Polsko-azjatycka współpraca na rynku akumulatorów litowych

Polsko-azjatycka współpraca…

Elemental Strategic Metals, spółka należąca do Grupy Elemental Holding, podpisała porozumienie z ProLogium Technology w sprawie możliwości współpracy w zakresie recyklingu akumulatorów litowych ze stałym elektrolitem (ang. solid state batteries). Obie spółki planują obecnie stworzenie platformy recyklingu akumulatorów litowych (solid state) w Europie w celu wzmocnienia europejskiego ekosystemu łańcucha wartości akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Na mocy porozumienia Elemental Strategic Metals zostanie jednym z preferowanych dostawców usług recyklingowych dla ProLogium Technology. Oznacza to, że azjatycki producent akumulatorów litowych będzie dostarczał w pierwszej kolejności do polskiej spółki recyklingowej zużyte akumulatory litowe oraz swoje odpady produkcyjne w celu ich recyklingu. Ponadto obie firmy planują także współpracę przy projektach badawczo-rozwojowych nad opracowaniem nowych technologii recyklingu akumulatorów litowych ze stałym elektrolitem produkowanych przez ProLogium.

- Akumulatory do pojazdów elektrycznych to jeden z najważniejszych obecnie obszarów światowej gospodarki. Należy przy tym pamiętać, że zasoby metali rzadkich wykorzystywanych do ich produkcji są ograniczone. Dlatego konieczna jest bliska współpraca pomiędzy ich producentami a przedsiębiorstwami zajmującymi się recyklingiem. Jestem przekonany, że planowana współpraca mię-dzy naszymi firmami przyniesie w przyszłości korzyści dla obu stron. Mam też nadzieję, że wspólne prace badawcze zaowocują nowymi rozwiązaniami, które znajdą zastosowanie na rynku akumulatorów - powiedział Michał Zygmunt, prezes zarządu Elemental Strategic Metals.


michal-zygmunt
Michał Zygmunt, prezes zarządu Elemental Strategic Metals

- Celem ProLogium jest stworzenie przyjaznego dla środowiska przemysłu produkcji akumulatorów. Pomoże to poprawić zarówno efektywność energetyczną, jak i efektywność wykorzystywania zasobów a także zmniejszyć emisję dwutlenku węgla i lepiej chronić środowisko. Zarówno recykling zużytych akumulatorów, jak i jakość uzyskanych w ten sposób surowców mają krytyczne znaczenie dla całego przemysłu produkcji akumulatorów. Współpraca z Elemental Strategic Metals jest ostatnim elementem planu ProLogium służącego zapewnieniu kompletności łańcucha wartości sektora produkcji pojazdów elektrycznych - powiedział Vincent Yang, prezes i dyrektor zarządzający ProLogium Technology.

Elemental Strategic Metal to spółka należąca do Grupy Elemental Holding, która jest globalnym liderem recyklingu metali strategicznych: platynowców, metali szlachetnych oraz metali wykorzystywanych do produkcji baterii i akumulatorów. Grupa realizuje obecnie w Zawierciu projekt budowy zakładu recyklingu i rafinacji zużytych akumulatorów i baterii litowo-jonowych pochodzących z pojazdów elektrycznych, laptopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń. Współpraca z ProLogium została podjęta w ramach unijnego programu wspierającego ważne projekty stanowiące przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania, tzw. mechanizmu IPCEI (Important Projects of Common European Interest).

ProLogium aktywnie poszukuje możliwości współpracy ze strategicznymi partnerami w celu stworzenia silnego łańcucha wartości produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W tym roku do rady dyrektorów ProLogium dołączył jako udziałowiec Mercedes-Benz, który zawarł z ProLogium umowę o współpracy technologicznej w celu opracowania ogniw akumulatorowych do pojazdów elektrycznych nowej generacji. W maju koreańska grupa POSCO Holdings jako inwestor podpisała z ProLogium umowę na opracowanie i dostarczenie materiałów katodowych i anodowych oraz stałego elektrolitu, które są potrzebne do produkcji następnej generacji akumulatorów litowych ProLogium. Z kolei w czerwcu porozumienie o współpracy w zakresie stworzenia systemów akumulatorów litowych podpisał z ProLogium wiodący międzynarodowy dostawca usług w zakresie sprzętu i oprogramowania do pojazdów i układów napędowych - FEV. Natomiast w październiku zawarte zostało porozumienie z europejskim producentem ogniw do akumulatorów do pojazdów elektrycznych ACC w sprawie połączenia sił w nowym strategicznym partnerstwie z ProLogium w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych.

Spółka ProLogium powstała w 2006 roku i jest innowacyjnym przedsiębiorstwem energetycznym, którego działalność koncentruje się na prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych nad akumulatorami nowej generacji do pojazdów elektrycznych, a także do produktów przeznaczonych dla konsumentów i dla przemysłu oraz ich produkcji. ProLogium jest obecnie jedynym producentem akumulatorów litowych ze stałym elektrolitem (ang. solid-state batteries) na świecie, który udowodnił swoją gotowość i zdolność do ich produkcji na skalę masową. Autorskie technologie opracowane przez ProLogium obejmują 600 patentów zgłoszonych i przyznanych na całym świecie. Pilotażowa zautomatyzowana linia produkcyjna firmy ProLogium wyprodukowała prawie 8000 ogniw próbnych do akumulatorów litowych dla międzynarodowych producentów OEM (Original Eguipment Manufacturers) z branży motoryzacyjnej w celu przeprowadzenia testów i opracowania modułów.

Reportaże

Forum