Sidel wprowadza Cermex EvoPack

Sidel wprowadza Cermex EvoPack

Zmieniające się preferencje konsumentów, wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju, jak również rosnąca potrzeba dostosowywania opakowań o wartości dodanej oraz nowych jednostek sprzedażowych lub wysyłkowych, zmuszają producentów do odpowiedniego dostosowywania modeli produkcji i łańcuchów dostaw pod tym kątem. Producenci żywności, artykułów gospodarstwa domowego i środków higieny osobistej (FHPC - Food, Home and Personal Care) chcą iść w kierunku koncepcji lean oraz bardziej przyjaznej dla środowiska filozofii opakowań wtórnych poprzez wprowadzanie zmian dotyczących obecnie stosowanych przez nich rozwiązań w zakresie przepakowywania. Dotychczasowe rozwiązania generują znaczne koszty, a także skutki uboczne mające wpływ na jakość i zrównoważony rozwój. Mniejsze lub większe liczby produktów w opakowaniach zbiorczych mogą zminimalizować te skutki dzięki zarządzaniu, przechowywaniu i wysyłce produktów w odpowiednich ilościach dzięki dużo większej łatwości i elastyczności, pozwalając na dopasowanie się do przyszłych potrzeb sprzedaży detalicznej. Aby móc sprostać zapotrzebowaniu na skrajne ilości produktów w opakowaniach zbiorczych, jednocześnie mając do czynienia ze standardowymi formatami wysokowydajnymi, firma Sidel wprowadza na rynek Cermex EvoPack - wysoce elastyczną platformę do pakowania stworzoną dla Przemysłu 4.0, przeznaczoną dla niestandardowych opakowań w półfabrykatach typu wrap-around, na tacach, oraz dla gotowych opakowań sklepowych (SRP - Shelf Ready Packaging).

Konsumenci stają się coraz bardziej wymagający w swoich indywidualnych potrzebach zakupowych, chcąc robić zakupy w wygodny sposób, w dowolnym czasie i miejscu. Odzwierciedla to nie tylko trwający obecnie boom w handlu elektronicznym, ale można to również dostrzec w odradzaniu się mniejszych miejskich sklepów, gdyż najwięksi detaliści powracają do centrów miast, aby zapewnić łatwy dostęp do artykułów codziennej potrzeby. 

- Niektóre podkategorie FHPC lub gracze, czasami mają potrzebę dopasowania do potrzeb klienta do 40% swojego wolumenu produkcji. Do tej pory najczęstszym sposobem, w jaki producenci podchodzili do tych wymagań, było wykorzystanie ręcznego przepakowywania - mówi Didier Saussereau, Kierownik ds. Pakowania Produktu w firmie Sidel.

vcsprasset-3534731-705386-75221c1a-46fa-44bb-a01e-19d1d3105160-0

Ograniczanie czynności związanych z przepakowywaniem i przewidywanie przyszłych potrzeb w zakresie sprzedaży detalicznej

Czynności związane z przepakowywaniem generują koszty nie tylko ze względu na dodatkowo zużywany materiał opakowaniowy, ale także przez nadplanowe prace ręczne, które obecnie przekraczają dopuszczalne limity w zakresie konkurencyjności i marż producentów. Związane z tym odpady środowiskowe sprawiają, że przepakowywanie jest jeszcze mniej zrównoważone. Oprócz tego, dodatkowa obsługa podczas przepakowywania może potencjalnie powodować zadrapania lub zarysowania na produktach.

- W celu zminimalizowania potrzeby przepakowywania oraz jego uproszczenia, dostrzegamy rosnącą potrzebę pakowania mniejszej liczby produktów do opakowań zbiorczych, co pomaga producentom ograniczyć liczbę produktów w przeliczeniu na jednostkę wysyłkową do żądanych partii dwóch, trzech lub czterech produktów. Daje to możliwość łatwiejszego i bardziej elastycznego zarządzania, przechowywania i wysyłania produktów w przypadku dalszego przetwarzania w centrach dystrybucji lub w ramach przygotowywania zamówień w handlu elektronicznym - komentuje Didier. Jednocześnie utrzyma się popyt na złożone konfiguracje produktów i nadal będzie to wymagało ręcznych czynności związanych z przepakowywaniem. Dzięki możliwościom technicznym początku łańcucha dostaw w zakresie dostarczania większej liczby produktów w opakowaniach zbiorczych, producenci mogą wysyłać taką samą ilość produktów przy mniejszej liczbie niepotrzebnie zużywanych opakowań wtórnych.

- Obecna możliwość produkowania opakowań zbiorczych zawierających zarówno małe grupy, jak i duże partie produktów pomoże im lepiej przewidywać trendy i dostosowywać się do nowych kanałów, o ile tradycyjne duże wolumeny produkcyjne standardowych formatów będą nadal obsługiwane w ramach tej samej linii produkcyjnej i tego samego rozwiązania dla pakowania - dodaje Didier. 

Bezprecedensowy zakres rozmiarów opakowań wtórnych i duża prędkość

Cermex EvoPack oferuje bezprecedensowy zakres rozmiarów opakowań wtórnych w celu obsługi zmniejszonej liczby produktów w opakowaniach zbiorczych, zawierających tylko dwa, trzy lub cztery produkty, a także bardzo duże skrzynie transportowe z ponad 24 pojemnikami przeznaczonymi do przepakowania, jednocześnie będąc w stanie obsługiwać standardowe formaty opakowań zbiorczych o dużych wolumenach. - Dzięki swoim elastycznym i pozwalającym na obsługę skrajnych ilości produktów w opakowaniach zbiorczych możliwościom, platforma ta może pomóc producentom przywrócić marżę przemysłową dzięki znacznym oszczędnościom kosztów w zakresie wykorzystania materiałów, sprzętu i energii. Ponadto, z pewnością znacznie przyczyni się do osiągnięcia przez nich celów związanych ze zmniejszeniem śladu węglowego i zrównoważonym rozwojem - dodaje Didier. 

Zapewniając wysoką prędkość - do 60 skrzynek na minutę przy zajmowanej powierzchni mniejszej niż 30 metrów kwadratowych - Cermex EvoPack oferuje szybkie i powtarzalne zmiany formatu, na które potrzeba zaledwie 5 minut przy zmianie liczby produktów w opakowaniu zbiorczym, i do 15 minut w przypadku zmiany zarówno formatu butelki, jak i opakowania.

- Naszym celem było również ułatwienie obsługi i konserwacji sprzętu, dlatego zaprojektowaliśmy Cermex EvoPack wykorzystując najnowsze technologie Przemysłu 4.0, aby wspomóc operatorów i zespoły konserwujące w ich codziennej pracy - podsumowuje Didier.


Czytaj więcej:
brak
 

Maszyny pakujące

Switzerland

Reportaże

Forum