Przezroczyste meble z tworzywa Lexan

Przezroczyste meble z tworzywa…
Renomowana włoska firma Kartell udostępniła film "15 lat przezroczystości", przedstawiający wyjątkowe meble wyprodukowane przy użyciu tworzywa Lexan firmy SABIC. Film dostępny na portalu YouTube prezentuje szeroką gamę mebli, począwszy od La Marie - pierwszego na świecie krzesła poliwęglanowego wyprodukowanego przy użyciu jednej formy w procesie wtrysku, po najnowszy produkt firmy - sofę Uncle Jack, oryginalny pomysł uznanego francuskiego projektanta Philippe'a Starcka. Sofa o wadze 30 kg i długości 1,9 m to największy mebel, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany w technologii wtrysku przy użyciu jednej formy.

- Firma Kartell rozpoczęła współpracę z SABIC już dawno - prawie 17 lat temu - aby wspólnie poszukiwać przezroczystych rozwiązań - powiedziała Lorenza Luti z firmy Kartell. - Mieliśmy fantastyczny projekt transparentnego krzesła Starcka, ale nie wiedzieliśmy, jak je wykonać. Nasz dyrektor techniczny miał doświadczenie w produkcji kasków i uznał, że poliwęglan wykorzystywany w produkcji osłony twarzy można użyć do produkcji przezroczystych mebli.

Do późnych lat 90. meble z tworzyw sztucznych były produkowane jedynie w jednolitych kolorach. Dzięki doświadczeniu SABIC w dziedzinie technologii materiałowej w 1999 r. firma Kartell wprowadziła na rynek pierwsze na świecie przezroczyste krzesło, La Marie, przekraczając bariery wykorzystania tworzyw sztucznych w przemyśle meblarskim.

- Zaprezentowaliśmy La Marie w Salonie del Mobile w Mediolanie - mówi Luti. - Wszyscy bali się usiąść na tym krześle, ponieważ nie wiedzieli, że tworzywo Lexan to znakomity materiał, bardzo elastyczny, ale też wytrzymały. Po zakończeniu targów stało się ono jednym z najbardziej znanych przezroczystych krzeseł na świecie oraz pierwszym elementem nowej kolekcji mebli. Do dziś sprzedaliśmy wiele egzemplarzy, a nasze przezroczyste meble stały się powszechnie znane i używane.W opublikowanym filmie pokazano też najlepiej sprzedające się na świecie krzesło designerskie - Louis Ghost, sprzedane w ilości ponad 1,5 miliona egzemplarzy oraz Mr. Impossible - produkt, który kiedyś wydawał się niemożliwy do wykonania, ponieważ dwa oddzielne komponenty musiały zostać połączone w pełnej harmonii. To krzesło, wykonane także przy pomocy tworzywa Lexan, stanowi pierwszy model, w którym zarówno siedzenie, jak i nogi zostały połączone przy użyciu spawania laserowego.

SABIC


Historia współpracy między Kartell a SABIC jest dobrym przykładem innowacyjności opartej na połączeniu wiedzy na temat designu z technologią materiałową i nowatorskim procesem produkcji. Dzięki transparentności, wytrzymałości i solidności tworzywo Lexan okazało się odpowiednim materiałem także dla wielu innych produktów Kartell.


Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska