Połączenie symulacji i świata rzeczywistego

Połączenie symulacji i świata…

Engel zwiększa obszar zastosowania sim link. Interfejs do wymiany danych między programem symulacyjnym a wtryskarką współpracuje teraz także z programem do symulacji CADMOULD od SIMCON. Podczas targów Fakuma 2021 od 12 do 16 października w Friedrichshafen, Engel pokaże, w jaki sposób sim link przyspiesza kalibrację form i optymalizację procesów wtryskowych oraz jak zwiększa produktywność.

W hali A5 na stoisku targowym Engel na stanowisku eksperckim smart solutions pokazany zostanie w prezentacji video proces produkcyjny elementów drzwi do wnętrza samochodu na wtryskarce duo z formą wielokrotnej do wyprasek zróżnicowanych. Elementy te to obudowa wewnętrzna drzwi, schowek z obudową głośnika i element wzmacniający. - Każdy wykonawca wie, ile czasu zajmuje znalezienie optymalnych ustawień dla tak złożonej formy - mówi Paul Kapeller, kierownik działu zarządzania produktem Digital Solutions od Engel. - Nacisk położono na kalibrację formy – w symulacji.

engel-at-fakuma-2021-sim-link
sim link łączy symulację ze światem rzeczywistym. ENGEL oferuje teraz też interfejs do programu symulacyjnego CADMOULD.

Szybsza optymalizacja – większa produkcja

Pierwszy krok przebiega wirtualnie. Na podstawie rzeczywistych parametrów materiału i parametrów maszyny, przewidzianych do kalibracji formy, następuje optymalizacja wtryskiwania stopionego polipropylenu do trzech gniazd formy wielokrotnej. W drugim kroku simlink przesyła ustalone w wyniku symulacji ustawienia procesu, do jednostki sterującej wtryskarki duo jako zestaw ustawień domyślnych. Umożliwia to produkcję detali w bardzo krótkim czasie.

W trzecim kroku simlink idzie jeszcze dalej. W trybie seryjnym można zapisać zoptymalizowane ustawienia, parametry procesu i wyniki pomiarów maszyny, aby przesłać je z powrotem do programu symulacyjnego. Symulacja staje się wtedy narzędziem do ciągłej analizy i optymalizacji procesu. Dzięki sim link wzrasta jakość symulacji, znacznemu przyspieszeniu ulega kalibracja i optymalizacja procesu i zwiększa się produktywność.

Wykorzystywanie wyników symulacji przez cały okres użytkowania

- sim link ułatwia współpracę między specjalistami w dziedzinie symulacji a inżynierami procesu - zwraca uwagę Kapeller. - Dzięki temu jesteśmy pewni, że wyniki symulacji są wykorzystywane też w świecie rzeczywistym. Dotychczas to właśnie tego brakowało najczęściej.

Po raz pierwszy Engel zaprezentował sim link na K 2019. Na początku dostępny był software dla programu symulacyjnego Moldflow od Autodesk. Po pozytywnej reakcji klientów i w związku z rosnącym zapotrzebowaniem Engel we współpracy z SIMCON rozszerza teraz spektrum zastosowań.

sim link działa z obydwoma programami symulacyjnymi na wszystkich wtryskarkach Engel ze sterownikami CC200 i CC300.


Czytaj więcej:
Targi 1200