Nowe przyrządy pomiarowe firmy Konica Minolta

Nowe przyrządy pomiarowe firmy… Podczas targów K 2016 firma prezentuje dwa nowe przyrządy dla przemysłu samochodowego, służące do pomiaru wnętrz i powierzchni zewnętrznych - spektrofotometr typu dwa w jednym CM-25cG oraz wielokątowy spektrofotometr do pomiaru farb metalicznych i perłowych CM-M6.

Podczas tegorocznych targów K firma Konica Minolta przedstawia dwa nowe modele urządzeń zaprojektowanych specjalnie do pomiaru wnętrz i powierzchni zewnętrznych pojazdów: spektrofotometr CM-25cG wyposażony w specjalistyczne funkcje do pomiaru wnętrz oraz CM-M6, wielokątowy spektrofotometr do pomiaru wykończeń powierzchni zewnętrznych samochodów.

Dwa nowe przyrządy opracowano w ścisłej współpracy z wiodącym producentem samochodów w celu znalezienia rozwiązań dla problemów związanych z produkcją i rygorystyczną kontrolą jakości w łańcuchu dostaw. Wprowadzenie tych dwóch przyrządów o wysokim stopniu niezawodności umożliwi klientom zwiększenie produktywności, a tym samym ograniczenie kosztów.

Spektrofotometr CM-25cG

Kompaktowy, ręczny spektrofotometr z geometrią 45°c: 0° i autentycznym, wysokowydajnym czujnikiem połysku 60° do jednoczesnych pomiarów barwy i połysku wykończeń i materiałów stosowanych we wnętrzach samochodów, z licznymi funkcjami, którymi może się poszczycić jako pierwszy przyrząd na świecie.

W pełni zgodny z poprzednim modelem, doskonały pierścieniowy układ optyczny CM-25cG osiąga najwyższe poziomy dokładności i powtarzalności, zwłaszcza na powierzchniach o określonej teksturze lub strukturze, niezależnie od kierunku pomiaru.

CM-25cG jako pierwszy na świecie umożliwia jednoczesne dokonywanie pomiarów barwy i połysku z wymiennymi aperturami dla rozmiaru 8 mm (MAV) lub punktowego 3 mm (SAV), przy czasie pomiaru poniżej 1 sekundy.

CM-25cG jest lekki i posiada duży, czytelny wyświetlacz kolorowy FTP służący do odczytywania danych pomiarowych i zarządzania nimi, zarówno w trybie numerycznym jak i graficznym. W celu zapewnienia doskonałego ułożenia próbki CM-25cG wyposażono jako pierwsze urządzenie w autentyczny wizjer optyczny dla próbek w przyrządzie o geometrii 45°:0°.

Domyślnie wszystkie urządzenia CM-25cG są przyrządami klasy wąskiej tolerancji (Close Tolerance - CT). To jeszcze jeden sposób, w jaki Konica Minolta wykazuje się swoją niezrównaną wiedzą i umiejętnościami w zakresie precyzyjnej technologii optycznej. Najwyższe poziomy zgodności między przyrządami (Inter-Instrument-Agreement - IIA) na poziomie zaledwie ∆E*ab 0,15 (średnia dla 12 płytek BCRA) dla CM-25cG oraz zgodności z modelami poprzedniej serii (Inter-Model-Agreement - IMA) wyznaczają nowy poziom jakości.

Konica Minolta


Spektrofotometr wielokątowy CM-M6

Nowy, kompaktowy, ręczny przyrząd wielokątowy zaprojektowany specjalnie do wykonywania szybkich, łatwych, a jednocześnie precyzyjnych pomiarów wszystkich zewnętrznych części samochodów na linii produkcyjnej. Dzięki konstrukcji optycznej i polu pomiaru 6 mm pomiary powierzchni zakrzywionych wykonywane są z niezrównaną łatwością i precyzją.

CM-M6 jest przenośnym spektrofotometrem wielokątowym przeznaczonym do pomiaru barw tworzyw sztucznych oraz farb metalicznych i dających efekty specjalne. Przyrząd korzysta z nowego, opatentowanego systemu oświetlenia dwuścieżkowego z nakierowanym oświetleniem 45° i 6-kątową obserwacją (-15°/15°/25°/45°/75°/110°, aspekularna) z dwóch stron. Owocuje to dokładnymi i stabilnymi wynikami, nawet na powierzchniach zakrzywionych o promieniu R=300. Przyrząd umożliwia dokonywanie na linii produkcyjnej szybkich, dokładnych i powtarzalnych pomiarów takich części samochodów jak przednie i tylne zderzaki, lusterka czy klamki.

Dzięki kompaktowej i lekkiej konstrukcji w układzie pionowym jest łatwy do trzymania jedną lub obiema rękami oraz do ustawienia, natomiast kolorowy wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości z iluminacją tylną pozostaje czytelny nawet w słabych warunkach oświetleniowych.

Solidna i wytrzymała konstrukcja w połączeniu z elegancją i niską masą urządzenia czyni z CM-M6 doskonały przyrząd do pomiaru istotnych części, które są niedostępne dla konwencjonalnych przyrządów wielokątowych.

Konica Minolta


Konica Minolta Sensing Europe B.V stanowi część spółki Konica Minolta Inc. Japan i jest wiodącym dostawcą rozwiązań pomiarowych stosowanych w dziedzinie pomiarów barw, wyglądu i światła. Konica Minolta Sensing Europe zaopatruje przemysł w ponad 30 krajach regionu EMEA (Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki) za pośrednictwem oddziałów i autoryzowanych dystrybutorów.

Czytaj więcej:
Maszyny 601