Rafako na konferencji poświęconej termicznemu przekształcaniu odpadów

Rafako na konferencji poświęconej…
W dniach 15-17 listopada w Hotelu Novotel w Poznaniu odbyła się XIII edycja Międzynarodowej Konferencji z cyklu "Termiczne przekształcanie odpadów - od planów do realizacji". Jednym z uczestników wydarzenia, które zgromadziło 241 osób, była spółka Rafako SA, która zaprezenowała swoje technologie i kierunki rozwoju z zakresu ochrony środowiska.

- Wysłuchaliśmy wielu wypowiedzi, refleksji i spostrzeżeń na temat problematyki odpadów komunalnych zarówno w Polsce, jak i za granicą - powiedział Tomasz Tomczak, wiceprezes zarządu Rafako SA. - Co więcej, dowiedzieliśmy się, w jakim kierunku zmierzać będzie prawodawstwo Unii Europejskiej związane z odpadami. Jakie będą kryteria i zobowiązania związane z recyclingiem, z termicznym przetwarzaniem odpadów. To, co może zaoferować Rafako SA, to zarówno kompletne obiekty w technologiach tradycyjnych, jak i nowe, nowatorskie, technologie. Uważam, że nasza firma, posiadając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, musi prezentować się jako podmiot kompetentny, będąc podstawowym wyborem dla obecnych, jak i potencjalnych przyszłych odbiorców. Mam tutaj na myśli zarówno samorządy, jak i podmioty biznesowe, które pojawiły się na rynku i które dziś zapewniają odbiór odpadów i odpowiednią ich segregację. Głęboko więc jestem przekonany, że nasze prezentacje, związane z tematyką wysp poligeneracyjnych, jak i instalacjami termicznego przekształcania odpadów na pewno trafiły w oczekiwania uczestników konferencji

W wydarzeniu udział wziął także Piotr Lucia, dyrektora Zakładu Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów Rafako SA.

- W trakcie konferencji prezentujemy się jako spółka technologiczna - powiedział Lucia. - Mamy aspiracje bycia generalnym wykonawcą instalacji termicznego przekształcania odpadów. Dysponujemy wiedzą, potencjałem projektowym i menadżerskim, dzięki którym jesteśmy w stanie dostarczyć i uruchomić tego typu instalacje. Nadmienię, że w aktualnie realizowanej budowie Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów w Szczecinie jesteśmy dostawcą kompletnych dwóch linii technologicznych. Co więcej, Rafako SA realizuje przedsięwzięcia znacznie większe niż spalarnie odpadów. W związku z czym, kolejny już raz pragniemy pokazać klientom nasze możliwości i referencje z poszczególnych dziedzin w tematyce ochrony środowiska.

W trakcie konferencji dwaj przedstawiciele raciborskiej spółki wygłosili swoje referaty. Pierwszy z nich przedstawił Robert Demel z Centrum Badań i Rozwoju Rafako SA.

- W swoim referacie poruszyłem tematykę wysp poligeneracyjnych - powiedział Robert Demel. - Dokładniej rzecz ujmując - innowacyjnego projektu badawczego, który obecnie realizujemy w międzynarodowym konsorcjum firm, gdzie Rafako SA jest liderem. Poligen, bo tak brzmi nazwa projektu, na celu ma wykorzystanie odpadów komunalnych i osadów ściekowych do produkcji energii elektrycznej, cieplnej oraz chemicznej w postaci gazu. Głównym celem w projekcie jest wykorzystanie lokalnych zasobów energetycznych. Wyspy poligeneracyjne są to instalacje wieloproduktowe. Jest to rozbudowany układ kogeneracyjny, uzupełniony o wytwarzanie produktu, jakim jest syntetyczny gaz ziemny SNG. Czy jest to przyszłościowe? Uważam, że tak, ponieważ dobrze zrealizowana instalacja poligeneracyjna daje wiele korzyści, m.in. podniesienie efektywności wytwarzania energii, umożliwia zmniejszenie emisji do atmosfery oraz wpływa na poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

Rafako