Motan udoskonala systemy suszące

Motan udoskonala systemy suszące…
Firma Motan Colortronic udoskonala swoje rozwiązania w odniesieniu do suszarek stosowanych w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Nowością są systemy ETA – process i DryingOrganizer.

Od dawna stosowane techniki suszenia z zastosowaniem środka adsorpcyjnego czynią proces suszenia efektywnym, tak samo jak ogrzewanie bezpośrednio przy leju suszącym. Zastosowanie technologii ETA – process pozwala na zaoszczędzenia energii.

Dzięki temu dwu- lub trzywkładowa technika suszenia w połączeniu z zamkniętym obiegiem chłodzenia wykazuje stały niski punkt rosy podczas całego procesu suszenia. Rozwiązanie o nazwie DryingOrganizer oraz ogrzewanie powietrza procesowego bezpośrednio przy różnych lejach suszących, gwarantuje dokładne sterowanie temperaturą. Ma to prowadzić do sytuacji, w której granulat nie będzie ani niedosuszony ani też przesuszony.

W suszarkach Motana z serii Luxor zastosowano ponadto bardzo prostą obsługę przy pomocy nowoczesnych sterowników SPS wykonanych w ramach technologii Siemensa. Suszarki z tej serii wyposażone są w środek adsorpcyjny, który w miejscach krytycznych jest szczególnie mocno izolowany. Poprzez zamknięte chłodzenie zwrotne środka adsorpcyjnego suchym powietrzem możliwe staje się osiągnięcie stałego, niskiego punktu rosy oraz maksymalnej wydajności suszenia.

Suszarki Luxor z technologią ETA – process to najnowsze osiągnięcie Motana. Opatentowany system ETA – process działa w ten sposób, iż powietrze procesowe z wymiennika ciepła zostaje ogrzewane poprzez powietrze zwrotne. Jasno definiowana tu wilgotność końcowa materiału gwarantuje minimalną ilość braków produkcyjnych. Pierwszym krokiem zapewniającym jakość staje się wysuszenie tworzywa przed jego przetworzeniem. Powietrze procesowe zostaje odwilżone przez wkład środka adsorpcyjnego, ocieplone w grzałce i przekazane do leja suszącego. W taki sposób granulat zostaje wysuszony do określonej wilgotności końcowej.

Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie suszenie przy zbyt wysokiej temperaturze może prowadzić do uszkodzeń termicznych. Z pomocą przychodzi wspomniany system DryingOptimizer. Zapobiega on takim uszkodzeniom poprzez dostosowanie temperatury zależnie od zużycia.

Wszelkie przestoje produkcyjne zostają tu samodzielnie rozpoznane przez system. Temperatura suszenia zostaje więc obniżona do temperatury wyjściowej. Osiągnięte w ten sposób oszczędności energii oraz wizualne ostrzeżenia pojawiające się przy zbyt wysokich przepustowościach materiału to kolejne zalety funkcji DryingOrganizer.

Poprzez zamknięty obieg chłodzenia oszczędza się nie tylko energię, ale także zapobiega ponownemu wchłanianiu wilgoci przez suche powietrze w fazie regeneracji. W leju, dzięki technologii ETA – process, uzyskuje się ponownie energię ze zużytego powietrza.


Urządzenia peryferyjne niezbędne do przetwórstwa
 

Urządzenia peryferyjne niezbędne do przetwórstwa tworzyw sztucznych: dozowniki, podajniki, suszarki, młyny, manipulatory, termoregulatory, transportery taśmowe

Polska, 51-180 Wrocław, Kominiarska 42