Panele kontrolne urządzeń AGD odpowiedzią na wyzwania przyszłości

Panele kontrolne urządzeń…

Skutki jednorazowego używania np. opakowań plastikowych są widoczne na wybrzeżach mórz i oceanów. Odpady plastikowe coraz bardziej zanieczyszczają morskie środowisko, a według jednej z ocen do roku 2050 w oceanach znajdzie się wagowo więcej plastiku niż ryb. Trzeba jednak grubą linią oddzielić od siebie plastikowe sztućce, torebki czy słomki od zaawansowanych tworzyw sztucznych, które mogą być odpowiedzią na wiele wyzwań przyszłości - w tym tych środowiskowych. Ich rewolucyjność doskonale widać na przykładzie nowoczesnych paneli kontrolnych urządzeń AGD.

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70% odpadów morskich, mają być w UE od 2021 r. zakazane - wynika z rezolucji przyjętej 10 października 2018 roku przez komisję ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego. Jest to rozwiązanie nie budzące żadnych wątpliwości, bardzo potrzebne, żeby nie powiedzieć konieczne.

- Jednakże całkowicie inną odmianą tworzyw sztucznych są tworzywa stosowane w innowacyjnym przemyśle, które zastosowanie znajdują np. w nowoczesnych urządzeniach AGD (m.in. pralkach, zmywarkach, czy systemach zarządzenia inteligentnym domem). Są to rozwiązania, które jako jeden z punktów wyjścia przyjmują wyzwania świata nie tyle współczesnego, co przyszłości, gdzie obszar dbania o środowisko naturalne jest kluczowy. Na czym to polega? Wystarczy z bliska przyjrzeć się technologiom stosowanym w panelach kontrolnych do zmywarek - mówi Marek Bądkowski, CEO firmy Plastmer z Wrocławia.

Nowoczesne panele kontrolne powstają w oparciu 3 technologie:

Technologia polegająca na zastępowaniu elementów metalowych lżejszymi elementami z tworzyw sztucznych pozyskiwanymi z recyklingu, na które napyla się cienką warstwę dowolnego metalu (stali, srebra, złota). Przyjazność środowisku bierze tu się z tego, że odchodzimy wytwarzania elementów metalowych, na rzecz tworzyw, które są w całości przetwarzalne - każdy taki element można ponownie "zmielić" i wyprodukować jako zupełnie nowy, dowolny produkt.

Tworzywa stosowane w tej technologii są bardzo lekkie, o połowę tańsze, a przy tym trwałe, odporne na warunki zewnętrzne i dzięki napylaniu na nie cienkiej tekstury dowolnego metalu sprawiają wrażenie "szlachetnych", czyli mogą być stosowane w produktach klasy premium. Ich produkcja jest dużo szybsza, zautomatyzowana, nie wymaga tworzenia całych parków maszynowych, wielkich hal produkcyjnych, wszystko odbywa się jednym, "prostym" urządzeniu, które dodatkowo nie generuje takiej ilości odpadów (i może być obsługiwane przez osoby bez specjalistycznego wykształcenia). Zastosowanie ma to nie tylko w wyposażeniu AGD, ale i np. motoryzacji czy budownictwie.

Grafiki na te elementy wykonywane są technologią przemysłowego druku cyfrowego, który przyśpiesza cały proces z 4-5 tygodni do 24h, pozwala na dużo większą wydajność produkcji oraz - co w obszarze dbania o środowisko szczególnie ważne - eliminuje potrzebę stosowania chemii przy wymianie i czyszczeniu elementów drukujących.

Technologia ta ewoluuje, jej zastosowanie rozszerza się na inne powszechnie wytwarzane elementy czy branże i koniec końców może doprowadzić do tego, że wszystko będzie produkowane w obiegu zamkniętym, każdy element będzie powtórnie przetwarzalny, a cały proces produkcji w ogóle nie będzie wymagał stosowania środków negatywnie oddziałujących na środowisko.

Korzyści dla środowiska i jakości życia, które wynikają z innowacyjnych rozwiązań na bazie tworzyw sztucznych jest zresztą znacznie więcej. Wystarczy wspomnieć nowoczesne systemy do filtracji, oczyszczania czy nawilżania powietrza, które przy obecnym zanieczyszczeniu np. smogiem są jednym ze sposób walki z zachorowalnością na choroby płuc i układu krążenia.

- Nowoczesne tworzywa sztuczne i formy wtryskowe pozwalają na tworzenie rozwiązań, które jeszcze kilka lat temu, ze względu na koszt czy trudności produkcyjne, nie miały szans wedrzeć się do masowego użytku. Dopiero mocny postęp technologiczny pozwolił na opracowywanie np. filtrów, które zatrzymują nawet 97-98% zanieczyszczeń, są tańsze i mogą być stosowane na szeroką skalę w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, biurowcach czy centrach handlowych - dodaje Marek Bądkowski.

Tworzywo zamiast metalu


Reportaże

Forum