Nowy zawias firmy Elesa+Ganter

Nowy zawias firmy Elesa+Ganter
Firma Elesa+Ganter Polska zaprezentowała nowy typ zawiasu z wyłącznikiem o oznaczeniu CFSQ. Nowy produkt jest przeznaczony do stosowania w prostych układach bezpieczeństwa. Może być używany w systemach podlegających okresowemu myciu, jak również w maszynach pracujących w środowisku zapylonym (maszyny do drewna, maszyny spożywcze). Zapewnia to klasa szczelności IP67. Zawias może pracować w zakresie temperatur -20/+80 st. C.

Zawias CFSQ powstał na bazie zawiasu CFS. Podstawową zaletą nowego modelu jest prosty sposób montażu, dokładnie taki, jak dla tradycyjnego zawiasu. Wyłącznik bezpieczeństwa nie wymaga żadnych regulacji, ponieważ konstrukcja zawiasu jest nierozbieralna.

Nowy zawias CFSQ zaprojektowali inżynierowie firmy Elesa. Jest wykonany z samogasnącego SUPER-technopolimeru na bazie poliamidu, który zapewnia bardzo dużą wytrzymałość mechaniczną, odporność chemiczną na oleje, smary oraz rozpuszczalniki.

Przełącznik zawiasu CFSQ ma wbudowane dwa styki: NO-normalnie otwarty i NC- normalnie zamknięty, zgodnie z normą IEC EN 60947-5-1. Do realizacji funkcji bezpieczeństwa używany jest tu styk NC (normalnie zamknięty), zaś styk NO (normalnie otwarty) pełni funkcję informacyjną, wskazującą np. otwarcie lub zamknięcie.

Wyłącznik nowego zawiasu CFSQ, w przeciwieństwie do jego poprzednika (CFS), działa obustronnie. Przełączenie styków odbywa się standardowo przy kącie +/- 6 st. Inny kąt pracy wyłącznika jest dostępny jako wykonanie specjalne, przedział zmienia się o każde 15 st.

Dla aplikacji pracujących w układach bezpieczeństwa zawias ma wbudowany mechanizm wymuszonego rozwarcia styków. Mechanizm ten jest dodatkowym zabezpieczeniem i zgodnie z normą EN 60947-5-1 w przypadku niezadziałania styku NC wymusza jego rozwarcie przy kącie 15 st.

Kątowy zakres pracy samego zawiasu CFSQ wynosi 190 st. od -10 do +180 st. W parze z modelem CFSQ stosuje się zawias CFM (CFM.60-45- SH-6). Ilość potrzebnych zawiasów ustala się na podstawie danych wytrzymałościowych przedstawionych na ich karcie katalogowej. Zawias CFSQ jest oferowany z gniazdem lub z kablem przyłączeniowym.


brak
 

Standardowe elementy maszyn: uchwyty, trzpienie, wibroizolatory, zawiasy, pokrętła, magnesy, dociski, napinacze, zestawy kołowe

Polska