Neopolen E - nowe tworzywo BASF

Neopolen E - nowe tworzywo BASF
Koncern BASF wprowadza na rynek nowe tworzywo sztuczne. Tym razem jest to polietylen ekspandowany przeznaczony do produkcji niezwykle trwałych, wytrzymałych i bezpiecznych materacy oraz mat sportowych.

Nowy polietylen ekspandowany nosi nazwę Neopolen E. Tę stosunkowo niewiele ważącą piankę można z powodzeniem stosować jako wypełnienie materacy i mat gimnastycznych. Jest to możliwe ponieważ tworzywo doskonale zachowuje sprężystość, a także optymalnie pochłania energię i to nawet przy intensywnym używaniu. Lekkie materace gimnastyczne i maty służą przede wszystkim do ćwiczeń na zajęciach sportowych w szkole. Muszą więc cechować się takimi właściwościami jak niewielki ciężar i dobre pochłanianie energii uderzeń.

Neopolen E jest pianką o zamkniętych komórkach, fizycznie powiązanych krzyżowo cząsteczkach polietylenu. Oznacza to, że liczba powiązań między poszczególnymi molekułami jest wyższa niż w materiale o cząsteczkach niepowiązanych krzyżowo. Ze względu na tak misterną strukturę komórek, wnętrza materacy i mat wykonane z pianki Neopolen E są bardziej stabilne i dłużej zachowują swój kształt. Z kolei wystawione na obciążenia, pochłaniają energię i szybko powracają do pierwotnego kształtu.

Neopolen E – nowe tworzywo BASF

Sportowe materace i maty wypełnione pianką Neopolen E są bardziej sprężyste od tych z niepowiązanego krzyżowo polietylenu. Te drugie mogą utracić kształt nawet po krótkotrwałym używaniu.

- Niezmiennie dobre amortyzowanie cechujące tę piankę zmniejsza także prawdopodobieństwo kontuzji podczas ćwiczeń sportowych, ponieważ gimnastyk może zachować stabilną pozycję stojącą. Elastyczność i sprężystość pianki Neopolen E w znacznym stopniu pozostaje niezmienna w zakresie temperatur od -70 st. C do 85 st. C. BASF dostarcza Neopolen E producentom materacy i mat sportowych w postaci paneli o rozmiarach około 2x1 m i grubości od 40 do 120 mm. Materace i maty gimnastyczne z pianki Neopolen E ważą około 4 kg, są zatem około cztery razy lżejsze od tradycyjnych materacy i mat sportowych, wypełnionych kompozytową pianką poliuretanową – tłumaczą przedstawiciele koncernu BASF.

Warto wiedzieć, że nowe tworzywo Neopolen E znajduje też swoje zastosowanie w opakowaniach, motoryzacji i budownictwie. Neopolen E jest bowiem pianką specjalistyczną o optymalnej amortyzacji, dobrej sprężystości i wysokiej elastyczności. Wykazuje też minimalne pochłanianie wody, trwałość, bardzo dobrą odporność na chemikalia i temperaturę. Wymienione cechy sprawiają, że tosuje się go np. w przemyśle budowlanym jako poduszki kompensacyjne do rur grzewczych na długich odcinkach. Tworzywo nie zawiera żadnych chlorofluorowęglowodorów (CFC) ani hydrochloro-fluorowęglowodorów (HCFC) i w różny sposób można je poddać recyklingowi.


brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska