Rozwój opakowalnictwa priorytetem w walce z głodem

Produkuje się także folie wzbogacone o konserwanty, jak kwas sorbinowy, które zatrzymują namnażanie się drobnoustrojów, choć takie rozwiązania są często krytykowane ze względu na niekorzystny wpływ dodatkowych chemikaliów na jakość produktów. Wychodząc naprzeciw tym problemom, naukowcy z bawarskiego Fraunhofer-Institut für Verfahrenstechnik und Verpackung (IVV) opracowali antybakteryjne materiały oparte na wyciągach roślinnych, np. z rozmarynu. W ten sposób pogodzono oczekiwania konsumentów dotyczących produktów naturalnych z ich ochroną przed niekorzystnym oddziaływaniem bakterii.

Wadą wielu opakowań chroniących żywność jest jednak ich względnie droga produkcja. Innowacyjne opakowania często wymagają użycia większej ilości materiału, co w oczywisty sposób przekłada się na wzrost kosztów. Dlatego też firmy działające w branży, próbując wprowadzić inteligentne opakowania, szukają możliwości racjonalizacji kosztów w innych obszarach działalności. Dlatego też producenci maszyn pakujących dążą do zwiększenia efektywności swoich linii poprzez zwiększenie stopnia automatyzacji i optymalizacji procesów.

Przykładem może być działalność firmy Multivac, która oferuje klientom zaawansowane technologie zapewniające minimalne straty w folii w procesie produkcyjnym. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych rozwiązań w zakresie narzędzi skrawających. Ponadto usprawnieniu produkcji oraz większej ochronie konsumentów służy integracja obsługi modułów linii pakujących oraz kontrola jakości opakowań.

Efektywność oraz higienę linii produkcyjnych oraz minimalizację strat materiałowych oferuje również między innymi firma Weber Maschinenbau. Spółka specjalizuje się w wysoko wydajnych maszynach do cięcia, które stale podlegają unowocześnieniu. W najnowszej maszynie zastosowano np. nową technologię ostrzy oraz intuicyjną obsługę, co sprzyja zwiększeniu efektywności produkcji.

Innowacje w zakresie technologii produkcji opakowań oraz konstrukcji maszyn pokazują, że dostępnych jest już wiele rozwiązań, które mogłyby ochronić żywność przed stratami. Co istotne, mogą być też one stosowane na coraz szerszą skalę dzięki spadającym kosztom produkcji. Ważne są tu także inicjatywy wspierające te działania. Przykładem jest projekt FAO, UNEP i Messe Düsseldorf "Save Food Initiative", w ramach którego setka firm z całego łańcucha wartości branży spożywczej - od produkcji, poprzez sprzedaż i pakowanie, po logistykę - podejmuje działania w celu promowania dialogu między przemysłem, nauką, światem polityki i społeczeństwem na temat marnowania żywności. Ograniczenie strat będzie także tematem Innovationparc Packaging podczas tegorocznych targów interpack 2014 w Düsseldorfie.