Nowości Wittmann Battenfeld na targach K 2013

Nowości Wittmann Battenfeld… Pod hasłem "Power for the Future" firma Wittmann Battenfeld zaprezentowała podczas tegorocznych targów K w Düsseldorfie szereg nowości. Ekspozycja obejmowała zarówno wtryskarki, jak i roboty i urządzenia peryferyjne. Podczas naszej wizyty na stoisku firmy o najciekawszych elementach ekspozycji opowiedział Bogdan Zabrzewski, prezes Battenfeld Polska.

Maszyny MacroPower i certyfikacja energetyczna wtryskarek

Jedną z najważniejszych maszyn prezentowanych na targach była nowa wtryskarka MacroPower 1500. Nowa konstrukcja jest efektem rozszerzenia przez firmę oferty dużych maszyn MacroPower do sześciu wielkości siły zamykania od 400 do 1600 ton. MacroPower 1500 charakteryzuje się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami oraz możliwością zakładania formy wtryskowej z boku maszyny. Warto podkreślić, że maszyny z serii MacroPower charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami w zakresie zużycia energii. Firma Wittmann Battenfeld wszystkie swoje maszyny przyporządkowała do odpowiednich klas energetycznych wg normy Euromap 60, dzięki czemu można łatwiej oszacować spodziewany koszt pracy konkretnej maszyny.Estetyczne detale z tworzyw spienionych

Ciekawym rozwiązaniem zaprezentowanym przez firmę była technologia produkcji estetycznych detali z tworzyw spienianych azotem. Zazwyczaj powierzchnie elementów uzyskiwanych w procesie spieniania fizycznego nie odznaczały się wysokimi walorami wizualnymi. Tymczasem dzięki połączeniu technologii Cellmould i BFMOLD z systemem Variotherm Wittmann Battenfeld opracował sposób produkcji tego typu detali przy jednoczesnym uzyskaniu powierzchni zewnętrznej o wysokiej jakości.

Technologia Cellmould jest procesem spieniania fizycznego tworzywa, przy czym azot wykorzystywany jako spieniacz podawany jest bezpośrednio do cylindra jednostki plastykującej. Wittmann Battenfeld opracowała kompletne wyposażenie, obejmujące wytwornice i kompresory, zawory do regulacji ciśnienia i dysze do wtrysku gazu. Dzięki zastosowaniu technologii Cellmould można zredukować ciężar wypraski przy równoczesnym zwiększeniu stabilności wymiarowej wyrobu. Dodatkowo technologia ta pozwala na zmniejszenie czasu cyklu i redukcję wymaganej siły zamykania. Wykorzystanie w produkcji technologii BFMOLD Variotherm połączonej ze specjalnym programem precyzyjnego otwierania formy umożliwia uzyskanie detali o wysokiej jakości powierzchni zewnętrznej.Technologia Inline-Termografie w kontroli jakości

Prezentacja firmy obejmowała także zagadnienia związane z kontrolą jakości. Przedstawiona została aplikacja wykorzystująca technologię Inline-Thermografie, opracowaną przez Instytut Tworzyw SKZ w Würzburgu, a oferowaną przez Wittmann na zasadach wyłączności. Wypraska po odebraniu poprzez robota liniowego przemieszczana jest do kamery, która dokonuje oceny termograficznej wypraski, a wynik tego pomiaru prezentowany jest na monitorze. Zaobserwowane odchylenia od wzorca są korygowane przez zmianę parametrów pracy systemu termostatowania formy Wittmann Flowcon.
Czytaj więcej:
Targi 1281

Wszystko z jednej ręki: wtryskarki i urządzenia peryferyjne do przetwórstwa tworzyw sztucznych

Polska, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Radziejowicka 108, Adamowizna

Reportaże

Forum