Poex: nieustanny pęd ku innowacjom

Poex: nieustanny pęd ku innowacjom…

Rozmowa z Rehą Yelkenem, dyrektorem sprzedaży w tureckiej firmie Polimer Teknik, wytwórcy zaawansowanych linii wytłaczarek dwuślimakowych współbieżnych..

Polimer Teknik to młoda firma produkująca wytłaczarki dwuślimakowe pod marką Poex. Czy to prawda, że do momentu założenia państwa firmy, urządzenia tego typu nie były produkowane w Turcji? Czy jesteście zatem lokalnym pionierem w tej dziedzinie?

Firma Polimer Teknik, której tworzenie zostało ukończone w 2007 r., jest pierwszym w Turcji przedsiębiorstwem produkującym – pod marką Poex – sprzęt oraz linie wytłaczarek dwuślimakowych współbieżnych. W roku 2006 firma rozpoczęła działalność w zakresie produkcji części zamiennych w pokrewnej dziedzinie; w krótkim czasie jej celem stała się także produkcja wytłaczarek. Pierwszą, wyprodukowaną w roku 2008, maszyną była wytłaczarka dwuślimakowa o średnicy ślimaka 25 milimetrów, później zaś przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję linii maszynowych. Dzisiaj dysponuje kadrą około 50 ekspertów, dzięki czemu – w dziedzinach takich jak produkcja tworzyw konstrukcyjnych, przedmieszek, farby proszkowej, gorącego kleju, czy też stosowanie nowoczesnych aplikacji recyklingu – jest w stanie dorównać firmom globalnym o wieloletnim stażu, a nawet je przewyższyć.

A gdzie zdobywaliście niezbędne doświadczenie?

Dyrektor generalny Polimer Teknik, Ersel Filiz, który jest inżynierem elektrykiem-elektronikiem, po ukończeniu edukacji rozpoczął badania w celu stworzenia rozwiązań dla potrzeb automatyzacji i oprogramowania maszyn z tworzyw sztucznych. Proces ten rozpoczął się od produkcji części zamiennych do wytłaczarek, a w krótkim czasie, zważywszy na brak krajowego producenta wytłaczarek oraz fakt, iż całość zapotrzebowania Turcji na wytłaczarki dwuślimakowe współbieżne była pokrywana przez import, proces ten przeistoczył się w chęć rozpoczęcia produkcji wytłaczarek.

Było to możliwe dzięki naszemu doświadczeniu w produkcji śrub i mechanicznych części zamiennych, jak i dzięki wsparciu naszych przyjaciół z branży tworzyw konstrukcyjnych, działających w tym samym mieście, którzy dali nam możliwość zaprojektowania, przetworzenia na maszynach CNC oraz przetestowania śrub równoważnych maszyn.

reha-yelken
Rehą Yelken, dyrektor sprzedaży w firmie Polimer Teknik

Nasza pierwsza wytłaczarka laboratoryjna o średnicy ślimaka 25 milimetrów wyprodukowana została w roku 2008 pod nazwą Polimer Teknik PTLE25. Dzisiaj produkujemy prawie 200 wytłaczarek, odpowiadając tym samym na zapotrzebowanie lokalnego rynku, jak i oferując swoje produkty na rynku globalnym.

Ta część to jedynie początek naszej działalności. Trafne inwestycje dokonywane w kolejnych latach przez firmę, inwestycje w zasoby ludzkie oraz kadrę posiadającą odpowiednie zaplecze edukacyjne jak i doświadczenie zawodowe w zakresie inżynierii maszynowej, chemii oraz inżynierii polimerów, przyspieszyły zdobycie przez firmę doświadczenia oraz jej instytucjonalizację.

Z pewnością były to lata intensywnej nauki oraz zbierania doświadczeń. Jakie jest obecne portfolio produktów firmy? 

Produkujemy oraz oferujemy standardowe modele wytłaczarek o różnych wydajnościach od 100 gramów na godzinę do 5 ton na godzinę, w zależności od zdolności produkcyjnych przemysłu kompozytowego. Ponadto oferujemy naszym klientom kompletne rozwiązania, poprzez produkcję wyposażenia uzupełniającego linii kompozytowych takiego jak granulatory, dozowniki, pompy zębate, czy też baseny chłodzące. Każdy z naszych produktów składa się z szerokiej gamy urządzeń i części. Naszym głównym wkładem jest surowa stal, a gatunki stali oraz procesy jej przetwarzania dostosowywane są do odpowiedniego asortymentu produktów naszych klientów, co zapewnia też najwyższą jakość naszych usług inżynieryjnych.

W dzisiejszym świecie, w którym nauki o materiałach wciąż się rozwijają, sposób konstrukcji maszyn różni się w zależności od nowo opracowanych materiałów, co sprawia że prace badawczo-rozwojowe mają miejsce cały czas. W rezultacie oferujemy naszym klientom produkty, które mają wysokie początkowe koszty inwestycyjne, lecz przekraczają zarazem wszelkie normy i wymagania pod względem jakości, i które będą korzystniejsze w perspektywie średnio- oraz długoterminowej.

Dzięki trafnym inwestycjom w park maszynowy oraz otwartym na ciągłe szkolenia i rozwój zasobom ludzkim, jesteśmy w stanie wytwarzać produkty równoważne, jak i lepsze niż te produkowane przez naszych globalnych konkurentów. Z drugiej strony projektujemy maszyny tak, by zmniejszały amortyzację w czasie pracy.