Plastics Europe Polska zaprezentował raport o sytuacji w branży

Plastics Europe Polska zaprezentował… Tworzywa sztuczne w ochronie klimatu, to temat środowej konferencji zorganizowanej przez Fundację Plastics Europe Polska. Spotkanie było nawiązaniem do odbywającej się właśnie w Poznaniu konferencji klimatycznej COP 14. Podczas spotkania zaprezentowano Raport o Tworzywach Sztucznych za 2007 r. Dokument potwierdza jak ważną rolę odgrywają tworzywa w ochronie naszego klimatu.

- Tworzywa sztuczne obniżają zużycie paliwa w autach i samolotach, ograniczają straty energetyczne związane z ogrzewaniem naszych mieszkań, a także zwiększają wydajność turbin wiatrowych i kolektorów słonecznych. Wbrew pozorom są materiałem niezwykle przyjaznym środowisku. Ponadto wyniki prezentowanego na spotkaniu Raportu Plastics Europe potwierdzają, że dzięki prawnym regulacjom, ale także wysiłkom przedsiębiorców i osób prywatnych, stale rośnie wskaźnik recyklingu tego typu odpadów - mówił na środowym spotkaniu dr Grzegorz Rytko, dyrektor Fundacji Plastics Europe Polska.

Podczas spotkania nie brakowało przykładów, które potwierdzały ważną rolę tworzyw sztucznych. Dzięki nim możliwa jest m.in. mniejsza emisja CO2.

Użycie tworzyw sztucznych w celu podniesienia komfortu i bezpieczeństwa jazdy w samochodach nie dziwi nikogo. Mało kto jednak wie, że aż 40 proc. z tych tworzyw wykorzystuje się w celu zmniejszenia masy samochodu, dzięki czemu można znacznie obniżyć zużycie paliwa oraz emisję CO2. Mniejsza masa nowoczesnego samochodu, uzyskana dzięki zastosowaniu elementów z tworzyw sztucznych przekłada się na oszczędność ponad 500 litrów paliwa w okresie użytkowania pojazdu.

Podobnie jest w lotnictwie. W nowoczesnym samolocie Airbus 380 zaawansowane technologicznie kompozyty z tworzyw sztucznych zmniejszają masę samolotu, a tym samym zużycie paliwa.

Ponieważ ok. 40 proc. zużycia energii pierwotnej na całym świecie przypada na budynki, optymalna izolacja stała się jednym z najważniejszych zadań, które umożliwią realizację celów konwencji z Kioto. Ogromną rolę odgrywają zatem materiały izolacyjne wykonane z tworzyw sztucznych, które mogą zarówno utrzymywać ciepło w budynkach, jak i nie dopuszczać to nagrzewania się budynków.

Nowoczesne tworzywa sztuczne umożliwiają także projektantom i konstruktorom optymalne wykorzystanie alternatywnych źródeł energii. Przykładem tego mogą być wirniki turbin wiatrowych lub panele fotowoltaiczne w kolektorach słonecznych, które dzięki tworzywowym elementom mogą pracować dłużej i bardziej wydajnie.

Szacuje się, że gdyby nie było opakowań z tworzyw sztucznych, masa opakowania z zastosowanego materiału alternatywnego byłaby czterokrotnie większa, emisja gazów cieplarnianych podwoiłaby się, a ogólne zużycie energii wzrosłoby aż o 150 proc.

Sporą część spotkania w Fundacji Plastics Europe Polska poświęcono produkcji i gospodarowaniu tworzywami w Europie.

- Tworzywa sztuczne nieprzerwanie zyskują na znaczeniu. Europa, rozumiana jako 27 krajów UE plus Norwegia i Szwajcaria, pozostaje ich głównym producentem. Obecnie wytwarza się tu ok. 25 proc. z 260 milionów ton tworzyw sztucznych produkowanych na całym świecie. Całkowity obrót europejskiej branży tworzyw w 2007 r. przekroczył 300 miliardów euro, a liczba zatrudnionych osiągnęła ponad 1,6 miliona - wyliczał dyrektor Rytko.

Popyt na tworzywa sztuczne w Europie osiągnął w 2007 r. wielkość 52,5 mln w porównaniu do 51,0 mln ton w 2006 r. Tempo wzrostu wyniosło 3 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, przewyższając średni wskaźnik wzrostu PKB. Ogólnoświatowa produkcja tych materiałów wzrosła w tym okresie z 245 mln ton do 260 mln ton.