Nowa linia produktów higienicznych

Nowa linia produktów higienicznych… W branżach wymagających zachowania higieny linie produkcyjne muszą być skonstruowane w ten sposób, aby nie nastąpiło ich za­nieczyszczenie, narażające producenta na ogromne straty. Z tego powodu Elesa+Ganter zdecydowała się zaprojektować i stworzyć nową grupę elementów standardowych, spełniających najwyższe wymagania w zakresie higieny, tj. EHEDG i 3-A Sanitary Standards.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami firma Elesa+Ganter rozszerzyła ofertę produktów z serii Hygienic Design (HD) o kolejne elementy spełniające restrykcyjne wymogi higieniczne (Rys. 1). Nowe produkty zostały zaprojektowane w oparciu o obowiązujące podstawy prawne, zgodnie z wieloma wytycznymi norm sanitarnych.

Podstawy prawne konstrukcji higienicznej

EN 1672-2:2009 "Food machinery"

Maszyny muszą być zaprojektowane i wykonane tak, aby można było usunąć brud zalecanymi metodami czyszczenia.

Dyrektywa maszynowa 2006/42/EC

Maszyny muszą być zaprojektowane, tak, aby materiały można było łatwo oraz dokładnie wyczyścić przed każdym użyciem i nie powstawało ryzyko infekcji lub chorób

DIN EN ISO 14519:2008-07

Wymagania przy projektowaniu dotyczące higieny maszyn

DIN EN 1672:2009-07

Maszyny dla przemysłu spożywczego - ogólne zasady projektowania - część 2

- Zachowanie higieny odgrywa coraz większą rolę w wielu branżach, nie tylko przy produkcji żywności, ale także w przemyśle farmaceutycznym, medycznym, kosmetycznym, chemicznym i wielu innych. Obecne trendy stawiają na maksymalną naturalność produktów, wymagając od producentów eliminacji sztucznych konserwantów i jednocześnie zapewnienia długiego okresu ważności. Jest to możliwe jedynie w środowisku produkcyjnym, w którym wykluczono wszelkie ryzyko zanieczyszczenia mikroorganizmami. Wymagania te powodują, że wszystkie elementy maszyn i ich powierzchnie muszą być odpowiednio zaprojektowane, by uniemożliwić gromadzenie się zanieczyszczeń i ułatwić proces czyszczenia - powiedział Filip Granowski, dyrektor Elesa+Ganter Polska.

Elementy higieniczne z serii HD


Pierwszymi produktami z serii HD wprowadzonymi na rynek były stopy GN 20. Pozostałe elementy są skonstruowane według tych samych wymogów projektowych, a mianowicie:
  • korpus jest wykonany ze stali nierdzewnej odpornej na korozję,
  • zastosowane elastomery i tworzywa są zgodne z normami FDA i UE,
  • powierzchnie muszą mieć możliwość wyczyszczenia,
  • brak ostrych załamań krawędzi oraz zagłębień,
  • uszczelki całkowicie eliminują szczeliny i przylegają do uszczelnianych powierzchni,
  • miejsca z uszczelkami typu o-ring posiadają odpowiednio wykonane podtoczenia,
  • promienie krawędzi wynoszą min. 6 mm,
  • geometria elementu zapewnia łatwe spływanie płynów, osuszenie wszystkich powierzchni i ich czyszczenie,
  • chropowatość powierzchni wynosi maksymalnie 0,8 μm, co ułatwia czyszczenie.

Czytaj więcej:
Medycyna 148

brak
 

Standardowe elementy maszyn: uchwyty, trzpienie, wibroizolatory, zawiasy, pokrętła, magnesy, dociski, napinacze, zestawy kołowe

Polska

Reportaże

Forum