Oszczędność nawet przy maksymalnej wydajności

Oszczędność nawet przy maksymalnej…

Rosnące wymagania odnośnie produktywności i energooszczędności w przypadku zintegrowanych rozwiązań systemowych coraz bardziej zyskują na znaczeniu z punktu widzenia ekonomicznej produkcji wtryskowej. Producent wtryskarek i dostawca rozwiązań systemowych ENGEL, podczas targów Chinaplas 2023, odbywających się w dniach 17-20 kwietnia w Shenzhen w Chinach, prezentuje na przykładzie czterech ambitnych zastosowań, w jaki sposób poprzez optymalny dobór maszyn i inteligentną cyfryzację można zmaksymalizować ogólną efektywność. Nowy system asystencki iQ hold control świętuje swoją azjatycką premierę podczas Chinaplas.

- Wszyscy bardzo cieszymy z ponownej możliwości osobistych kontaktów z naszymi klientami, partnerami i całą branżą w Azji - mówi Gero Willmeroth, President Asia and Oceania w ENGEL, w przededniu Chinaplas - imprezy, która po covidowej przerwie, zacznie się 17 kwietnia w Shenzhen. - Dzięki poluzowaniu obostrzeń w podróżowaniu oczekujemy, że targi ponownie odwiedzi więcej gości z całej Azji. Rozpoczął się okres pocovidowy; wyczuwamy nastroje sugerujące przełom, który uskrzydli również Chinaplas”. ENGEL zaprezentuje się w hali 11 na stoisku o dotychczasowych rozmiarach - cztery maszyny i stanowiska eksperckie dedykowane aktualnej tematyce.

Wytłaczanie wtryskowe z maksymalną precyzją wyformowania

Maksymalna precyzja jest priorytetowa przy produkcji luster do wyświetlaczy HUD z poliwęglanu na serwohydraulicznej wtryskarce duo 2460/500. Doskonały wynik wtryskiwania jest warunkiem, by obraz z wyświetlacza widoczny był na szybie pojazdu w optymalnej ostrości. Przyczynia się do tego z jednej strony proces wytłaczania wtryskowego coinmelt, a z drugiej dopracowana konstrukcja dwupłytowej jednostki zamykania. Równoległość jest regulowana w trakcie budowania siły zwarcia przez cztery pojedyncze poduszki pneumatyczne. Zapewnia to przy wytłaczaniu wtryskowym, w całym procesie wtryskiwania, dokładną równoległość obu części formy. W ten sposób nawet asymetryczne detale można produkować w procesie wytłaczania wtryskowego z maksymalną precyzją wyformowania. Stopione tworzywo z niewielkim dociskiem rozprowadzane jest równomiernie po całej powierzchni detalu. Pozwala to chronić materiał, dzięki czemu proces wytłaczania wtryskowego stosowany jest przede wszystkim do części optycznych z transparentnych tworzyw sztucznych. Zaokrąglone lustra HUD wyraźnie wskazują ten potencjał. Punkt wtrysku znajduje się w tym przypadku poza środkiem elementu.

ENGEL prezentuje zautomatyzowaną jednostkę produkcyjną. Robot ENGEL viper zdejmuje detale z formy i odkłada je na taśmociąg. Jeśli wtryskarka i robot stanowią zintegrowane rozwiązanie systemowe ENGEL, to korzystają ze wspólnej bazy danych i mogą dokładnie koordynować swoje sekwencje ruchu. W wielu przypadkach przekłada się to na krótszy czas cyklu, ponieważ robot może zacząć wykonywać dojazd już w trakcie otwierania formy.

Wybierając Skymold z Ningbo City, Chiny, ENGEL dla tego eksponatu zdecydował się na lokalnego konstruktora form jako partnera. Współpraca z lokalnymi kooperantami pozwala nawet w ambitnych, innowacyjnych technologiach zapewnić opłacalność i jednocześnie skrócić czas dostawy całej instalacji. Maszyny ENGEL duo również pochodzą na rynkach azjatyckich z lokalnej produkcji. Fabryka dużych maszyn zlokalizowana jest w Szanghaju.

engel-at-chinaplas-2023-bild-1a

Kompaktowe i niezwykle energooszczędne

ENGEL na całkowicie elektrycznych wtryskarkach ENGEL e-mac demonstruje w Shenzhen na przykładzie dwóch aplikacji, jak można ekonomicznie podnieść produktywność. W obu przypadkach zapotrzebowanie na powierzchnię i energię jednostki produkcyjnej pozostają niskie nawet przy skalowaniu gniazd form.
Na e-mac 465/180, na wielokrotnej formie ze 128 gniazdami produkowane są uszczelki wtyków, niezbędne między innymi do elektroniki samochodowej. Jest to seryjna forma, wyprodukowana przez firmę Nexus Elastomer Systems z Austrii, której właścicielem jest dostawca motoryzacji Waexim z Xiamen w Chinach. Szczególna konstrukcja wtryskarek e-mac, o dużym rozstawie kolumn umożliwia mocowanie dużej formy na stosunkowo małej maszynie 1800 kN. Do tego dochodzi ekstremalnie krótka konstrukcja maszyn e-mac nowej generacji. Użytkownik korzysta z uzyskanego miejsca na produkcji, a ponadto z dodatkowych oszczędności energii wynikających z zastosowania stosunkowo małej maszyny. Nawet niezależnie od formy, wtryskarki ENGEL e-mac zaliczane są do najbardziej energooszczędnych, całkowicie elektrycznych maszyn na rynku.

Silikon płynny (LSR) w dalszym ciągu zyskuje na znaczeniu jako materiał do wymagających detali wtryskowych, jednak ze względu na swoje specyficzne właściwości wymaga bardzo precyzyjnych wtryskarek. Również tutaj w pełni elektryczna wtryskarka ENGEL e-mac prezentuje swoje mocne strony. Tylko w przypadku produkcji bez dodatkowej obróbki i wadliwych detali, zaawansowane detale funkcyjne z silikonu płynnego mogą być konkurencyjne z punktu widzenia kosztów jednostkowych.

Drugą wtryskarka ENGEL e-mac będzie można oglądać w Shenzhen z aplikacją medyczną, ponieważ również w przypadku tej branży wyraźnie widoczny jest trend zwiększania produktywności poprzez zastosowanie wielokrotnych form. Na wtryskarce e-mac 1340/280 produkowane są probówki na krew z PET z wykorzystaniem 64-krotnej formy NCM (Suzhou, Chiny). Powierzchnia posadowienia maszyny jest istotnym czynnikiem kosztowym, zwłaszcza w pomieszczeniu czystym.

engel-at-chinaplas-2023-bild-4b