Roboty i pieniądze - różne formy finansowania robotyzacji

Roboty i pieniądze - różne…

Finansowanie inwestycji w robotyzację było tematem szóstego spotkania z cyklu ''Cobots Expert’s Breakfast'' organizowanego przez Universal Robots.

Główne poruszone obszary to zwrot z inwestycji w roboty współpracujące, doświadczenia klienta z sektora MŚP, instrumenty finansowe proponowane przez Fundację Platforma Przemysłu Przyszłości, projekt ulgi na robotyzację oraz formy takie jak leasing i robot jako usługa.

W spotkaniu udział wzięli Daniel Niepsuj, Universal Robots, Piotr Kryjom, Platforma Przemysłu Przyszłości, Nikodem Bernacki, Bernacki Industrial Services, Anna Kuptel, DLL oraz Krzysztof Dragon, Rentcobot.

ROI - roboty współpracujące

Średni zwrot z inwestycji w roboty współpracujące Universal Robots oszacowany na podstawie informacji od klientów z całego świata to 10,5 miesiąca. W polskich warunkach w zależności od aplikacji i pozostałych czynników okres zwrotu jest nieco dłuższy. Przy instalacjach kolejnych cobotów zwrot następuje szybciej - ma na to wpływ lepsza znajomość technologii i umiejętność dostosowania jej do warunków konkretnego zakładu.

- Roboty współpracujące mogą być bardzo szybko wdrożone i uruchomione - dzięki temu inwestycja zaczyna spłacać się praktycznie z dnia na dzień. W ostatnich miesiącach przedsiębiorstwa zwracają większą uwagę na bezpieczeństwo inwestycji - widzimy zainteresowanie różnymi formami zakupu. Programy wspierające są dodatkowym bodźcem do rozważania robotyzacji, szczególnie w przypadku firm, które jeszcze nie mają doświadczeń w tym obszarze - mówi Daniel Niepsuj, menedżer ds. rozwoju sprzedaży, Universal Robots.

cobot-ur10e

Bernacki Industrial Services, firma z sektora MŚP specjalizująca się w produkcji komponentów dla montowni i OEM z różnych sektorów, wdrożyła 3 coboty UR10e do obsługi 7 z 11 posiadanych maszyn CNC. - Robotyzacja stanowisk trzykrotnie podniosła naszą wydajność oraz pozwoliła kontrolować terminy realizacji poszczególnych zleceń. Szybko zdobyliśmy wiedzę na temat robotów współpracujących. Przy trzecim cobocie Universal Robots inwestycja zwróciła się w 12 miesięcy - mówi Nikodem Bernacki, dyrektor zarządzający, Bernacki Industrial Services.

Universal Robots uruchomił niedawno kalkulator ROI online - narzędzie pomocne szczególnie dla przedsiębiorców, którzy nie podejmowali wcześniej decyzji związanych z robotyzacją. Kalkulator jest dostępny na stronie: https://www.universal-robots.com/pl/payback/ 

Nawigator finansowy, ulga na robotyzację

Fundacja Platforma Przemysłu Przyszłości została powołana, aby wspierać firmy w transformacji cyfrowej, m.in. robotyzacji. FPPP oferuje obecnie 30 różnych instrumentów finansowych skupiających się na kilku obszarach: inwestycjach, dotacjach, pożyczkach i podatkach. - Nawigator Finansowy to narzędzie, dzięki któremu wspólnie z zainteresowanym przedsiębiorstwem analizujemy potrzeby, identyfikujemy optymalne źródła finansowania i pomagamy dostosować koncepcję do źródeł finansowania - mówi dr Piotr Kryjom, menedżer produktów, Instrumenty Finansowe, Platforma Przemysłu Przyszłości.

universal-robots

- W ramach wsparcia przedsiębiorstw na finansowanie wydatków związanych z szeroko rozumianą automatyzacją i robotyzacją oferujemy obecnie szerokie spektrum programów dotacyjnych, w tym dotacje z poziomu regionalnego (woj. dolnośląskie, opolskie i zachodniopomorskie), poziomu krajowego - Bon na innowacje, czy Agrotech - szybka ścieżka. W ramach instrumentów inwestycyjnych proponujemy: finansowanie kapitałowe przedsiębiorstw oraz wsparcie funduszy Venture Capital. W przypadku instrumentów zwrotnych zwracamy uwagę na atrakcyjne warunki pożyczek w ramach regionalnych funduszy mikro pożyczkowych, kredytu technologicznego oraz pożyczki dla innowacyjnych firm. Warto także rozważyć kwestię zmiany sposobu rozliczania podatku od prowadzonej działalności gospodarczej na bardziej pro-rozwojową wersję i wykorzystania: ulgi inwestycyjnej, ulgi na badania i rozwój, ulgi dla centrów badawczo-rozwojowych, czy planowanych na nowy rok podatkowy 2021 - estońskiego CIT i ulgi na robotyzację. W tym przypadku planowana ulga na robotyzację wydaje się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Zgodnie z przyjętymi założeniami wg. komunikatu Ministerstwa Finansów z 11.09.2020 r. ulga na robotyzację planowana na lata 2021-2025 pozwoli firmom na odliczenie do 50 proc. kosztów uzyskania przychodów poniesionych na inwestycje w robotyzację. Ulga ma być dostępna dla wszystkich firm, płatników PIT i CIT. Koszty na robotyzację przedsiębiorcy będą mogli odliczyć w ciągu roku podatkowego, a w momencie składania rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (tak jak przy uldze B+R). Obecnie trwają prace nad ostateczną wersją przyszłego rozwiązania podatkowego. Szczegółowe informacje na ten temat będą przekazywane w najbliższym czasie przez Ministerstwo Finansów. Platforma Przemysłu Przyszłości śledzi na bieżąco postępy prac nad ostatecznym jej kształtem i w przypadku jej przyjęcia będzie informowała w ramach Nawigatora finansowego - dodaje dr Piotr Kryjom.

Leasing, robot jako usługa 

W ramach Programu Finansowania Robotów, DLL proponuje klientom m.in. leasing operacyjny i finansowy oraz produkty ''ala najem'', które zyskują na popularności. - Kontynuując strategię odejścia od form posiadania sprzętu do użytkowania, wprowadziliśmy tak zwany elastyczny leasing, dzięki któremu robotyzacja staje się dostępna dla każdego rodzaju i każdej wielkości produkcji, nawet tej nisko-i średnioseryjnej. Od początku 2020 roku wykonaliśmy ponad 110 kalkulacji, w których przedmiotem był co najmniej 1 cobot - mówi Anna Kuptel, Key Account Manager, CT&I, DLL. W przypadku DLL propozycja dla firm obejmuje: brak wkładu własnego, minimum formalności, maksymalny okres finansowania 84 miesiące oraz atrakcyjne oprocentowanie. Zainteresowane są zarówno firmy z sektora MŚP jak i duże przedsiębiorstwa, szczególnie w obszarach pakowania i paletyzacji, w których coboty świetnie się sprawdzają.

RentCobot oferuje coboty na godziny. Jest to usługa w pełni kompleksowa, która zawiera integrację i dostosowanie robota do potrzeb klienta oraz pełną obsługę powdrożeniową. Forma ''robot jako usługa'' pozwala firmie zmniejszyć ryzyko inwestycji oraz wdrożyć coboty do kluczowych dla przedsiębiorstwa procesów z dnia na dzień, bez inwestycji początkowej. - Działamy według ustalonych kroków, w trakcie których klient nie ponosi żadnych kosztów, aż do momentu wdrożenia - czyli realnych godzin pracy cobota. Ze względu na  swoją uniwersalność, roboty współpracujące mają praktycznie nieograniczone zastosowanie. Najczęściej klienci wynajmujący coboty wykorzystują je w aplikacjach typu: pick and place, pakowanie i paletyzacja, malowanie, wykańczanie powierzchni, klejenie oraz montaż - mówi Krzysztof Dragon, wiceprezes zarządu RentCobot.


Czytaj więcej:
Roboty 212

Reportaże

Forum