Nowa fabryka Sibur będzie wytwarzać 2,7 mln ton poliolefin rocznie

Nowa fabryka Sibur będzie…

W położonym około 8 tysięcy km od Moskwy obwodzie amurskim, koncern Sibur rozpoczął budowę Amurskiego Kompleksu Gazowo - Chemicznego, który ma stać się jednym z największych i najbardziej zaawansowanych na świecie zakładów produkcji polimerów.

Ceremonia wbicia pierwszego pala odbyła się 18 sierpnia br., zaś w towarzyszącej jej wideokonferencji wzięli udział m. in. premier Rosji Michaił Miszustin, gubernator obwodu amurskiego Wasilij Orłow oraz Dmitrij Konow, prezes zarządu Sibur Holding.

Projekt Amurskiego Kompleksu Gazowo - Chemiczny (Амурский газохимический комплекс) zakłada budowę fabryki polimerów o łącznej zdolności produkcyjnej 2,7 mln ton rocznie - 2,3 mln ton polietylenu i 400 tys. ton polipropylenu. W ramach kompleksu znajdzie się również największa na świecie instalacja pirolizy.

Budowa kompleksu będzie zsynchronizowana z rozbudową należącego do Gazpromu zakładu przetwarzania gazu, który w przyszłości będzie zaopatrywał fabrykę Sibura w etan i LPG.

agcc1

Sibur informuje, że termin zakończenia budowy i uruchomienia kompleksu planowany jest na lata 2024-2025. Jego wydajność ma być 1,35 razy wyższa niż całkowity wolumen eksportu rosyjskich polimerów w 2019 roku.

Partnerami technologicznymi Sibur są konsorcjum Linde i NIPIGAZ (jednostki pirolizy), Univation Technologies i Chevron Phillips (polimeryzacja etylenu) i LyondellBasell (polimeryzacja propylenu).

- Fabryka, której budowa dziś się rozpoczęła to światowej klasy projekt o dużym znaczeniu strategicznym dla naszego regionu. Stworzy efekt synergii, poprawiając wizerunek regionu, przyciągając inwestycje, przyczyniając się do wzrostu PKB regionu i generując wpływy podatkowe dla budżetu oraz ułatwiając rozwój branż pokrewnych i infrastruktury społecznej - powiedział gubernator obwodu amurskiego Wasilij Orłow.

- Amurski Kompleks Gazowo – Chemiczny to kolejny krok w kierunku przekształcenia Sibura w koncern petrochemiczny o zasięgu globalnym. Kompleks będzie kluczowym projektem w programie inwestycyjnym Sibura przez następne pięć lat. Jego uruchomienie podwoi nasze moce w zakresie produkcji polimerów. Długoterminowe prognozy popytu na produkty petrochemiczne, bliskość rynków zbytu i dobrze przemyślana baza surowcowa dają nam pewność, że kompleks pomoże koncernowi zdobyć silną pozycję zarówno w Rosji, jak i na świecie - powiedział Dmitrij Konov, prezes prezes zarządu Sibur Holding.

agcc

Zdjęcia: Sibur

Reportaże

Forum