Oszczędność energii dzięki systemowi odlewania na gorąco i utwardzania na zimno

Oszczędność energii dzięki…

Koncern Lanxess opracował system odlewania na gorąco i utwardzania na zimno elastomerów poliuretanowych. Dzięki nowej technologii prepolimer eterowy MDI Vibrathane można utwardzać za pomocą nowatorskiego środka utwardzającego Vibracure już w temperaturze pokojowej, co zapewnia łatwość użytkowania, oszczędność energii, poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy, a także znaczące zmniejszenie emisji CO2.

Połączenie łatwości użytkowania z poprawą bezpieczeństwa i higieny pracy

Ze względu na to, że dzięki nowatorskiemu systemowi Vibrathane & Vibracure możliwe jest utwardzanie w temperaturze otoczenia, w zakładzie mogą zostać wyłączone gorące stoły i piece – to znacznie zmniejsza ryzyko poparzenia związane z gorącymi powierzchniami, a zarazem zwiększa bezpieczeństwo operatora. Nowy prepolimer eterowy MDI ułatwia również produkcję dużych i złożonych części (np. rurociągów górniczych), w przypadku których proces utwardzania jest zawsze trudny, a wydajność ograniczona wskutek dużego obciążenia sprzętu.

Znaczna oszczędność energii

Zużycie energii ma niebagatelne znaczenie dla zakładów przetwórstwa poliuretanu, ponieważ stanowi znaczną część całkowitych kosztów produkcji. W zależności od zakładu system może przyczynić się do zmniejszenia całkowitego zużycia energii o 40-50%.

Orientacja na zrównoważony rozwój

Nowatorski system Vibrathane & Vibracure odlewania na gorąco i utwardzania na zimno stanowi jedną z najnowszych inicjatyw, która ma na celu umożliwienie branży poliuretanowej zmniejszenie śladu węglowego. – W ciągu ostatniej dekady w coraz większym stopniu skupialiśmy się na zrównoważonym rozwoju, a dzięki wyraźnej oszczędności energii zapewnianej przez naszą nową technologię, oferujemy naszym klientom bardziej zrównoważony produkt, a tym samym przyczyniamy się do ochrony klimatu – zapewnia Gerald King, szef Działu Zastosowania Technologii na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki w pionie Systemów Uretanowych Lanxess

W pełni elastyczny dla szerokiej gamy elastomerów

System 3K zakłada przetwarzanie ręczne lub za pomocą maszyny mieszająco-dozującej. Dzięki specjalnej formule chemicznej możliwe jest zapewnienie przetwórcom poliuretanu pełnej elastyczności w produkcji szerokiej gamy elastomerów bazujących na pojedynczym prepolimerze, jak również uzyskanie twardości w zakresie od 60 A do 55 D. System utwardzania na zimno wykazuje podobną wydajność pod względem końcowych właściwości elastomeru jak w przypadku systemu utwardzania na gorąco.

Nowa technologia opracowana przez Lanxess jest odpowiedzią na ważne potrzeby przetwórców poliuretanu w zakresie łatwości przetwarzania oraz redukcji kosztów i zwiększenia wydajności czasowej, a jednocześnie pozwala branży wspierać cele zrównoważonego rozwoju.

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska