Nowy poliamid firmy Lanxess

Nowy poliamid firmy Lanxess Firma Lanxess opracowała nowy poliamid 6 i poliamid 66 Durethan. Obydwa zostały zaprojektowane specjalnie do przetwarzania w postaci chemicznej i fizycznej pianek.

Pomimo znacznych potencjalnych korzyści płynących z wykorzystywania pianek, nie zyskały one szerokiego zastosowania w metodzie wtryskowej. Jedną z przyczyn tego niepowodzenia była niska jakość powierzchni otrzymywanych części. Lanxess postanowił odwrócić tę niekorzystną sytuację. Oba jego materiały tworzą doskonałe odlewy części, które w większości przypadków są gładkie i praktycznie bez smug opalizujących czy obszarów porowatych. Nadają się zatem do zastosowań stawiających wysokie wymagania pod względem jakości wizualnej danej części, np. do produkcji widocznych elementów pod maską.

Jednak to co je najbardziej wyróżnia to fakt ograniczenia do minimum nierówności, niższa waga oraz zmniejszenie ciśnienia formy wtryskowej.

To ważne, bowiem istnieje duże zainteresowanie częściami wytwarzanymi z piany metodą wtryskową, ponieważ są one nawet o 20 proc. lżejsze od stałych elementów profilowanych, zużywają mniej surowców, a ich właściwości mechaniczne nie są dużo gorsze od tradycyjnych. Co więcej, części wykonane z pianek są dużo mniej podatne na zniekształcenia i praktycznie nie pojawiają się na nich zapadnięcia. Ponadto ciśnienie formy wtryskowej może zostać zmniejszone nawet o 80 proc., co pozwala na zastosowanie mniejszych i tańszych wtryskarek o niższej sile zacisku. Formy poddaje się niższemu naciskowi, a to przekłada się na ich dłuższą żywotność i większą opłacalność.

Nowy poliamid firmy Lanxess


W większości przypadków czas cyklu jest zauważalnie krótszy, co otwiera dalsze możliwości oszczędności. Elementy wytworzone z piany są również atrakcyjne z punktu widzenia tłumienia akustycznego.

Możliwe jest zarówno fizyczne jak i chemiczne spienianie tworzyw termoplastycznych, takich jak poliamidy. Najczęściej stosowanym procesem spieniania fizycznego jest wprowadzenie gazowego środka spieniającego, takiego jak azot lub dwutlenek węgla w stanie nadkrytycznym do stopionego plastiku przy użyciu urządzenia pomiarowego na cylindrze.

Przy spienianiu chemicznym gaz spieniający zostaje wydzielony przez dodatek dodany do tworzywa sztucznego. W obu przypadkach gaz spieniający i stop tworzą jednorodny roztwór w układzie uplastyczniającym. Po wstrzyknięciu roztworu do formy następuje znaczny spadek ciśnienia. Tworzona jest jednolita struktura z wieloma drobno rozproszonymi miejscami zarodkowania. Dzięki temu wnętrze produkowanych części ma strukturę piany, a zewnętrzna powłoka jest solidna.

Dwa nowe poliamidy wzmocnione w 35 proc. włóknami szklanymi zostały zoptymalizowane na każdym etapie produkcji metodą piankową. W rezultacie najpowszechniejsze środki porotwórcze bardzo łatwo się w nich rozpuszczają, dając jednorodne jednofazowe roztwory w połączeniu ze stopionymi tworzywami sztucznymi w układzie uplastyczniającym. Właściwości reologiczne i zachowanie przy zarodkowaniu tych dwóch termoplastycznych tworzyw są nastawione na produkcję wyjątkowo drobnoziarnistych pianek. Jest to jedna z głównych przyczyn doskonałej jakości powierzchni i dobrych właściwości mechanicznych części formowanych tą metodą.

Nowe materiały nadają się do szerokiego zakresu zastosowań. W inżynierii samochodowej mogą być wykorzystywane do produkcji elementów takich jak pokrywa głowicy i osłony wentylatora. Przemysł elektroniczny i elektryczny może je wykorzystać do wytwarzania wtyczek i łączy, gniazdek i uchwytów do lamp oraz innych elementów wyposażenia domowego, takich jak termostaty i narzędzia dla majsterkowiczów. Istnieje również wiele możliwości zastosowania tych poliamidów przez przemysł meblarski.

Czytaj więcej:
LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska, 02-017 Warszawa, Aleje Jerozolimskie 123 A

Reportaże

Forum