Nowe rozwiązanie opakowaniowe od SP Group

Nowe rozwiązanie opakowaniowe…

Hiszpańska firma SP Group specjalizująca się w produkcji elastycznych, sztywnych i termoformowalnych opakowań próżniowych, wprowadziła właśnie na rynek pierwsze nadające się do recyklingu i sterylizacji rozwiązanie o wysokiej barierze, będące połączeniem folii górnej i dolnej, które znajduje zastosowanie w pakowaniu próżniowym i zostało zaprojektowane specjalnie dla masowego rynku żywności. Wchodzi ono w skład gamy ECO, która obejmuje rozwiązania SP Group w zakresie opakowań monomateriałowych i nadających się do recyklingu.

To monomateriałowe rozwiązanie powstaje w odpowiedzi na konieczność spełnienia wytycznych Unii Europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym dobrze znanego programu Horyzont 2030/2050, zgodnie z którym wszystkie opakowania z tworzyw sztucznych muszą nadawać się do recyklingu, ponownego wykorzystania lub kompostowania. Folia górna PP HB ECOTOP w połączeniu z nową, termoformowalną folią dolną RST B ECO jest rozwiązaniem nadającym się do recyklingu, ponieważ w ponad 90% wykonana jest z polipropylenu, a pozostałe materiały zastosowane do jej produkcji nie zakłócają procesu recyklingu. Rozwiązanie to zastępuje konwencjonalne folie z koekstruzji PA/PP lub PA/PP EVOH, które są bardzo trudne do recyklingu, oferując jednocześnie bardzo zbliżoną funkcjonalność w porównaniu do struktur wielomateriałowych. Charakteryzuje się wysoką odpornością na przebicie i dobrą wytrzymałością mechaniczną. Ponadto folia górna PP HB ECOTOP jest kompatybilna także ze sztywnymi, termoformowalnymi tackami polipropylenowymi, oferując tym samym monomateriałową i nadającą się do recyklingu folię górną, idealną do produktów, które muszą być pakowane metodą MAP, a nie próżniowo.

Rozwiązanie to skierowane jest szczególnie do sektora spożywczego i zostało zaprojektowane głównie dla produktów wymagających pakowania próżniowego, czyli np. warzyw, takich jak kolby kukurydzy, buraki itp. lub dań gotowych. Folia górna PP HB ECOTOP jest idealna do gotowych dań pakowanych na gorąco, takich jak kubeczki z ryżem, dżemy, musy dla dzieci itp. Materiały te doskonale nadają się do produktów eksportowanych do Niemiec, gdyż w tym kraju dominującym strumieniem recyklingu jest polipropylen. Faktem jest, że zdolność materiału do wytrzymania takich procesów termicznych jak sterylizacja, jest niezbędna do przedłużenia okresu trwałości produktów spożywczych, zachowując przy tym wszystkie ich właściwości, zmniejszając ilość odpadów spożywczych i znacznie sprzyjając zrównoważonemu rozwojowi środowiska. Jest to wyzwanie, któremu wszyscy chcą sprostać i które wymaga struktur w pełni nadających się do recyklingu, będących w stanie zapewnić większe możliwości konserwacji produktów.

Podsumowując, SP Group nieprzerwanie wprowadza kolejne innowacje w postaci wszechstronnych, spersonalizowanych i zrównoważonych opakowań, stając się pionierem w zakresie zrównoważonego rozwoju i wyróżniając się ciągłym dążeniem do poszukiwania i opracowywania nowych materiałów i rozwiązań, zgodnych z wytycznymi Komisji Europejskiej. Jej głównym celem jest dostarczenie swoim klientom realnych rozwiązań, które pomogą im spełnić te wytyczne.

Producent elastycznych i sztywnych folii (laminatów i kompozytów) przeznaczonych do pakowania żywności

Polska, 14710 Villarrubia (Cordoba), Ctra. Palma del Río km. 10