpieczeństwo, ale także zapobiegają powstawaniu odpadów. Jeśli chodzi o długości użytkowania i przebieg, to firma wprowadza już specjalne przedmieszki do gumy do produkcji opon, dzięki którym bieżnikowanie opon stanie się łatwiejsze. To z kolei spowoduje oszczędność cennych surowców. Wreszcie zastosowanie w bieżniku gatunków gumy szczególnie odpornych na ścieranie przyczyni się do dobrej wydajności środowiskowej, ponieważ nie tylko zwiększy żywotność opony, ale także przyczyni się do zmniejszenia problemów z powstawaniem drobnego pyłu, co jest szczególnie uciążliwie w miastach narażonych na duży ruch samochodowy.

Czytaj więcej:
Opony 51

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska