Mold Masters z medalem targów Plastpol za system IRIS

Mold Masters z medalem targów…
Podczas targów Plastpol firma Mold Masters przedstawiła innowacyjną technologię barierową IRIS do produkcji opakowań i zamknięć wielowarstwowych powstałych w technologii wtrysku. I otrzymała za ten produkt Medal Targów Kielce.

System IRIS eliminuje konieczność rozbudowy gniazda produkcyjnego o dodatkowe linie montażowe, zapewnia elastyczność produkcji oraz optymalną konstrukcję układu gorącokanałowego. To zaś pozwala na maksymalizację wydajności mocy produkcyjnych oraz optymalizację procesu produkcji.

Jest to kompletne rozwiązanie do równoczesnego wtryskiwania warstwy wierzchniej i wewnętrznej z doskonałą kontrolą grubości warstwy barierowej. Wtrysk obu warstw realizowany jest jedną dyszą. Technologia eliminuje konieczność rozbudowy gniazda produkcyjnego o dodatkowe linie montażowe, maksymalizuje wydajności obecnie wykorzystywanych mocy produkcyjnych oraz optymalizuje proces produkcji. Technologia IRIS całkowicie zastępuje obecnie wykorzystywaną metodę termoformingu do produkcji aplikacji wielowarstwowych.

Na czym polega istota całego rozwiązania wprowadzanego przez Mold Masters?

Mold Masters, IRIS


Tworzywowe struktury wielowarstwowe odgrywają coraz większą rolę w technice opakowaniowej, umożliwiając stosowanie nowoczesnych systemów pakowania, decydujących o dobrym zabezpieczeniu jakości produktów, zwłaszcza spożywczych oraz o przedłużeniu okresów ich przydatności do spożycia. IRIS daje więc możliwość tworzenia ścianek o grubości dziesiątych części milimetra przy zachowaniu innych zalet technologii formowania wtryskowego. Opakowania z barierą są alternatywą dla aluminiowych puszek i szklanych słoików.

Ponadto jak wiadomo, opakowania barierowe składają się z kilku warstw. Zewnętrzną i wewnętrzną stanowi najczęściej polipropylen, a zasadniczym elementem ścianki jest jej warstwa środkowa - kopolimer etylenu i alkoholu winylowego (EVOH). Jest to tworzywo o wysokim współczynniku barierowości, znacznie ograniczające dostęp tlenu oraz ulatnianie składników produktu na zewnątrz.

IRIS jest rozwinięciem tzw. wtrysku typu sandwich, gdzie dwa lub więcej tworzyw jest wtryskiwane kolejno lub równocześnie.

Technologia IRIS integruje w sobie pięć kluczowych technologii opracowanych przez Mold-Masters:
  • IRIS - pojedyncza dysza realizująca wtrysk dwóch tworzyw,
  • Technologię iFlow do wytwarzania rozdzielaczy, która zapewnia balans, szybką zamianę kolorów oraz minimalne spadki ciśnienia,
  • E-Drive - system zamykania iglicami sterowany silnikiem serwo,
  • Regulatory TempMaster M2 – zapewniające perfekcyjną regulację temperatury,
  • E-Multi – zewnętrzny, dodatkowy, w pełni elektryczny agregat wtryskowy, montowany bezpośrednio do formy wtryskowej
    IRIS wykorzystuje system zamykania E-Drive oraz zewnętrzny agregat wtryskowy E-Multi.

Specjalnie skonstruowana dysza IRIS, umożliwia wtrysk obu tworzyw: warstwy zewnętrznej jak i wypełnienia, czyli warstwy wewnętrznej. Dzięki temu system stał się bardziej kompaktowy, a produkcja detali z barierą ochronną nie wymaga przekładania, a więc odbywa się w warunkach czystych. Dysza IRIS jest dyszą zamykaną, a elementem zamykającym nie jest klasyczna iglica, lecz zamykana dysza. Tym samym zachodzi tu sytuacja, w której mamy do czynienia z dyszą w dyszy, z tym że dysza zamykana jest zamykaną dyszą.

Mold Masters, IRIS

Reportaże

Forum

Machtomi

Problem z produkcjia tub do zniczy PP 2019-11-05

Mosfor

Zabezpieczanie kloszy lamp z poliwęglanu 2019-10-24

Uoop90

Roboty programy, ustawianie 2019-10-04

Bercik88

Program do ewidencji i napraw form wtryskowych 2019-09-02

Tipen1

Wytłaczarka HDPE, przegrzewa. 2019-07-25