Solidworks: innowacyjne oprogramowanie nie tylko dla inżynierów

Solidworks: innowacyjne oprogramowanie…

Wywiad z Marcinem Sitkiewiczem, Solidworks Senior Territory Technical Managerem w Dassault Systèmes.

Portfolio aplikacji Solidworks wspiera ponad 5 mln inżynierów i projektantów na całym świecie w pracach nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Solidworks jest też najbardziej znanym oprogramowaniem Dassault Systèmes - przedsiębiorstwa, które od lat 80-tych dominuje w świecie oprogramowania dla inżynierów. W Polsce cieszy się ono popularnością nie tylko wśród firm; coraz powszechniej korzystają z niego także studenci…

Gdyby za najistotniejszy czynnik wziąć popularność oprogramowania, to na pewno Solidworks jest produktem o którym słychać najczęściej, kiedy mówimy o projektowaniu w 3 wymiarach. Firmie Dassault Systèmes bardzo zależy na tym, aby wspierać instytucje edukacyjne, ponieważ w ten sposób pokazujemy, że działamy na rzecz przyszłości inżynierów. W Polsce ponad 20 uczelni korzysta w tej chwili z oprogramowania Solidworks do kształcenia swoich studentów; również liczne szkoły średnie zdecydowały się wdrożyć to oprogramowanie.

Wymiernym wskaźnikiem roli Solidworks dla uczelni są akredytacje dające im możliwość certyfikowania studentów. W ramach tego programu zaświadczamy o wiedzy ludzi, którzy taki certyfikat zdobyli i w tej chwili mamy już ponad 5 tys. osób w Polsce, które mogą poszczycić się uzyskaniem certyfikacji Solidworks na poziomie podstawowym oraz ponad 1,2 tys. tych, które zdobyły certyfikację na poziomie profesjonalnym.

Nasza certyfikacja polega na zdawaniu egzaminów technicznych, które oprócz znajomości czystej teorii wymagają również wykonania praktycznych zadań w samym programie. Myślę więc, że podane przeze mnie liczby świadczą o tym, że mamy do czynienia nie tylko z posiadaczami oprogramowania, ale z osobami, które rzeczywiście to oprogramowanie znają. Warto w tym momencie wspomnieć, że ten system oceny wiedzy jest uznawany na całym świecie, a więc zdobycie certyfikatu w Polsce opiera się dokładnie na tych samych zasadach co w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Japonii.

ms
Marcin Sitkiewicz, Solidworks Senior Territory Technical Manager w Dassault Systèmes

Jaka jest geneza i możliwości aplikacji Solidworks?

Marka Solidworks powstała na początku lat 90-tych. Ciekawostkę stanowi fakt, że jest to pierwszy trójwymiarowy system CAD obsługiwany przez komputery z systemami Windows. Oczywiście sporo od tego czasu się zmieniło. Rozwinęliśmy to oprogramowanie do całego portfolio różnych produktów; dziś znajdują się w nim aplikacje, które służą m.in. do projektowania mechanicznego, do projektowania instalacji elektrycznych, jak też do projektowania obwodów drukowanych, czyli popularnych płytek PCB. Są to również produkty, które pozwalają na zastosowanie symulacji już na wstępnym etapie projektowania. 

Zespół Solidworks gorąco wierzy w to, że jeśli inżynier wesprze swoją wiedzę i doświadczenie produktem, który pozwoli mu na wykonanie symulacji już podczas projektowania, to w rezultacie podejmie właściwe decyzje i zaoszczędzi mnóstwo czasu; zarówno swojego, jak i firmy w której pracuje. Symulacja pozwoli bowiem stworzyć koncepcję projektową od razu we właściwy sposób. Właśnie dlatego Solidworks oferuje również oprogramowanie do symulacji mechanicznej, do symulacji przepływu płynów czy wtrysku tworzyw sztucznych.

Ponadto proponujemy również aplikację MBD, pozwalającą całkowicie wyeliminować konieczność tworzenia rysunków płaskich. Za pomocą udostępniania modeli 3D bezpośrednio na produkcję jesteśmy w stanie pozbyć się tego wąskiego gardła, które występuje podczas procesu projektowania, kiedy ktoś musi zrozumieć przeniesienie świata trójwymiarowego na świat dwuwymiarowy. Pamiętajmy, że dziś mamy do czynienia z nowym pokoleniem studentów, którzy rozpoczynają karierę zawodową. Dla nich to, co wcześniej było oczywiste (czyli właśnie zrozumienie rysunku płaskiego), czasami stanowi pewną trudność. Oni żyją w świecie cyfrowym, więc 3D jest w ich oczach czymś naturalnym i normalnym, z czym spotykają się na co dzień.

Przedstawił pan stricte projektowe zastosowanie Solidworks - a jak wygląda jego przydatność w innych obszarach funkcjonowania firmy?

Obszarów, w jakich Solidworks usprawnia funkcjonowanie firm jest naprawdę dużo, dlatego wymienię tylko kilka kluczowych. Oprogramowanie pozwala na wizualizację przydatną chociażby w marketingu, gdzie na podstawie modelu 3D jesteśmy w stanie opracować foldery promocyjne wypełnione wizualizacjami produktów o fotorealistycznej jakości. Możemy też wygenerować takiej jakości materiały, kiedy zechcemy ich użyć np. w ramach filmów promujących artykuł, zanim zostanie on w ogóle wytworzony. Innym obszarem zastosowania jest przygotowanie instrukcji obsługi, instrukcji montażowych czy wszelkiego rodzaju dokumentacji technicznej bezpośrednio na modelu 3D. Taka opcja pozwala na oszczędność czasu, ponieważ możemy rozpocząć proces przygotowywania dokumentacji zanim model zostanie finalnie zatwierdzony. Później wystarczy jedynie uaktualnić ją do właściwej wersji. 

Całe portfolio produktów, o których wspomniałem, spięte jest oczywiście rozwiązaniami pozwalającymi nam zarządzać dokumentacją techniczną. Są to produkty, które naprawdę będą nieocenione dla wielu firm ze względu na możliwość przechowywania naszych danych, które są odpowiednio zabezpieczone i scentralizowane. Będą one też dostępne tylko dla osób do tego uprawnionych i pracujących w określonych działach. Myślę, że warto także wspomnieć o roli jaką odgrywają nasi resellerzy, posiadający ogromne doświadczenie we wdrażaniu systemów klasy PDM (Product Data Management) i PLM (Product Lifecycle Management) i łączeniu ich z systemami ERP (Enterprise Resource Planning), co pozwala na uzyskanie jednolitego środowiska dla firm produkcyjnych i uniknięcie masy błędów oraz kosztownych zmian.Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do
 

Platforma 3DEXPERIENCE, oprogramowanie do projektowania 3D, rozwiązania 3D Digital Mock Up i Product Lifecycle Management (PLM)

Polska