Poliwęglan w budownictwie opartym na gospodarce cyrkularnej

Poliwęglan w budownictwie… Do 2050 roku populacja Ziemi ma liczyć około 9 miliardów mieszkańców. Ten wzrost populacji będzie wymagał ogromnych nakładów finansowych na nową infrastrukturę, zmuszając branżę budowlaną do poszukiwania trwałych materiałów oraz innowacyjnych technologii umożliwiających budowę przystępnych cenowo, energooszczędnych budynków przy optymalnym wykorzystaniu globalnych zasobów zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dzięki zastosowaniu wytrzymałych i energooszczędnych płyt Lexan firmy SABIC budynek ICEhouse stał się doskonałym przykładem łatwości montażu, demontażu i ponownego wykorzystania elementów konstrukcyjnych z zaawansowanych materiałów, zgodnie z zasadami gospodarki o obiegu zamkniętym. Budynek ICEhouse - którego nazwa ICE pochodzi od angielskiego hasła Innovation for the Circular Economy (Innowacja na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym) - został zaprojektowany i zbudowany przez studio Williama McDonough oraz jego spółki stowarzyszone William McDonough + Partners oraz WonderFrame LLC w ścisłej współpracy z firmą SABIC. ‬Ostatnio budynek został ponownie zmontowany w Circular Valley w Hoofddorp‬ (Holandia) - krajowym ośrodku promocji gospodarki o obiegu zamkniętym. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

William McDonough jest znanym na świecie architektem, autorem i promotorem zrównoważonego rozwoju. Jego filozofia Cradle to Cradle obejmuje rozwiązania konstrukcyjne, które oszczędzają materiały i energię dzięki możliwości ich odzysku, ponownego wykorzystania i recyklingu. Gospodarka obiegowa polega na odzysku składników i materiałów budowlanych oraz ich ponownym wykorzystaniu w cyklach technicznych i biologicznych bez powstawania odpadów i emisji zanieczyszczeń. Budynek ICEhouse jest przykładem rozwiązań, w których wytrzymałe elementy techniczne w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami architektonicznymi tworzą innowacje na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym.

- Dzięki współpracy z firmą SABIC przy tworzeniu budynku ICEhouse pokazaliśmy światu, jak stosować innowacyjne materiały zgodnie z zasadami Cradle to Cradle, tak aby skutecznie odpowiadać na wyzwania społeczne, gospodarcze i środowiskowe przez ponowne włączenie zasobów do obiegu - powiedział William McDonough.

- Budynek ICEhouse to wyjątkowy przykład naszej wiary w innowacyjne idee gospodarki o obiegu zamkniętym - powiedział Ernesto Occhiello, wiceprezes ds. wykonawczych działu Specialties firmy SABIC. - Tę konstrukcję można szybko zmontować, zdemontować, a następnie wykorzystać ponownie po pewnym czasie. Budynek ICEhouse jest przykładem zastosowania poliwęglanów firmy SABIC w połączeniu z zaawansowanymi rozwiązaniami architektonicznymi. Dzięki uniwersalności zastosowań i energooszczędnym właściwościom architekci uzyskują wyjątkowe materiały, które można stosować do budowy eleganckich i trwałych budynków użyteczności publicznej. Składniki płyt Lexan są przykładem rozwiązań określanych w firmie SABIC hasłem "Chemistry that Matters".

Pierwszy budynek ICEhouse zaprezentowano w szwajcarskim mieście Davos, które gościło światowych liderów na Światowym Forum ekonomicznym w 2016 roku. Następnie budynek przeniesiono do ośrodka Circular Valley (w pobliżu lotniska Schiphol), który powstał w Holandii w ramach inicjatywy umożliwiającej czołowym firmom, rządom i organizacjom pozarządowym współpracę we wdrażaniu koncepcji Cradle to Cradle, polegającej na ponownym wykorzystaniu materiałów budowlanych. Partnerzy zamierzają przez kolejnych 18 miesięcy pracować nad rozbudową ośrodka, chcąc utworzyć tzw. żywe laboratorium, które jednocześnie stanie się krajowym i międzynarodowym ośrodkiem promocji gospodarki o obiegu zamkniętym.‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

W budynku ICEhouse zastosowano rewolucyjną konstrukcję aluminiową oraz kilka rodzajów płyt Lexan firmy SABIC. Jako pokrycie zastosowano wielowarstwową płytę Lexan Thermoclear wypełnioną nanożelem, która ponadto charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi. Budynek ICEhouse składa się z kilku rodzajów płyt poliwęglanowych Lexan firmy SABIC, które można ponownie zastosować po zdemontowaniu z konstrukcji. W ofercie płyt Lexan firmy SABIC można znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, które docenią architekci i projektanci. Ponadto materiały te przyczyniają się do zapewnienia zgodności z wymaganiami certyfikatu LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) ze względu na wykorzystanie składników podlegających recyklingowi. Wielowarstwowa płyta Lexan charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi oraz wysokim komfortem cieplnym, co przyczynia się do większej oszczędności energii. Zapewnia ona także doskonałą przepuszczalność światła, co przekłada się na wysokie walory estetyczne i komfort użytkowania. Wypełniona nanożelem wielowarstwowa płyta Lexan została zastosowana do budowy przepuszczających światło ścian i sufitów budynku ICEhouse. Materiał ten jest doskonałą alternatywą dla szkła jednowarstwowego, ponieważ zapewnia o 50 proc. większą oszczędność energii.

Rozwiązania firmy SABIC będzie można zobaczyć podczas tegorocznych targów K w Düsseldorfie w dniach od 19 do 26 października 2016 roku (hala 6, stanowisko D42).