Regranulaty w praktyce

Grupa Jokey

Grupa Jokey od 50 lat rozwija swoje kompetencje w zakresie wytwarzania opakowań z tworzyw sztucznych. Koncern, z siedzibą w niemieckim Wipperfürth, posiada 15 zakładów produkcyjnych w 12 krajach i zatrudnia ponad 2 tys. pracowników. W Polsce fabryka firmy mieści się w Kędzierzynie-Koźlu. Jokey wykorzystuje regranulaty przy wyrobie opakowań dla branży non-food, czyli np. przemysłu farbiarskiego, budowlanego i chemicznego. Najczęściej stosowanym typem surowca jest PP wtryskowy, zaś udział recyklatu uzależniony jest od oczekiwań klienta. Zasadniczo jednak jego zawartość waha się od 25% do nawet 75% w opakowaniu.

- Decyzję o stosowaniu tego materiału w produkcji podjęliśmy głównie ze względu na wymiar proekologiczny i oczekiwania rynku. Spory wpływ na nią miała również rosnąca świadomość konsumentów. Dla klientów czynnik ekonomiczny stanowi pewną wartość, ale nie jest najważniejszy - mówi Daniel Konopka, Dyrektor Sprzedaży Jokey Poland Sp. z o.o. - Jeśli chodzi o wybór regranulatu, zwracamy uwagę na takie aspekty jak posiadanie przez niego adekwatnych certyfikatów czy atestów potwierdzających jego pochodzenie (gospodarstwa domowe, nie zakłady przemysłowe). Oczywiście istotne są też dla nas parametry przetwórcze i ich stabilność, kolor oraz dostępność regranulatu - dodaje.

jokey-knauf

Do największych wyzwań związanych z wykorzystaniem regranulatów Dyrektor Sprzedaży Jokey Poland zalicza kwestie proceduralne, zwłaszcza te dotyczące ich segregacji u wytwórców zajmujących się produkcją dla branży spożywczej - czego przykładem jest konieczność specjalnych procedur wejścia i nadzoru. Kłopotliwe bywają również aspekty techniczne, takie jak dostosowanie parametrów przetwórczych materiałów, czy brak dopuszczenia do kontaktu z żywnością. Z kolei taka kwestia jak wpływ na maszyny i urządzenia nie została jeszcze zbadana na skalę przemysłową.

Daniel Konopka wyraża nadzieję, że wraz z wprowadzeniem ROP, środki finansowe mające pochodzić od wytwórców wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach, przyczynią się do upowszechnienia segregacji - a co za tym idzie, do lepszego przygotowania materiału do recyklingu. To z kolei może przełożyć się na wyższej jakości regranulat, który częściowo lub w całości będzie mógł zastąpić tworzywa oryginalne. Producenci zobligowani do używania opakowań z zawartością regranulatu będą mogli z powodzeniem realizować wytyczne unijne w tym zakresie. Poza tym, firmy wykorzystujące regranulaty budują swój proekologiczny wizerunek, jednocześnie dbając o środowisko.

keeeper

Firma keeeper jest jednym z europejskich producentów innowacyjnych i wysokojakościowych artykułów gospodarstwa domowego z tworzyw sztucznych. Swoje produkty dostarcza do ponad 50 krajów na całym świecie. Jako przedsiębiorstwo jest częścią przemysłowej spółki Mutares SE & Co. KGaA. Ponad 400 zatrudnionych przez nią osób pracuje w dwóch lokalizacjach: w niemieckim Stemwede oraz w Bydgoszczy, gdzie znajduje się jedyny na całą Europę zakład produkcyjny. keeeper wykorzystuje regranulaty przy produkcji artykułów z polipropylenu, m.in. skrzynek, koszy na śmieci, pojemników na pranie czy też pojemników transportowych. Sporym ograniczeniem w ich stosowaniu jest fakt, że nie nadają się do produkcji artykułów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.

10093-679-anton-eco-blau

W przeszłości keeeper korzystał z regranulatów bardzo sporadycznie, obecnie sięga po nie coraz częściej. Wynika to głównie z oczekiwań klientów, a także z prowadzenia przez firmę polityki zrównoważonego rozwoju. W tym roku keeeper wprowadził na rynek całą linię produktów wykonanych z regranulatu pochodzącego w 100% z recyklingu - keeeper eco line. Jak informują przedstawiciele przedsiębiorstwa, materiał spełnia surowe kryteria oznakowania ekologicznego Blue Angel. Dla firmy głównym czynnikiem wyboru dostawcy jest przede wszystkim poziom jego wyrobów. Musi on spełniać wszelkie normy jakości i bezpieczeństwa; istotne są też prowadzone przez niego kontrole surowca. Ważnym aspektem jest również zapewnienie ciągłości dostaw, co oznacza gwarancję, że towar będzie zawsze dostępny.


Czytaj więcej:
Ekologia 387

brak
 

Proponujemy opakowania z PP i PE o pojemności od 0,25 litra do 31 litrów dla odbiorców reprezentujących przemysł spożywczy

Polska

Reportaże

Forum