Ogłoszono zwycięzców V edycji konkursu Stena Circular Economy Award

Ogłoszono zwycięzców V edycji…

IKEA, Kaufland, i WoshWosh zostali liderami GOZ w Polsce. Właśnie ogłoszono wyniki piątej edycji konkursu Stena Circular Economy Award - Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Ekoefektywność, zero waste, less waste - firmy i konsumenci na całym świecie szukają bardziej zrównoważonych rozwiązań, aby zmniejszyć negatywne skutki działalności i spowolnić zmiany klimatyczne. Nagrodzone w konkursie Stena Recycling firmy pokazują, że w zgodzie z ideą GOZ można i trzeba działać już dzisiaj. Podczas finału zorganizowanego w centrum Warszawy i transmitowanego online, nagrodzono także studentkę Uniwersytetu Warszawskiego za projekt promujący ideę GOZ.

Najnowsze badania dowodzą, że aż 8 na 10 Polaków chce produktów wykonanych z materiałów pochodzących z recyklingu, a 38% ankietowanych przyznało, że w ostatnim roku zrezygnowało z produktów lub usług, które nie powstały w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju [1]. O swoich klientów nie muszą martwić się tegoroczni laureaci Stena Circular Economy Award. Dawanie przedmiotom drugiego życia, wprowadzanie do sprzedaży produktów powstałych z surowców wtórnych czy wdrażanie innowacyjnych rozwiązań mających na celu zamianę odpadów w biomasę - to nie są już projekty przyszłości, lecz wdrożone działania na polskim rynku. W tegorocznej edycji SCEA jury nagrodziło projekty firm: Ikea Retail, Kaufland, WoshWosh. Wyróżnienie otrzymały Allegro.pl i EcoBean.

GOZ - jedyna droga ku zmianie na lepsze

Gospodarka Obiegu Zamkniętego to koncepcja polegająca na racjonalnym i efektywnym wykorzystaniu zasobów, ograniczaniu niekorzystnego wpływu wytwarzanych produktów na środowisko, a także zawracanie materiałów do obiegu i minimalizacja ich strat. Koncepcja gospodarki o obiegu zamkniętym staje się kluczowym modelem dla przedsiębiorstw pomagającym osiągnąć cele ekoefektywności i przynoszącym realne korzyści - 2 miliony nowych miejsc pracy w UE, 600 mln euro oszczędności dla europejskich przedsiębiorstw i zmniejszenie emisji CO2 od 2 do 4% rocznie.

54d361198676b4f2ce6f1ea4da936da9

Najlepsze działania i pomysły 2021 roku

Pierwsze miejsce w kategorii Przedsiębiorcy - praktyka otrzymały dwie firmy ex aequo: IKEA Retail oraz Kaufland. Celem projektu "Oddaj i Zyskaj", wdrożonego przez IKEA Retail było zachęcenie konsumentów do przemyślanych zakupów. Klienci otrzymali szansę, aby dać drugie życie swoim meblom poprzez ich odsprzedaż w sklepach IKEA lub decydując się na zakup mebli używanych w działach circular hub, dostępnych w sklepach sieci. Kaufland natomiast, chcąc ograniczyć negatywny wpływ na środowisko, stawia na rozwiązania polegające na wykorzystaniu materiału obecnego już w obiegu, do produkcji wartościowych produktów. Sieć wprowadziła do sprzedaży m.in. torby wykonane w 80% z folii pochodzącej z własnych sklepów, a przy wytwarzaniu produktów marek własnych (K-Classic, Newcential, Spice&Soul) wykorzystuje od 50% do 100% surowców wtórnych.

Dodatkowo w tej kategorii przyznano wyróżnienie firmie EcoBean za odzyskiwanie i wydłużanie cyklu życia produktu - zarówno w kontekście innowacji procesowej, jak i produktowej. Firma oferuje rozwiązanie oparte na usłudze odbioru fusów, które następnie są przetwarzane na surowce i produkty: biorafinaty (olej kawowy, lignina, polilaktyd, dodatki paszowe) lub biofabrykaty (brykiety, biodegradowalne doniczki).

Jako najlepszą inicjatywę w kategorii "promocja idei GOZ" jury nagrodziło WoshWosh za działania mające na celu poszerzanie świadomości na temat cyrkularności zarówno w społeczeństwie, jak i w biznesie. W 2021 roku WoshWosh zorganizowało zbiórki obuwia, które następnie zostało zregenerowane i odnowione do ponownego wykorzystania. Łącznie udało się w ten sposób zawrócić do obiegu ponad 50 tys. par butów.

Wyróżnienie za działania promujące GOZ otrzymała firma Allegro.pl za projekt "Opakowanie dobre z natury", wprowadzający ponad 571 000 ekoopakowań, pochodzących w 100% z recyklingu i posiadających certyfikat FSC.

Spośród projektów zgłoszonych przez studentów jury wybrało pomysł Agnieszki Chmury (Uniwersytet Warszawski) za projekt "Klaster cyrkularny", przedstawiający ideę porozumienia podmiotów publicznych, prywatnych i społecznych w celu wdrożenia zasad gospodarki cyrkularnej. Realizacja założeń klastra pozwoli na zaspokojenie podstawowych potrzeb obecnych i przyszłych pokoleń poprzez zwężanie, spowalnianie i zamykanie pętli materiałowych oraz energetycznych.