Ministerstwo Klimatu chce uszczelnić system gospodarowania odpadami

Ministerstwo Klimatu chce…

Ministerstwo Klimatu przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o odpadach, który ma uszczelnić system gospodarowania odpadami w Polsce poprze integrację bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) z Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

Z zaprezentowanego projektu wynika, że od 2021 r. dokumenty potwierdzające wykonanie usługi odbioru czy przyjęcia odpadów(KPO/KPOK), będą zintegrowane z odpowiednią fakturą VAT. W BDO mają być gromadzone informacje o fakturze, a Krajowa Administracja Skarbowa będzie miała wgląd do danych w BDO i możliwość ich skonfrontowania z danymi z systemów fiskalnych.

W ocenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wartość rynku szarej strefy wynosi obecnie około 3,5-4,0 mld zł, zaś poza legalnym obrotem znajduje się około 8 mln ton różnych odpadów. Z kolei wartość szarej strefy zgodnie z szacunkami ekspertów Krajowej Izby Gospodarczej wynosi między 2,7 mld zł a nawet 6 mld zł.

- Recyklerzy od dawna zgłaszali problemy z „szarą strefą”, która niewłaściwie postępując z odpadami psuła rynek odpadowy. Cieszą nas proponowane rozwiązania połączenia KPO z fakturami VAT, ułatwi to weryfikację i mamy nadzieję, że ograniczy działania "mafii śmieciowej" - mówi Szymon Bula ze Stowarzyszenia "Polski Recykling".

Zdaniem Ministerstwa "szara strefa" w gospodarce odpadami może powodować uszczuplenia podatków VAT w kwocie 585 mln z. oraz CIT/PIT w kwocie ok. 172 mln zł w skali roku, a uszczuplenia w zakresie należnych opłat produktowych i środowiskowych przekraczają 1,6 mld zł. co jest na poziomie prawie 2 razy wyższym niż szacowany jej udział w całej gospodarce narodowej.

Źródło: Stowarzyszenie "Polski Recykling"


Czytaj więcej:
Finanse 108
Prawo 434