Neo Group rozpoczęła produkcję tworzywa PET z wykorzystaniem 25% surowców z recyklingu

Neo Group rozpoczęła produkcję…

Na początku tego roku, działająca w Kłajpedzie firma Neo Group, będąca jednym z największych europejskich producentów PET, wyprodukowała i wysłała do swoich Klientów pierwsze partie granulatu PET wytworzonego z wykorzystaniem 25% surowców, pochodzących z recyklingu. Produkt ten posiadający znakomite i w pełni powtarzalne parametry przetwórcze, może być, bez ograniczeń poddawany recyklingowi. Firma przewiduje, że komercyjne zastosowanie tego produktu w finalnych opakowaniach PET będzie widoczne na rynku już na początku maja 2021. Zarząd Neo Group planuje, że w ciągu najbliższych 3 - 5 lat, odzyskiwany z recyclingu PET, jako surowiec, będzie stanowił podstawę dla 25-30% całej produkcji firmy.

Od początku działalności Neo Group do produkcji granulatu PET wykorzystywane były wyłączne czyste surowce chemiczne. Jednak, obserwując trendy rynkowe oraz przygotowując się do wdrożenia unijnej dyrektywy mającej obowiązywać od 2025 roku, firma już w 2019 roku rozpoczęła badania laboratoryjne mające na celu wykorzystanie w procesie produkcji surowca PET pochodzącego z recyklingu (rPET).

Już po roku prób laboratoryjnych, firma z powodzeniem wyprodukowała na jednej linii przemysłowej granulat zawierający 15% rPET. Produkt ten pod względem jakościowym i technicznym był na tym samym, wysokim poziomie co granulat pierwotny, oraz mógł być przeznaczony do kontaktu z żywnością. W roku bieżącym - z sukcesem wdrożono produkcję granulatu zawierającego 25% rPET.

Ruslanas Radajevas, dyrektor generalny Neo Group, uważa, że osiągnięcie to jest ważne dla firmy z kilku powodów. Przede wszystkim firma przyczynia się do zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. Równie istotne jest jednak to, że daje w ten sposób swoim Klientom możliwość wcześniejszego przygotowania się na nadchodzące, przyszłe wymagania i co bardzo ważne - używania do swojej produkcji bardziej zrównoważonego granulatu PET, bez konieczności wymiany istniejącego sprzętu. Jednak szczególnym powodem do dumy jest to, że ta technologia wykorzystania rPET w produkcji została w 100% opracowana przez nasz zespół - inżynierów, technologów i naukowców z Kłajpedy. Obecnie ta autorska technologia Neo Group jest chroniona zgłoszeniem patentowym.

ruslanas-radajevas-general-manager
Ruslanas Radajevas, dyrektor generalny Neo Group

- Już w 2011 roku wdrożyliśmy technologię chemicznego recyklingu produktów ubocznych, które pochodzą z procesu produkcji PET, w celu wytwarzania polioli poliestrowych. Takie poliole są szeroko stosowane w budownictwie, najczęściej jako surowiec do wytwarzania pianek izolacyjnych PUR i PIR. Te doświadczenia i zdobyta wiedza, pomogły nam w ciągu kolejnych lat w opracowaniu własnej technologii wykorzystania rPET w naszym głównym procesie produkcyjnym - w wytwarzaniu granulatu PET. Nasi technolodzy wynaleźli unikalny na rynku sposób rozpuszczania, oczyszczania i wykorzystywania recyklatu rPET na istniejących w Neo Group liniach produkcyjnych.  Planujemy rozpocząć komercyjne dostawy naszego nowego produktu, o nazwie handlowej NEOPET CYCLE, w maju, 2021 roku - mówi Ruslanas Radajevas.

Według niego, w latach 2023 - 2025 planowane jest rozpoczęcie produkcji granulatu NEOPET CYCLE z 25-30% zawartością rPET na pozostałych dwóch liniach produkcyjnych. Zależy to jednak przede wszystkim od dostępności surowców wtórnych i zapotrzebowania Klientów. Można zauważyć, że główni europejscy producenci napojów już teraz przygotowują się do wdrożenia unijnej dyrektywy mającej obowiązywać od 2025 r. Jednak wielu producentów zapewne zacznie  o tym myśleć dopiero w 2023 lub nawet 2024 roku.

- Informacji o klientach, którzy testują nowy produkt nie możemy ujawnić, ale cieszymy się, że pierwsza komercyjna produkcja z naszego NEOPET CYCLE R-25 zostanie uruchomiona przez członka naszej grupy - firmę UAB RETAL Lithuania. Możemy być dumni, że wyjątkowy granulat PET stworzony i wyprodukowany na Litwie, zostanie w pierwszej kolejności wykorzystany do produkcji preform PET przez siostrzaną spółkę działającą na Litwie i dopiero wtedy wejdzie na inne rynki - mówi szef Neo Group.

noe-group-laboratory-tests

Zdaniem Ruslanasa Radajevasa obecna technologia firmy, wraz z dodatkowymi inwestycjami w sprzęt, daje możliwość osiągnąć w produkcji nawet 50% udziału surowców wtórnych. Zespół Neo Group dalej rozwija ten kierunek, szczególnie mając na uwadze, że już od 2030 roku Unia Europejska (UE) będzie wymagała od naszych klientów użycia co najmniej 30% recyklingowego PET (rPET) w produkcji butelek do napojów.

Jednak, zdaniem Neo Group, głównym wyzwaniem pozostaje brak wystarczającej ilości surowców wtórnych na rynku UE. Powoduje to konieczność dalszego wzmacniania wydajności systemu zbiórki zużytych plastikowych butelek i potrzebę ciągłej, proekologicznej edukacji społeczeństwa.

- Włączenie surowców wtórnych do procesu produkcyjnego niewątpliwie zapewni Neo Group wyjątkową przewagę konkurencyjną na rynku. Dobrze funkcjonujący litewski system depozytowy PET (kaucje na butelki) umożliwia zwrot zużytych butelek, czyli czystych surowców wtórnych, aby dać im drugie życie. Możemy spodziewać się inwestycji przemysłowych w tak śmiałe i nowatorskie rozwiązania tylko wtedy, kiedy będziemy mieli wystarczającą ilość dobrze wysegregowanych odpadów. Każdy może przyczynić się do tej zmiany, dlatego litewskie Ministerstwo Środowiska planuje w tym roku istotne zmiany w infrastrukturze surowców wtórnych i systemie opakowań - mówi Minister Środowiska Simonas Gentvilas.

neo-group-production-facility

Zdaniem Rektora Uniwersytetu w Kłajpedzie, profesora Artūrasa Razbadauskasa, osiągnięcie Neo Group jest silnym sygnałem dla społeczności akademickiej miasta w zakresie praktycznych możliwości rozwoju w kierunku zielonej gospodarki. Według niego, Neo Group udowodniło, że innowacje i badania w dziedzinie zrównoważonych technologii, recyklingu materiałów, chemii organicznej i pokrewnych dziedzin, mają ogromny potencjał komercyjny, mogą rozwiązać globalne problemy i promować Litwę jako lidera w tej dziedzinie.

- Cieszymy się, że ta znacząca innowacja narodziła się w Kłajpedzie, a Neo Group zamiast kupować zagraniczne wynalazki, stara się o patent dla pomysłów, stworzonych przez błyskotliwe litewskie umysły. Ponadto, osiągnięcie Neo Group jest rozwijane w priorytetowym obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym, wspieranym przez UE. To sygnał do dalszego wzmacniania społeczności akademickiej i różnych przedsiębiorczych partnerstw w tej dziedzinie - mówi prof. dr Artūras Razbadauskas.