Polska potęgą w branży opakowaniowej w 2024 roku

Polska potęgą w branży opakowaniowej…

- Mamy szansę wyprzedzić Francję na fotelu wicelidera eksportu opakowań w Unii Europejskiej jeszcze w tym roku - nie wykluczają eksperci z Banku Pekao. - Rosnący popyt na opakowania "made in Poland" oraz sukces polskich firm na europejskiej arenie to między innymi skutki dywersyfikacji rynku oraz innowacyjności materiałów - podkreśla organizator Targów Branży Opakowaniowej In-Pack w kieleckim ośrodku wystawienniczym zaplanowanych na luty 2024 roku.

- Perspektywy rozwoju polskiej branży opakowań na 2024 rok są wyjątkowo obiecujące. Wzrost popularności aktywnych i inteligentnych opakowań otwiera nowe możliwości w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa produktów i zwiększa wartość dodaną naszych usług. Równocześnie, rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i zrównoważone rozwiązania wpisuje się w naszą strategię promowania opakowań przyjaznych dla środowiska i efektywnych zarówno pod względem transportowym jak i zasobowym - zaznacza Marcin Królski Członek Zarządu Relopack sp. z o.o.

Według raportu Banku Pekao, sektor opakowań drewnianych w Unii Europejskiej w 2023 roku doświadczył silnego spadku produkcji o skali 11% rok do roku. Wyjaśnieniem tego spadku mogło być ogólne spowolnienie gospodarcze i słabnąca kondycja kluczowych branż odbiorców opakowań drewnianych, takich jak transport międzynarodowy.

zdjecie-in-pack

- Mimo tych wyzwań, Polska utrzymywała mocną pozycję w produkcji opakowań drewnianych w UE, zajmując piąte miejsce pod względem produkcji, z 11% udziałem w rynku. Dla nas jako firmy działającej na polskim rynku, będącej jednocześnie partnerem i członkiem Duisport Packing Logistics, Group jest to ważny sygnał, że Polska jest coraz bardziej atrakcyjnym i perspektywicznym rynkiem, a jej potencjał ciągle rośnie - dodaje Marcin Królski.

Według Smithers Pira - firmy statystycznej oraz organizatora eventów poświęconych branży logistycznej, światowa sprzedaż opakowań wyniesie w tym roku około 1,2 bln dolarów, a za 70% jej wartości odpowiadają opakowania papierowe i z tworzyw sztucznych. W Polsce, natomiast według szacunków, działa 1/5 wszystkich europejskich firm z branży opakowań. Zajmujemy w tej klasyfikacji piąte miejsce, ale konsekwentnie zmniejszamy dystans do czwartej Hiszpanii. Jak wynika z analizy Banku Pekao S.A, krajowe firmy zatrudniają 14 % wszystkich pracowników tego sektora w UE.

In-Pack kreuje przyszłość polskiej branży opakowań

- In-Pack to odpowiedź na sukcesywny rozwój Polski w branży logistycznej. W Targach Kielce już w lutym spotkają się najwięksi producenci opakowań, naklejek, maszyn oraz systemów IT. Swoje produkty zaprezentują przedstawiciele z różnych sektorów: opakowań, technik pakowania, etykietowania, druku, e-commerce, robotyki, maszyn oraz surowców. Uczestnicy targów będą mogli zobaczyć oferty znanych na europejskim rynku firm, m.in. Verpalin, Turck, Promark Produkcja i Pablo Maszyny Pakujące. Ciekawym punktem targów In-Pack będzie strefa pokazowa Let's Pack It!, w której będzie można zobaczyć funkcje ramienia robotycznego, systemy do automatycznego pakowania oraz procesy jego optymalizacji. Współorganizatorem wydarzenia została działająca od 2016 roku w branży usług logistycznych i opakowań przemysłowych firma Relopack, partnerem wydarzenia, natomiast jest Klaster Creative Packaging Group - mówi manager wydarzenia Jakub Nogaj.

zwiedzajacy3

LogInPack, czyli dawka profesjonalnej wiedzy

Bogata oferta targów obejmuje także wydarzenia towarzyszące. Podczas In-Pack Expo odbędzie się druga odsłona Międzynarodowego Kongresu dla branży logistycznej i opakowaniowej LogInPack. W czasie wydarzenia eksperci omówią najnowsze trendy oraz innowacje i wyzwania w dziedzinie logistyki i opakowań. Jedną z prelegentek została Magda Biernat-Kopczyńska - prawniczka z Kancelarii Maruszkin. Ekspertka poprowadzi prelekcję pod tytułem "Opakowania: Przegląd aktualnej sytuacji prawnej”. Wszystko o logistyce w e-commerce opowie Piotr Snopek z Paszportu do Eksportu.

zdjecie-6

Kielecki ośrodek targowy to doświadczenie

Targi Kielce od 31 lat specjalizują się w organizacji wydarzeń biznesowych, które przyciągają światowych wystawców i pozwalają na skuteczne nawiązywanie współpracy. Kielecki ośrodek wystawienniczy jest drugim w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem powierzchni zajmowanej przez wystawców i liczby wystawców. Targi Kielce sukcesywnie organizują wydarzenia z sektora logistyki i przemysłu. Wiosna 2023 roku była wypełniona rekordowymi wydarzeniami. Przemysłową Wiosnę, czyli imprezę spod znaku STOM, odwiedziło ponad 19 tysięcy zwiedzających. Targi Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol zaowocowały znakomitą liczbą zawartych kontraktów i relacji biznesowych. Zaufał nam także organizator II Międzynarodowych Targów Intralogistyki zaplanowanych od 13 do 15 lutego 2024 roku.

dji-0003

Zarejestruj się już dziś i pobierz darmową wejściówkę: www.targikielce.pl

Targi Branży Opakowaniowej In-Pack odbędą się w Targach Kielce od 13 do 15 lutego 2024 roku. Zapraszamy!


Czytaj więcej:
Targi 1282