"Paint the Future" otwiera drogę start-upom do współpracy z AkzoNobel

"Paint the Future" otwiera…

Trzy dni spędzone z ekspertami AkzoNobel na warsztatach w Amsterdamie otworzyły przed start-upami z różnych stron świata i ich innowacyjnymi rozwiązaniami szansę na znaczącą zmianę branży farb i lakierów. W finale projektu "Paint the Future" nagrodę od AkzoNobel otrzymało pięć młodych brandów:

  • SAS Nanotechnologies (USA) - inteligentne powłoki - umowa w sprawie prowadzenia wspólnych prac rozwojowych;
  • QLayers (Holandia) - zautomatyzowana głowica drukująca do pokrywania dużych powierzchni - umowa handlowa;
  • Interface Polymers (Wielka Brytania) - polimery diblokowe poprawiające funkcjonalność powierzchni - umowa handlowa;
  • Apellix (USA) - autonomiczny dron - umowa w sprawie prowadzenia wspólnych prac rozwojowych;
  • Alucha Recycling Technologies (Holandia) - rozwiązanie pozwalające na zamianę odpadów w biooleje i minerały - umowa dostawy.

Dodatkowo, partner programu, KPMG, wyróżnił start-up Octo (Holandia) za cyfrowe rozwiązania stosowane do inspekcji. Przyznając mu nagrodę KPMG Scale-up Track, wspiera dalszy rozwój firmy.

Każda nagroda jest równoznaczna z kontynuacją współpracy AkzoNobel ze zwycięskimi start-upami w obszarze zrównoważonych inicjatyw biznesowych. Będą to też pierwsze rozwiązania, jakie zostaną wdrożone w ramach nowo utworzonego przez AkzoNobel ekosystemu innowacji. Jego celem, dzięki przekraczaniu granic w świecie farb i powłok, jest dostarczenie klientom niejednokrotnie nieosiągalnych na dzień dzisiejszy udogodnień i produktów.

winners-akzonobel-paint-the-future-1


- Bardzo cieszymy się na dalszą współpracę ze zwycięzcami naszego projektu "Paint the Future" - stwierdził Klaas Kruithof, dyrektor ds. technologii w AkzoNobel, przewodniczący jury. - Wraz z nagrodzonymi start-upami mamy zamiar pracować nad nowymi pomysłami, stymulującymi innowacje w naszej branży, wykraczającymi poza oczekiwania, wyobraźnię oraz pokolenia. Dzięki sile całego ekosystemu będziemy tworzyć naprawdę wielkie rzeczy.

- Nad swoim rozwiązaniem pracujemy od blisko trzech lat. Partnerstwo z tak dużą firmą jak AkzoNobel, zdecydowanie przyspieszy jego wdrożenie - powiedział dr Sumadh Surwade, założyciel i dyrektor generalny SAS Nanotechnologies. - Przeprowadzone rozmowy w ramach "Paint the Future" oraz wkład ich ekspertów w naszą technologię, to niesamowita szansa.

- Ciężko na to pracowaliśmy, a ta współpraca, to coś, czego właśnie potrzebowaliśmy - mówi Josefien Groot, dyrektor generalny QLayers. - Mamy podobne grono klientów, a dzięki połączeniu naszej formy aplikacji farb i lakierów z powłokami od AkzoNobel możemy dostarczyć naprawdę rewolucyjny produkt.

- Zdobycie tej nagrody jest najlepszą rzeczą, jaka mogła spotkać nasz zespół. To coś, co może zadecydować o losie firmy - podsumował dr Tim Clayfield z Interface Polymers. - Chcemy teraz wyjść na rynek i pozyskać więcej funduszy, w czym na pewno pomoże nam współpraca z AkzoNobel.

- Jesteśmy naprawdę wzruszeni, że zostaliśmy wybrani. To dowód na to, że AkzoNobel stawia na innowacje i naprawdę bardzo się cieszymy, że możemy współpracować z taką firmą nad ich wizją przyszłości branży - powiedział, zapytane o wrażenia, Jamie Branch, inżynier z Apellix, zaś założyciel i dyrektor generalny, Robert Dahlstrom, dodał - Mój nowy pseudonim teraz to "Lucky Bob", bo gdy zakładałem tę firmę, nie zdawałem sobie sprawy, jaką wartość możemy dostarczyć. Zawsze powtarzam: Razem jesteśmy mądrzejsi niż każdy z nas z osobna.

- To wspaniałe, że nasza firma może pomóc branży farb stać się przemysłem "zero waste" - powiedział Hans Cool, dyrektor finansowy Alucha Recycling Technologies. - Dzięki AkzoNobel będziemy pierwszymi na świecie, którzy stworzą instalację do przetwarzania odpadów w oleje i minerały.

Marieke Dijksma i Tara Campagne, współzałożycielki Octo stwierdziły natomiast, że ich klienci chcą wiedzieć więcej o degradacji budynków, aby móc podejmować lepsze decyzje dotyczące ich konserwacji. - Mamy nadzieję, że w ciągu roku uda nam się wejść na rynki zagraniczne, zachowując tego samego Octo-ducha!

Do projektu "Paint the Future" zgłosiło się 160 uczestników z całego świata, w tym 3 projekty z Polski. Spośród nich wybrano 21 start-upów: z Kanady, Chin, Francji, Holandii, Singapuru, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, które zaproszono do Amsterdamu, gdzie pracowały nad ulepszeniem swoich rozwiązań, zanim przedstawiły je jury konkursu w finale. Wszyscy uczestnicy programu uzyskali dostęp do fachowej wiedzy i doświadczenia oraz kontaktów, które pomogą im dalej rozwijać swoje pomysły.

paint-the-future-key-visual

Czytaj więcej:
Farby 45
Konkursy 163