Nowy wtryskowy gatunek PP w ofercie Basell Orlen Polyolefins

Nowy wtryskowy gatunek PP w ofercie Basell Orlen Polyolefins
Wychodząc naprzeciw rosnącemu zainteresowaniu polskiego rynku przetwórstwa poliolefin gatunkami polipropylenu (PP) randomicznego do wytrysku, na początku tego roku płocka wytwórnia Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o. (BOP), uruchomiła produkcję kolejnego już, nowego produktu o nazwie Moplen RP398U (MFR ok. 71 g/10 min). Tym samym gatunek ten poszerzył ofertę Basell Orlen Polyolefins Sprzedaż Sp. z o.o. (BOPS) skierowaną do przetwórców poliolefin operujących w Polsce. Moplen RP398U powstaje bezpośrednio w procesie polimeryzacji, przy użyciu katalizatora koordynacyjnego Zieglera-Natty V generacji, który nie zawiera ftalanów.

Moplen RP398U uzupełnia gamę kopolimerów randomicznych PP wytwarzanych przez BOP, co oznacza, że przetwórcy w Polsce dysponują już teraz czterema innowacyjnymi gatunkami PP randomicznego o zróżnicowanych właściwościach reologicznych i użytkowych. Inne gatunki PP randomicznego oferowane przez BOPS to dobrze znane produkty takie jak: Moplen RP2380, Moplen RP398T i Moplen RP398V.

Moplen RP398U został zaprojektowany do wtrysku cienkościennego oraz do wytwarzania wyrobów o długiej drodze płynięcia lub o złożonych przekrojach, które odznaczają się atrakcyjnymi właściwościami optycznymi i bardzo dobrymi właściwościami organoleptycznymi.

Zastosowanie skutecznego klaryfikatora najnowszej generacji gwarantuje, że Moplen RP398U ma również dodatkowe zalety związane z przetwórstwem. Gatunek ten może być przetwarzany w szerszym zakresie temperatur w porównaniu do tworzyw zawierających klaryfikator starszej generacji, będący pochodną sorbitolu, który dla uzyskania optymalnej przezroczystości wymaga bardzo wąskiego okna przetwórczego i stosunkowo wysokiej temperatury stopu, tj. ok. 230 st. - 240 st. C (niestety, w tej temperaturze następuje też termiczny rozkład użytego klaryfikatora). Moplen RP398U wykazuje optymalną przezroczystość już w temperaturze ok. 200 st. C, co oznacza mniejsze zużycie energii elektrycznej, skrócenie czasu chłodzenia oraz czasu całego cyklu. Oczywiście, ze względu na zastosowany klaryfikator, który charakteryzuje się doskonałą stabilnością termiczną, nowy gatunek może być też przetwarzany w wyższych temperaturach, w porównaniu do standardowych PP randomicznych zawierających klaryfikatory starszej generacji.

Odpowiedni sposób wytwarzania oraz użyty klaryfikator gwarantują, że Moplen RP398U wykazuje bardzo dobre właściwości sensoryczne w zakresie utrzymania smaku przechowywanej żywności i małej emisji zapachu. Są to podstawowe wymagania stawiane opakowaniom do żywności. Jak pokazują doświadczenia klientów BOPS, pojemniki wyprodukowane z tego gatunku, mogą także spełniać wymagania w zakresie podgrzewania żywności w kuchence mikrofalowej.

Ze względu na wyższą płynność w stanie stopionym, Moplen RP398U jest przeznaczony do wytwarzania cienkościennych pojemników wielokrotnego użytku, zapewniając skrócenie czasu cyklu w szybkim wtrysku i poprawę produktywności. Wyroby, produkowane z gatunku Moplen RP398U, spełniają wysokie standardy w zakresie kontaktu z żywnością oraz mają optymalne właściwości estetyczne i użytkowe, dzięki czemu spełniają wymagania zarówno przetwórców, jak i użytkowników wyrobów końcowych.

Moplen