Masterbacze oparte na barwnikach i nośniku poliamidowym

Masterbacze oparte na barwnikach…
Specjalne koncentraty - masterbacze do barwienia poliamidu oparte na barwnikach i nośniku poliamidowym są m.in. przedmiotem badań Instytutu Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia. Z wynikami jego działań można było się zapoznać m.in. na międzynarodowej konferencji "Postęp w przetwórstwie tworzyw polimerowych", która odbyła się podczas ostatnich targów Plastpol w Kielcach. O osiągnięciach Instytutu w tym obszarze mówiła Mariola Kaźmierska.

Koncentraty barwiące w przetwórstwie tworzyw sztucznych występują najczęściej w postaci wysoko wypełnionego pigmentem tworzywa, które dodawane w procesie przetwórstwa tworzyw polimerowych nadają wyrobowi odpowiednią barwę. Podstawowym składnikiem koncentratu barwiącego jest pigment organiczny lub nieorganiczny, z reguły nierozpuszczalny w tworzywie polimerowym.

Jak poinformowano w Kielcach opracowane przez Instytut koncentraty specjalne do poliamidu oparte są na barwnikach anionowych rozpuszczalnych w nośniku. Nazwa handlowa tych koncentratów to amidofile.

Omawiając specjalne koncentraty barwne do barwienia poliamidu w masie trzeba zauważyć, że nośnikiem polimerowym jest poliamid 6 (Tarnamid 27). Środek barwiący stanowią zaś wyselekcjonowane barwniki anionowe - kwasowe i metalokompleksowe - charakteryzujące się dużą siłą barwienia oraz wysoką odpornością termiczną i chemiczną. Koncentraty przeznaczone są do barwienia poliamidu w masie metodą wtrysku i wytłaczania, ze szczególnym uwzględnieniem barwienia przędzy poliamidowej w masie w procesie wytwarzania. Przeznaczone są również do barwienia różnych odmian poliamidów np. napełnianych włóknem szklanym, wypełniaczami mineralnymi, elektroprzewodzących, wysoko transparentnych. Warto też wiedzieć, że koncentraty nie wpływają na zmianę przezroczystości wyrobów oraz efektu wysokiego połysku.

Metoda wytwarzania koncentratów barwnych (barwnik/poliamid 6), polega na wprowadzeniu w masę poliamidowego nośnika będącego w postaci granulatu do 40 proc. barwnika anionowego poprzez barwienie krajanki poliamidowej w kąpieli wodnej metodą wyciągową w odpowiednio dobranych warunkach. Te warunki to: temperatura przekraczająca 100 st. C, ciśnienie o wartości 2-3 atmosfer, pH mniejsze niż 5, krotność kąpieli nie przekraczająca jednej piątej. Czas barwienia musi być mniejszy niż cztery godziny i zapewniać maksymalne wyczerpanie kąpieli barwiącej.