Plastik i woda

Ponad miliard ludzi na świecie nie ma dostępu do świeżej wody. Fundacja charytatywna WaterAid i europejskie stowarzyszenie producentów branży tworzyw sztucznych APME uruchomiło akcję kliknij aby dać. Za każde kliknięcie na stronie www.aquaplastics.org APME przeznacza 10 centów na projekty dostarczania świeżej, czystej wody w Afryce.

Celem akcje jest zebranie do 22 czerwca 150.000 Euro. Aby tego dokonać potrzebne jest 1,5 miliona kliknięć. Strony www.aquaplastics.org zostały uruchomione w związku z nadchodzącym Światowym Dniem Wody ONZ, który przypada 22 marca 2003 roku oraz Międzynarodowym Rokiem Świeżej Wody.

Pieniądze będą przeznaczone na akcje prowadzone przez WaterAid w Nigerii. Będą to głównie projekty budowy systemów dostarczania wody, budowy sanitariatów i promocji higieny. Koszt dostarczenia bieżącej wody do jednej osoby to tylko około 20 Euro.

Nigeria ma największą populację ludzi ze wszystkich afrykańskich krajów: 111 milionów ludzi. Niestety 70% z nich żyje poniżej granicy skrajnego ubóstwa, a średnia długość życia wynosi zaledwie 52 lata. Tylko 57% populacji ma dostęp do bezpiecznej wody.

Jak tworzywa sztuczne mogą pomóc?

Okazuje się, że odgrywają one znaczącą rolę w zabezpieczaniu i dystrybucji wody.

Plastikowe rury to najbardziej ekonomiczny sposób przesyłania wody do wiosek i społeczności w krajach rozwijających się – są lekkie, elastyczne, łatwe do noszenia, a jednocześnie trwałe i odporne. Plastikowe wiadra i słoje to często jedyny sposób na przenoszenie i przechowywania wody.

Tworzywa sztuczne pomagają też w oczyszczaniu wody i usuwaniu niebezpiecznych bakterii. Dzięki np. nylonowym filtrom do wody, które są tanie i łatwe do dezynfekcji, prawie udało się wyplenić glistę. W Afryce i Azji ilość przypadków zarażenia tym pasożytem spadła o 95%.

Tworzywa pomagają też w nawadnianiu upraw. Tam gdzie opady są rzadkie i nieregularne tylko systemy nawadniania kropelkowego, bądź plastikowe folie mogą pomóc w zmniejszeniu ilości traconej wody.

Aby dorzucić 10 centów wystarczy tylko raz kliknąć w studzienkę na stronie www.aquaplastics.org.

Nasza wizyta była 569 kliknięciem – zebrano 57.30 Euro.