Nowoczesny system chłodzenia w przetwórstwie tworzyw

Nowoczesny system chłodzenia… Firma Frigel, której polskim partnerem jest spółka Labotek, wprowadziła na rynek nowy system chłodzenia, który zwiększa poziom oszczędności energii wykorzystywanej w przetwórstwie tworzyw sztucznych.

Jeden z najważniejszych trendów we współczesnym przetwórstwie to rosnące koszty energii wykorzystywanej do prowadzenia produkcji. Stąd zabiegi zarówno przetwórców, jak i producentów urządzeń by opracowywać rozwiązania, które będą w stanie zredukować pobór mocy lub zwiększyć wydajność produkcji. Jednym z elementów wpływających na poziom wykorzystywanej energii oraz wydajność produkcji jest system chłodzenia maszyn i form wtryskowych.

Udoskonalając ten parametr włoski oferent urządzeń chłodzących, firma Frigel wprowadziła na rynek nowe systemy chłodzenia o nazwie Ecodry.

Główna zaleta systemu to fakt, że zapewnia on oszczędność energii dochodzącą do 90 proc. w stosunku do tradycyjnych chłodni sprężarkowych oraz podnosi wydajności produkcji nawet o jedną piątą. Co ważne rozwiązanie to może wykorzystywane przy każdym profilu przetwórstwa tworzyw sztucznych, czyli przy wtrysku, wytłaczaniu i termo formowaniu.

Labotek, Frigel


Systemy chłodzenia Frigel Ecodry opierają się na połączeniu dwóch rozwiązań. Centralnej adiabatycznej chłodni wentylatorowej oraz specjalnie określonej dla danej maszyny przetwórczej mikrochłodziarki lub termostatu. Chłodnia przeznaczona jest do chłodzenia oleju w maszynach wtryskowych, kompresorów, termostatów. Medium chłodzącym może być z kolei sama woda lub woda z glikolem.

Jak dokładnie funkcjonuje system oferowany w kraju przez Labotek?

Woda powracająca z procesu przepływa przez wymiennik ciepła w chłodni, gdzie ma miejsce jej chłodzenie. Odbywa się ono poprzez przepuszczenie za pomocą wentylatorów osiowych powietrza zewnętrznego przez wymiennik ciepła. Wentylatory osiowe napędzane są silnikami bezszczotkowymi, co wywołuje płynną regulację i dostosowywanie prędkości obrotowej do obecnego zapotrzebowania. To z kolei zapewnia bardzo niskie zużycie energii i niski poziom hałasu.

W sytuacji, gdy temperatura otoczenia jest wyższa niż 30 st. C, chłodnia natychmiast rozpoczyna zraszanie przepływającego powietrza, podnosząc jego wilgotność i prowadząc do spadku temperatury. Przyczynia się to do uzyskania temperatury medium na wyjściu z chłodni nie wyższej niż 35 st. C, pomimo że na zewnątrz temperatura może przekraczać 40 st. C.
Proces zraszania przebiega w komorze adiabatycznej z filtrami papierowymi. Jest to rozwiązanie opatentowane przez Frigel. Za sprawą zastosowania filtrów woda nie ma bezpośredniego kontaktu z wymiennikiem ciepła, co eliminuje konieczność jego czyszczenia.

Kolejną zaletą Ecodry jest prosta budowa. Oto bowiem chłodnia nie posiada kompresora, co sprawia, że jest ona niemal bezawaryjna. W dodatku system można rozbudować poprzez dołożenie kolejnego modułu chłodni wentylatorowej, kolejnej mikrochłodziarki lub termostatu.
Uzupełnieniem chłodni jest opracowana specjalnie dla danej maszyny przetwórczej mikrochłodziarka lub termostat stanowiskowy. Przynosi to możliwość chłodzenia lub grzania formy wtryskowej w zakresie -5 st. C – 180 st. C.

Użycie kompaktowych mikrochłodziarek zapewnia z kolei dużą elastyczność produkcji, oszczędność energii i nastawę indywidualnej temperatury dla każdej formy wtryskowej. Co więcej, urządzenie zapewnia stały, turbulentny przepływ wody przez kanały w formie wtryskowej skracając czas cyklu nawet o 20 proc. i poprawiając jakość wyrobu finalnego dzięki lepszemu odprowadzaniu ciepła, stałemu natężeniu i ciśnieniu przepływu.

Czytaj więcej:

Urządzenia peryferyjne dla przetwórców tworzyw sztucznych: suszarki tworzyw, dozowniki, mieszadła do wtryskarek, młyny, podajniki, separatory, stacje rozładunkowe, sterowniki, termostaty

Polska