Seria Allrounder koncernu Arburg ma już 50 lat

Seria Allrounder koncernu… Koncern Arburg świętuje 50-lecie istnienia swojej flagowej serii wtryskarek o nazwie Allrounder. Przez pół wieku poszczególne modele z tej rodziny wyznaczały kierunek rozwoju całego sektora maszyn do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Początek rozwoju serii Allrounder przypadł na 1961 r. Był to piąty rok funkcjonowania firmy. Wtedy to Karl Hehl, jej założyciel, ale jednocześnie konstruktor i wynalazca, wpadł na pomysł stworzenia wtryskarek z przemieszczanym do pionu układem zamykania i przestawianą jednostką wtryskową. W ten sposób powstały pierwsze hydrauliczne wtryskarki na świecie, które mogły funkcjonować w siedmiu ustawieniach, tak iż umożliwiało to realizowanie przełomowych aplikacji, m.in. wielokomponentowego wtrysku. Od tego wszystko się zaczęło i potoczyło w imponującym tempie. Dzisiaj Arburg sprzedaje po kilkadziesiąt tysięcy wtryskarek rocznie, a wszystkich Allrounderów wyprodukował już setki tysięcy. W tym celu do obsługi rynku stworzył globalną sieć sprzedaży i serwisu. Posiada 32 filie w 24 krajach, a w 50 krajach działa za pośrednictwem partnerów handlowych.

Arburg, Allrounder


Wszystko to jest odpowiedzią na zwiększające się zapotrzebowanie na jego maszyny. Rok po pierwszych Allrounderach opracowana została seria Allrounder 200 z napędem ślimakowym i elektrycznym dozowaniem. Rok 1967 przyniósł już serię Allrounder 300, która została wyposażona w cztery kolumny i rozszerzona o modele z siłą zamykania do 800 kN. Kolejnym osiągnięciem Arburga były pierwsze dwupłytowe hydrauliczne wtryskarki z technologią sterowania o nazwie Polytronica. W 1975 r. na rynku pojawiły się już Allroundery 270H ze sterowaniem mikroprocesorowym i hydrauliczną proporcjonalną technologią zaworów. Każda kolejna dekada i każde targi K przynosiły następne nowości.

Wspomnieć tu należy choćby o rozwoju pionowych maszyn Allrounder V i modelach Allrounder A. Te pierwsze to maszyny z otwartym układem zamykania, zapewniającym swobodny i wygodny dostęp z trzech stron do nisko położonych form wtryskowych. Drugie to natomiast wtryskarki, umożliwiające jednoczesne wykorzystanie elektrycznych i hydraulicznych osi napędowych.

Obecnie seria Allrounder to przede wszystkim wtryskarki z rodziny Golden Edition. Powstała ona w 2006 r. z okazji 50 – lat działania całej firmy. To rozwinięcie wcześniej stworzonej serii Allrounder C i Allrounder U.

Napęd hydrauliczny wtryskarek Golden Edition wyposażony jest w serwozawory regulacyjne i dwie pompy o zmiennej wydajności, pozwalające na realizację równoległych ruchów poszczególnych osi i skrócenie czasu cyklu. Zawory regulacyjne umieszczone są w bezpośredniej bliskości układów wykonawczych, co zapewnia najwyższą dynamikę i dokładność regulacji. W maszynach serii Golden Edition zastosowano również nowoczesne, szybko-przełączające zawory hydrauliczne, wykorzystane po raz pierwszy we wtryskarkach serii Allrounder U, umożliwiające dalszą redukcję czasu suchego cyklu.

To co najmocniej wyróżnia maszyny Allrounder to zdaniem przedstawicieli Arburga modułowa struktura wtryskarki. To umożliwia zestawiania różnych wielkości układów hydraulicznych, wartości sił zamykania i wielkości jednostek wtryskowych.

Allrounder, Arburg


Czytaj więcej:

Producent wtryskarek do tworzyw sztucznych i ich oprzyrządowania: wtryskarki elektryczne, wtryskarki hybrydowe, wtryskarki hydrauliczne, wtryskarki pionowe, manipulatory, serwis

Polska, 02-495 Warszawa, Al. Jerozolimskie 233