OXO i gwiazdy sportu – Grupa Azoty na targach PLASTPOL

OXO i gwiazdy sportu – Grupa… Dwa segmenty produkcyjne Grupy Azoty – tworzywa sztuczne oraz OXO zostały zaprezentowane na 21 Międzynarodowych Targach Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy PLASTPOL, które odbyły się 23-26 maja w Kielcach. Na stoisku obecni byli również sportowcy występujący pod znakiem Grupy Azoty.

Segment tworzyw jest jednym z kluczowych segmentów w Grupie Azoty. Powstające w tarnowskiej spółce tworzywa sztuczne Tarnamid® (poliamid 6) oraz Tarnoform® (poliacetal - POM) produkowane są zarówno w formie naturalnej, jak i modyfikowalnej. Ich wysoka jakość oraz receptury dedykowane do indywidualnych potrzeb klientów to efekt wykorzystania zarówno własnego zaplecza badawczo-rozwojowego, jak i współpracy Grupy Azoty z wiodącymi polskimi instytucjami naukowo-badawczymi. Segment tworzyw na tegorocznych targach zaprezentował nowe odmiany Tarnamidu® o obniżonej palności (spełniającego wymagania normy EN 45545-2013) do wykorzystania w transporcie kolejowym.

- Jako Grupa Azoty od dawna udowadniamy, że świat tworzyw sztucznych praktycznie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o rozwój. Nieustannie poszukujemy nowych rozwiązań dla naszych klientów. Stąd też nasza nowa propozycja dla transportu kolejowego odmian Tarnamidu® o obniżonej palności cechujących się niskim zadymieniem, niską toksycznością gazów wydzielanych podczas spalania oraz wysoką wartością indeksu tlenowego – podkreśla Małgorzata Malec, dyrektor Segmentu Biznesowego Tworzyw w Grupie Azoty.

W przemyśle kolejowym Tarnamid® znajduje zastosowanie już od wielu lat na zamocowania sprężyste szyn kolejowych. Zapewnia dobre właściwości tłumiące drgań i przyczynia się do zmniejszenia hałasu taboru kolejowego. Wykorzystywany jest również do produkcji osłon i uchwytów przewodów kablowych, a także jako komponent urządzeń elektrycznych. Tarnamid® o obniżonej palności może być też stosowany w transporcie kolejowym w wyposażeniu meblowym, elektrotechnicznym i mechanicznym.
Z kolei Segment OXO zaprezentował na targach przede wszystkim wytwarzany w kędzierzyńskich zakładach Oxoviflex® - plastyfikator nieftalanowy, który dodawany do tworzyw, czyni przedmioty elastycznymi, funkcjonalnymi i przyjaznymi w codziennym użytkowaniu. Oxoviflex® stosowany jest w produktach mających bezpośredni kontakt z żywnością i w zabawkach, ponieważ spełnia najwyższe kryteria jakościowe dotyczące czystości, w tym te najbardziej rygorystyczne zapisane w Europejskiej Farmakopei, czyli kodeksie aptecznym.

Plastech i Piotr Żyła

Spotkanie Mistrza z redakcją Plastech.pl