Medal za aseptyczne napełnianie opakowań

Medal za aseptyczne napełnianie…
Nalewarka Bag in Box Asepta 5000 firmy Dys Pak została wyróżniona Złotym Medalem Targów Taropak. Dys Pak to jedyny w naszym kraju producent pakowarek Bag in Box.

Bag in Box to urządzenia umożliwiające aseptyczne napełnianie opakowań produktami spożywczymi o konsystencji płynnej lub półpłynnej. Produkty mogą zawierać cząstki stałe nie przekraczające 10 mm. Wykorzystywane tu opakowania to worki z laminatu wielowarstwowego zaopatrzonego w króćce zamknięte wtłoczonym korkiem. Rozmiary tego typu worków zaczynają się od kilku, a kończą na 1000 litrach.

Innowacyjność bag in box polega na tym, że to jedyny system pakowania, w którym opakowanie, po otworzeniu i częściowym opróżnieniu, zachowuje się tak, jakby nadal było zamknięte, a pozostający w nim produkt można przechowywać przez długi okres. Grawitacyjne opróżnianie opakowania poprzez umieszczony zwykle w dolnej części zawór uniemożliwia wniknięcie do wewnątrz powietrza. Worek zmniejsza swoją pojemność, obkurczając się na pozostającym w nim produkcie.

Stoisko firmy Dys-Pak na targach Taropak 2008

Opakowanie Bag in Box, to nic innego jak po prostu worek w pudełku. Materiałem konstrukcyjnym jest tu worek i karton.

Worek o pojemności dochodzącej nawet do 1000 litrów zbudowany jest z dwóch warstw wysokojakościowych laminatów. Przyspawany do niego króciec z korkiem lub kranikiem umożliwia jego napełnianie i opróżnianie. Podczas opróżniania opakowania, przez umieszczony zwykle w dolnej części zawór, worek zmniejsza swoją pojemność, obkurczając się na pozostającym w nim produkcie. Po otworzeniu i częściowym opróżnieniu zachowuje się tak jakby był w dalszym ciągu zamknięty, a łatwo psujący się produkt można w nim przechowywać przez długi czas. Kolejny element budowy opakowania, czyli karton zapewnia ochronę worka, ułatwia dozowanie i przenoszenie opakowania.

Po rozdzieleniu worka i kartonu, część tekturowa stanowiąca 80 proc. opakowania podlega utylizacji, zaś worek z zaworem może być powtórnie przetworzony np. na polietylenowe krzesełka czy ogrodzenia. Worki tego rodzaju charakteryzują się wysoką odpornością chemiczną, bardzo niską przepuszczalnością gazów oraz są nieprzepuszczalne dla pary, światła, substancji zapachowych. Wyróżnia je wysoka barierowość.

Dzięki zastosowaniu aseptycznego pakowania uzyskuje się długi okres trwałości produktu. W konwencjonalnych metodach produkt znajdujący się w opakowaniu poddawany jest sterylizacji. W aseptycznym pakowaniu sterylizacja opakowania i produktu przebiega oddzielnie, po czym przy zachowaniu warunków aseptycznych napełnia się opakowania daną substancją i zamyka również w środowisku wysoko sterylnym.

Stoisko firmy Dys-Pak na targach Taropak 2008

Warunki takie uzyskuje się w głowicy napełniającej urządzenia Asepta 5000. Głowica aseptyczna jest to głowica zamknięta z instalacją do ciągłej sterylizacji wnętrza komory, najczęściej parą wodną. Dzięki natryskowi pary wodnej w komorze utrzymana jest wysoka temperatura neutralizująca ewentualne zakażenie. Ponadto sposób opróżniania uniemożliwia wtórne zakażenia mikroorganizmami. Zaworek pozwala na pobranie określonej ilości substancji bez wniknięcia powietrza.

Maszyna dzięki specjalnej technologii sterylnego pakowania wydłuża termin ważności produktu, eliminując potrzebę użycia konserwantów. Asepta 5000 tak jak już wspomniano pakuje worki od 2 do 1000 litrów, np. syropy, koncentraty, przeciery, keczupy, pulpy owocowe i warzywne, produkty mleczne. Tak hermetycznie i aseptycznie zapakowane produkty przeznaczone są do dalszego przetwórstwa w gastronomii, piekarniach lub mleczarniach. Wydajność napełniania dochodzi w tej maszynie do 5 tys. litrów na godzinę.