Medal targów Taropak dla firmy Fanuc

Medal targów Taropak dla firmy…
Firma Fanuc Robotics Polska została nagrodzona Złotym Medalem Targów Taropak za innowacyjnego Robota służącego do paletyzacji.

Nagrodzony robot z serii Fanuc M-410iB charakteryzuje się konstrukcją, pozwalającą w krótkim czasie paletyzować duże ilości opakowań wszelakich produktów. Z powodzeniem paletyzuje opakowania z produktami spożywczymi, chemicznymi, drewnianymi a także metalowymi.

Paletyzacja jest procesem, który polega na układaniu opakowanych produktów na palecie według określonego wzoru. W przemyśle spożywczym paletyzacja odbywa się zwykle na standardowej europalecie, a wysokość paletyzacji nie przekracza zwykle 2800 mm. Masa paletyzowanych opakowań w przemyśle spożywczym waha się pomiędzy kilku dekagramami a 25 kg. Proces odbywa się zwykle z prędkością od kilkudziesięciu do kilku tysięcy opakowań na godzinę.

Paletyzacja wiąże się z wykonywaniem tych samych monotonnych czynności z niejednokrotnie wysoką dokładnością i coraz częściej według skomplikowanych wzorów. Do pracy w takich warunkach zostały zaprojektowane roboty paletyzujące Fanuc.

Medal targów Taropak dla firmy Fanuc


Cechą i zaletą robotów paletyzujących Fanuc jest fakt, iż są one dostarczane wraz z podstawą montażową. Umożliwia to podniesienie robota do wysokości umożliwiającej osiągnąć optymalną prędkość paletyzacji. Robot pobiera zapakowane produkty z transportera produkcyjnego znajdującego się na wysokości jego podstawy, a paletyzuje na wysokościach zarówno poniżej jak i powyżej swojej podstawy. Pozwala też oszczędzić miejsce na produkcji przez zainstalowanie pod robotem układu sterowania. System sterowania robotów paletyzujących znajduje się pod podstawą robota, w miejscu bezpiecznym i dodatkowo zwykle nie wykorzystywanym na produkcji.

Robot pozwala również przeprowadzić przewody technologiczne wewnątrz swojej konstrukcji. Można je przeprowadzić nie tylko przez ramię robota, ale również przez jego nadgarstek. Ta zaleta pozwala na wydłużenie żywotności przewodów, które są bardziej wytrzymałe na skręcanie niż na rozciąganie. Roboty przeprowadzone wewnątrz, podczas ruchów robota, nie oplatają się wokół nadgarstka i nie są przez to niekorzystnie rozciągane.

Warto też dodać, że robot paletyzujący Fanuc M-410iB jest wyposażony w zintegrowany system wizyjny. Zintegrowanie to nie wymaga zastosowania przemysłowego komputera. System wizyjny 2D służy do lokalizacji elementów, zabezpieczenia przed powstawaniem błędów i innych operacji. Dla procesów wizyjnych w robotyce, dla których nie wystarczają narzędzia systemów wizyjnych 2D, Fanuc oferuje system wizyjny 3D. System wizyjny zastosowany wraz z robotem paletyzującym pozwalana na automatyczną identyfikacje położenia opakowania, które ma być paletyzowane jak również na kontrolę błędów położenia palet.

Udźwig robota to wedle różnych jego wersji 140-700 kg. Roboty Fanuc pracują już m.in. w Zakładach Chemicznych Śnieżka, Wrigley Poland, Canpack, Zakłady Barlinek i Wienerberger.

Czytaj więcej: Maszyny 505 Nagrody 227