Nowe tworzywa BASF dla medycyny

Nowe tworzywa BASF dla medycyny
Podczas kończących się w piątek targów Compamed 2014 w Düsseldorfie firma BASF zaprezentowała innowacyjne produkty dla branży medycznej: tworzywa sztuczne (polioksymetylen i termoplastyczny poliuretan), bezftalanowy plastyfikator Hexamoll DINCH o szerokim zastosowaniu oraz acResin - surowiec do produkcji taśm medycznych o zmiennych właściwościach klejących.

Wysoce wytrzymała folia mikrometrowej grubości

Termoplastyczne poliuretany (TPU) produkowane przez BASF pozwalają na uzyskiwanie elementów o skomplikowanych kształtach i bardzo cienkich ściankach. Wynika to z wysokiej jednorodności jakościowej surowca. Cienkościenne folie otwierają także nowe możliwości pod względem ich wykorzystania w różnych zastosowaniach medycznych, czego przykładem jest wykorzystanie przez firmę Creative Balloons Maschinenbau GmbH & CoKG z Heidelbergu termoutwardzalnego poliuretanu Elastollan do produkcji różnego rodzaju wyrobów: baloników wchodzących w interakcje z ciałem przy niemal neutralnym ciśnieniu, elastycznych rurek, elastycznie odkształcalnych piankowych czopków (w sekcji głowicy) oraz rurek do drenażu usprawniających odprowadzanie stolca dzięki nowej i innowacyjnej funkcjonalności. Neutralny dla tkanek system hygthec firmy Creative Balloons przynosi ulgę obłożnie chorym pacjentom z płynnym stolcem.

Balonik w głowicy systemu można umieścić przy niskim ciśnieniu wypełnienia. W nowatorski sposób wykorzystuje on ciśnienie wewnątrz ciała do skutecznego zablokowania i zamocowania rurki drenażowej w odbycie. Homogeniczne tworzywo wysokiej jakości Elastollan 1195A umożliwia wyprodukowanie funkcjonalnie segmentowanego korpusu balonika, którego ścianki mają tylko kilka mikrometrów grubości. Elastollan 1190A jest wykorzystywany również w znajdującej się w środku rurce. Element ten poddaje się deformacjom i sam wraca do pierwotnego kształtu. Można go skręcać i składać osiowo i radialnie, dzięki czemu dyskomfort pacjenta jest ograniczony do minimum. Takie właściwości znacznie zmniejszają także ryzyko urazów perforacyjnych ścianek jelita. Elastycznie odkształcalny czopek (zielony w sekcji głowicy) wykonany jest z termoplastycznie formowanej pianki poliuretanowej (Elastollan 1160A). Z pianki TPU wykonano także żółty pierścień w dolnej części głowicy.

BASF


Oprócz głowicy o skomplikowanym kształcie również rurka drenażowa jest wykonana z TPU (Elastollan 1185A), gdyż i w tym przypadku właściwości materiału odgrywają istotną rolę. Elastollan jest tworzywem o dużej przezroczystości, odpornym na działanie czynników chemicznych i zużycie mechaniczne. Charakteryzuje się elastycznością, a po złożeniu powraca do pierwotnego kształtu. Dzięki temu przy niskim ciśnieniu jest doskonałą alternatywą dla takich materiałów jak PVC, lateks czy silikon. Ponadto połączenie folii poliuretanowej i termoplastycznie formowanej pianki poliuretanowej w jednym zastosowaniu ułatwia produkcję i dostawy do klienta.