Masterbatch siloksanowy MB25-235 w ofercie Telko

Masterbatch siloksanowy MB25-235…

MB25-235 produkcji Multibase/DuPont to niemigrujący dodatek poślizgowy dający długotrwały i wydajny efekt w produkcji opakowań FFS (form-fill-seal) oraz folii rolniczych.

Stabilne i permanentne dodatki poślizgowe są kluczowe do redukcji naprężeń w foliach LDPE używanych w wysokowydajnej produkcji opakowaniowej FFS (form-fill-seal). Obniżenie współczynnika tarcia na powierzchni folii zdecydowanie poprawia wydajność i zapewnia nieprzerwaną ciągłość produkcji i stabilność jakościową. Chociaż organiczne dodatki poślizgowe wciąż są tradycyjnym wyborem, to mają one znaczące wady.

Masterbatch MB25-235 oparty na zaawansowanych silikonach przewyższa organiczne dodatki pod prawie każdym względem, zapewniając długotrwały i stabilny w czasie poślizg, niezależny od temperatury. Nie wpływa na parametry mechaniczne jak wytrzymałość na rozciąganie i rozerwanie, ani nie migruje do powierzchni. Możliwe jest też uniknięcie negatywnych właściwości dodatków erukamidowych bądź oleamidowych, które łatwo i szybko migrują oraz przenoszą się nie tylko pomiędzy powierzchniami folii, ale też do zawartości opakowania. Ich obecność może utrudniać następne operacje jak nadruk bądź metalizacja.

Oprócz rozwiązania problemów związanych z migracją dodatków organicznych, które mogą spowodować kontaminację pożywienia, masterbatch MB25-235 posiada europejskie, amerykańskie i chińskie dopuszczenia do kontaktu z żywnością. Jest więc idealnym rozwiązaniem w produkcji opakować metodą FFS.

Przy wykorzystaniu masterbatcha do folii rolniczych (włóknina ogrodnicza, folia szklarniana, folia do sianokiszonki) uzyskuje się stabilne parametry starzenia i dobrą odporność na rozerwanie, pozwalające znieść działanie żywiołów.

tabela-1
Rys.1 Dynamiczny i statyczny współczynnik tarcia dla układu folia/metal w funkcji zawartości MB25-235

Co jednak najważniejsze, MB25-235 pozwala na obniżenie kosztów, gdyż działa już przy dozowaniu rzędu 2-4% (mas.) do pożądanej warstwy, co również wpływa pozytywnie na transparentność folii. W przeciwieństwie do dodatków organicznych, może być dodawany wyłącznie do warstwy zewnętrznej folii wielowarstwowej, co zmniejsza potrzebną ilość. Oparcie masterbatcha na standardowym gatunku LDPE do folii zapewnia uzyskanie doskonałej homogeniczności, która poprawia działanie dodatku poślizgowego.

Od strony przetwórczej, wykorzystanie silikonów zapobiega efektowi gromadzenia się materiału na dyszy (nagaru) oraz tworzeniu się frakcji żelowej.

tabela-2
Rys. 2 Różnica w dynamicznym współczynniku tarcia film/film dla próbki referencyjnej i układu starzonego przez 4 miesiące w funkcji zawartości MB25-235


Telko - dystrybutor i ekspert w dziedzinie
 

Telko - dystrybutor i ekspert w dziedzinie tworzyw sztucznych: ABS, PA, PC, POM, PMMA, PBT, TPE, TPO, PP, EPDM, LDPE, HDPE, MDPE, LLDPE, EVA, MDPE, TPV, TPU, TPEE, PET, PLA, PC, PPS, PEEK, PEI, PESU, POK, PPO

Polska, 02-928 Warszawa, Taneczna 18