Nowe maszyny do formowania wtryskowego

Nowe maszyny do formowania…
Firma Plastiblow, wchodząca w skład znanej europejskiej grupy Plastimac, opracowała nowe modele maszyn przeznaczonych do produkcji lekkich opakowań dla produktów mleczarskich.

Ciekłe produkty mleczarskie w butelkach jednoporcjowych wykonanych z polipropylenu stanowią jeden z najszybciej rozwijających się sektorów w przemyśle napojów. Płynne jogurty są coraz popularniejsze na wielu rynkach, więc zrozumiałe jest że za tym trendem musi iść też praca pozwalająca na tworzenie urządzeń nadających się do tworzenia opakowań do produktów, na które jest coraz większe zapotrzebowanie. I tak właśnie robi włoska grupa Plastimac, której urządzenia spotykane są również w naszym kraju.

Niedawno kompania opracowała szeroką paletę urządzeń do formowania wtryskowego o konfiguracjach od 2 do 24 gniazd. Maszyny te są wyposażone w możliwość precyzyjnego umieszczania produktu po dostawie lub do 40 gniazd z rozmieszczeniem typu dno do dna lub szyjka do szyjki. Urządzenia, o których mowa cechują się tzw. długim skokiem i stanowią jedne z najbardziej interesujących obecnie modeli rynkowych. Szczególnie przydatne okazują się w aplikacjach, w których wymagana jest duża wydajność produkcyjna.

Dzieje się tak, gdyż są to maszyny przeznaczone do formowania rozdmuchowego i współpracujące z formami o dużej ilości gniazd, a także o wydajności produkcji sięgającej wiele milionów elementów rocznie. Jest to wynik jaki wcześniej można było uzyskać wyłącznie na maszynach obrotowych.

Jak tłumaczą przedstawiciele włoskiego producenta, duża wydajność produkcyjna uzyskiwana jest poprzez poziomy ruch wózków podtrzymujących formę oraz przez ruch podnoszenia głowicy w wytłaczarce. To ważne, gdyż technologia ta staje się coraz bardziej popularna i stopniowo wypiera wzrastający lub wahadłowy ruch wózka, ze względu na kilka zalet, które oferuje. Warto je w kilku zdaniach przedstawić.

Po pierwsze istotną innowacją jest fakt, że biorąc pod uwagę długość formy, to skok od punktu pod głowicą do stacji rozdmuchiwania jest redukowany w celu przyspieszenia cykli. Zmniejszany jest również skok dyszy rozdmuchującej. Efekt jest podobny, co oznacza że czas cyklu jest obniżany.

Rozwiązanie konstrukcyjne użyte w maszynach jakim była optymalizacja ruchu podnoszenia głowicy przyczyniło się do poprawy jakości szyjki butelki. To ważne, gdyż w większości przypadków opakowania do jogurtów płynnych posiadają szerokie wykończenie szyjki z pierścieniową powierzchnią, na która nakładana jest termicznie folia zabezpieczająca. W celu jak najlepszego wykończenia takich szyjek zaprojektowano obcinarkę o określonej szerokości, która umożliwia kompletne wykończenie butelki wewnątrz maszyny. Rozwiązanie takie ma istotne zalety, wśród których jest również okład maszyny.

Nowe maszyny do formowania wtryskowego

Trzeba też zaznaczyć, że nowe i elektrycznie zasilane maszyny Plastimac sprawdziły się jako idealne urządzenia do produkcji butelek na produkty mleczarskie w czystych pomieszczeniach typu clean room i w kontrolowanej atmosferze. Efekt taki osiągnięto w szczególności ze względu na brak oleju hydraulicznego. Dzięki tej właściwości można było uniknąć ryzyka zanieczyszczenia zarówno produktów jak i środowiska.

Nowa seria maszyn do formowania rozdmuchowego została zaprojektowana na podstawie konceptu hybrydowego. Wykorzystano tu elektrycznie napędzany ruch wózka w połączeniu z hydraulicznym zwieraniem formy, a także opuszczanie dyszy i regulację grubości. Maszyny są w stanie produkować opakowania o pojemności 100 lub 200 ml i działać z prędkością dochodzącą do 20 tys. sztuk na godzinę w konfiguracji typu denko do denka lub szyjka do szyjki.

Czytaj więcej: Rozdmuchiwarki 17 Maszyny 511