Solidworks: innowacyjne oprogramowanie nie tylko dla inżynierów

Na jakiego typu możliwości pozwala aplikacja Solidworks 2021 w przypadku branży przetwórstwa tworzyw sztucznych?

Nasz produkt o nazwie Solidworks Plastics pozwala na realistyczną analizę procesu wypełnienia gniazda formującego, analizę fazy dopakowania, przyjrzenie się w jaki sposób zachodzi chłodzenie wypraski i jak jest rozprowadzane ciepło w kanałach chłodzących, a także jakie mogą być efekty paczenia. Jest to narzędzie dedykowane zarówno projektantom części z tworzyw sztucznych, jak i konstruktorom form wtryskowych czy też samym wytwórcom.

Projektanci znajdą w naszej aplikacji odpowiedzi na szereg różnorodnych pytań. Na przykład: czy zaprojektowany przez nich detal można wykonać za pomocą procesu wtrysku? Czy będzie on odpowiednio wytrzymały i pozbawiony defektów, które mogą wpływać m.in. na jego wygląd? Z kolei konstruktorzy form wtryskowych będą w stanie sprawdzić optymalny punkt wtrysku dla danej wypraski, czy optymalny sposób chłodzenia. Unikną także zmian w projekcie formy lub też przeanalizują, w jaki sposób te modyfikacje wpłyną na jej koszt. Wytwórcy znajdą zaś pomoc w wyborze odpowiedniej wtryskarki oraz doborze optymalnych ustawień na tym urządzeniu.

02-tworzenie-zlozen-raport-z-wykrywania-kolizji
Tworzenie złożeń - raport z wykrywania kolizji

Dzięki Solidworks Plastics możemy przede wszystkim prawidłowo zaprojektować naszą wypraskę (grubość ścianek, żebra wzmacniające, pochylenia ścian formujących), jak również samą formę wtryskową i dobrać najbardziej odpowiednie tworzywo. Aplikacja pozwoli nam określić optymalne ustawienia wtryskarki, dostosować temperaturę formy, cieczy chłodzącej czy podawanego polimeru oraz sprawdzić rozkład włókien w płynącym tworzywie. Solidworks Plastics umożliwi także uniknięcie wielu problemów takich jak niedotryski, widoczne linie, słaba wytrzymałość wyprasek, wciągi czy pułapki powietrzne. Za pomocą aplikacji dobierzemy parametry wtrysku wielopunktowego, zbalansujemy kanały w formach wielogniazdowych, unikniemy niedoszacowania skurczu, dobierzemy optymalny czas dopakowania i chłodzenia czy też prędkość ślimaka, określimy też parametry dla wtrysku z gazem, wtrysku sekwencyjnego, obtrysku insertów z innych materiałów, czy też wtrysku wielokomponentowego. 

W nowej wersji Plastics 2021 uporządkowaliśmy bazę tworzyw sztucznych i dodaliśmy do niej liczne nowe polimery; wprowadziliśmy także nowy sposób generowania siatek dla elementów chłodzących, takich jak przegrody i przegrody dwururowe. Zastosowaliśmy również nową definicję procesu overmolding. Pozwala on prześledzić co dzieje się z wypraską, kiedy np. wykorzystujemy polimer o większej wytrzymałości mechanicznej jako część zasadniczą i dotryskujemy inny, choćby dla stworzenia zewnętrznej warstwy o lepszych walorach wizualnych. Myślę więc, że zakres rozwiązań oferowanych przez aplikację Solidworks jest naprawdę bogaty i właściwie każda firma zajmująca się przetwórstwem tworzyw sztucznych otrzyma istotną pomoc oraz znajdzie rozwiązanie wielu problemów, z którymi spotyka się na co dzień.

Rozmawiał Jacek Leszczyński

Reportaże

Forum