PLASMAQ: recykling to nie pomysł na biznes, a konieczność

PLASMAQ: recykling to nie…

Pandemia sprawiła, że tworzywa sztuczne, wokół których w ostatnich latach wyrosło wiele krzywdzących stereotypów, okazały się niezbędne dla ochrony zdrowia. Z plastiku produkowane są ekrany ochronne pleksi, przyłbice, kombinezony medyczne i worki na odpady. W kontekście pandemii doceniliśmy doskonałe właściwości barierowe i higieniczne plastiku. W kontekście ochrony środowiska należy stwierdzić, że sam plastik jest ekologiczny. Wymyślono go po to, by chronić zasoby naturalne. Co więcej, większość odpadów tworzyw sztucznych nadaje się do ponownego wykorzystania jako surowiec. 

plasmaq
Wirówka do tworzyw Plasmaq CTR1050

Niestety, poziom recyklingu w Polsce jest niewystarczający, zbyt wiele ton plastiku trafia na wysypiska. Ostatnie ustawy dotyczące odpadów nie zachęcały do rozwoju działalności recyklerskiej. Dodatkowo Covid-19 mocno uderzył w producentów surowców wtórnych. Spadek cen ropy przełożył się na bardzo znaczne obniżenie cen surowców pierwotnych i spadek popytu na recyklaty. Pewną przeciwwagę stanowi podatek od plastiku uchwalony przez Radę Europy Unii Europejskiej w lipcu tego roku. Ma on m.in. przyczynić się do zwiększenia udziału tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu w nowych produktach. Niezbędne jest wprowadzenie dalszych uregulowań, które będą wsparciem dla branży i pozwolą zrealizować założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Bez nich zasypią nas własne śmieci.  Trzeba zagospodarować tony zalegającego w środowisku plastiku.

linha-unilevel-2
Linia Plasmaq do bardzo zanieczyszczonej folii, wydajność 1500 kg/h

Podobny, pragmatyczny pogląd na ekologię mają właściciele portugalskiej firmy Plasmaq. Wg nich recykling to nie pomysł na biznes, a konieczność. Portugalczycy od początku lat 80-tych XX w. produkują maszyny do rozdrabniania, mycia i suszenia odpadów, takie jak gilotyny, młyny, kruszarki, myjki, wanny flotacyjne, wirówki i prasy ślimakowe PLASCOMPACT®. Głównie do recyklingu plastików i gumy. Solidność, doświadczenie, otwartość na uwagi klienta i zgrany zespół konstruktorów i mechaników sprawiają, że Plasmaq ma dzisiaj zadowolonych klientów praktycznie na całym świecie. 

1500
Prasa Plascompact®, 1500 kg/h LDPE o wilgotności <5% na wyjściu.

W Polsce szczególnym uznaniem cieszą się już od kilku lat prasy śrubowe do odwadniania tworzyw PLASCOMACT ® 1000 oraz 1500 oraz gilotyny hydrauliczne.  Przy czym należy podkreślić, że użytkownicy wszelkiego typu maszyn Plasmaq, również myjek, wirówek i młynów, chwalą je za wyjątkową energooszczędność i masywne wykonanie.

W odpowiedzi na potrzeby rynku i konieczność dostarczania kolejnych, dużych instalacji do recyklingu tworzyw, w tym roku firma Plasmaq uruchamia w Portugalii drugi zakład produkcji maszyn. 


Czytaj więcej:
Maszyny 558
COVID-19 189

Producent kompletnych linii i urządzeń do
 

Producent kompletnych linii i urządzeń do recyklingu tworzyw sztucznych i przerobu odpadów

Portugalia, 2400-016 Leiria, Zona Industrial da Barosa, Lt 8 Carreira d'Água