Najnowsze technologie wykorzystania materiałów z recyklingu

Kompozyty WPC z surowców z recyklingu

Coraz powszechniejszym zastosowaniem dla materiałów recyklowanych są kompozyty WPC (wood polymer composite), które coraz chętniej produkuje się zarówno z recyklowanych polimerów (głównie PE, PP, PVC) jak i z odpadowych włókien roślinnych (drewno, MDF, juta, konopie, trzcina cukrowa, słoma itp.)

Ze względu na użycie surowców odpadowych charakteryzujących się duża niejednorodnością pierwszym etapem produkcji wyrobów z WPC jest wytworzenie granulatu mieszanki polimeru z włóknami naturalnymi (kompand WPC). Aby zapewnić perfekcyjną homogenizację i jednocześnie zapobiec degradacji przetwarzanego kolejny raz polimeru granulat WPC produkowany jest metodami kompandowania na wytłaczarkach dwuślimakowych współbieżnych. Liderem w tej dziedzinie jest firma Maris, która aby zapewnić łagodne i stopniowe napełnianie polimeru mączką drzewną jako jedyna na świecie stosuje w swoich wytłaczarkach 3 podajniki boczne. Firma Maris dostarcza kompletne linie do produkcji granulatów WPC przeznaczonych do wytłaczania i wtrysku.

Kompozyt WPC

Panele Alveoplast

Ciekawym projektem w zakresie wykorzystania granulatów WPC z recyklingu jest Alveoplast - unikalna technologia produkcji paneli kompozytowych WPC. Alveoplast to rewolucyjna technologia opracowana przez Comerio Ercole, umożliwiająca produkcję paneli komorowych WPC o strukturze plastra miodu. Te panele posiadają niską wagę w połączeniu z wysoką sztywnością. Do produkcji paneli Alveoplast stosuje się kompozyt WPC na bazie polipropylenu z recyklingu (do 50%) oraz mączki drzewnej lub MDF z recyklingu (do 50%).

Panel Alveoplast

Ultralekki kompozyt FFC

Innym przykładem materiału na bazie surowców odpadowych jest kompozyt FFC. FFC (foam fiber composite) to ultralekki kompozyt (0,6-0,7 g/cm³) utworzony z mieszaniny recyklowanego tworzywa i odpadów drewnianych. Niska waga kompozytu FFC, wynika z jego komórkowej struktury, osiągniętej poprzez jego spienienie w procesie wytłaczania profili. Ten kompozyt reprezentuje doskonałe własności fizyczno-mechaniczne, które powodują, że idealnie nadaje się do różnorodnych zastosowań, w szczególności w budownictwie, wykończeniu wnętrz i w meblarstwie.

Kompozyt FFC

Recykling opadów zmieszanych

Wśród ogólnego wzrostu zapotrzebowania na recykling rośnie popyt na technologie recyklingu odpadów zmieszanych i bardzo zabrudzonych, których poddanie standardowym procesom recyklingu tj. sortowania, oczyszczania i regranulacji jest trudne, kosztowne i w konsekwencji nieopłacalne.

recykling odpadów mieszanych


Firma Gamma Meccanica opracowała i wdrożyła technologię pozwalającą na masową produkcję profili oraz wyrobów formowanych bezpośrednio z odpadów heterogenicznych (niejednorodnych, zmieszanych) bez konieczności dokładnego ich sortowania oraz mycia. W efekcie otrzymuje się produkty, których jakość jest wystarczająca a stosunek ceny do jakości bardzo dobry.
brak
 

Linie do wytłaczania profili i rur, linie do kompandowania, linie do recyklingu, linie do produkcji mieszanek gumowych, linie do przetwórstwa gumy.

Polska

Reportaże

Forum