Somalijska grupa terrorystyczna zakaże stosowania foliówek

Somalijska grupa terrorystyczna… Jak się okazuje, powszechna moda na ograniczanie tworzyw sztucznych w życiu codziennym zatacza coraz szersze kręgi. Coraz więcej krajów i organizacji przyłącza się do tej akcji, jednak nikt nie spodziewałby się, że wezmą w niej udział również organizacje, o których istnieniu media zazwyczaj przypominają z całkowicie innych powodów.

Somalijska grupa terrorystyczna Asz-Szabab zakazała stosowania jednorazowych toreb plastikowych na kontrolowanych przez siebie terenach, argumentując, że odpady te są szkodliwe dla środowiska.

Harakat al-Shabaab al-Mujahideen (dosł. Ruch Młodzieży Mudżahedińskiej) to somalijska radykalna islamistyczna organizacja militarna. Od 2012 jest formalną komórką Al-Ka’idy w Rogu Afryki (terytorium Somalii i częściowo Etiopii). Ugrupowanie Asz-Szabab zostało wpisane na listę grup terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

Według doniesień portalu PJ Media, w należącej do Asz-Szabab, stacji Radio Andalus przywódca grupy w regionie Jubaland, częściowo autonomicznej prowincji w południowo-zachodniej Somalii, Mohammed Abu Abdullah, powiedział, że wyrzucone torby plastikowe "stanowią poważne zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt".[1]

Asz-Szabab nie poinformowała w jaki sposób zakaz będzie egzekwowany, jednak jak informuje BBC, z powodu "stosowania przez organizację powszechnej przemocy" ludzie na kontrolowanych przez terrorystów terenach, zazwyczaj robią to co im się każe.

Celem prowadzonej przez Asz-Szabab walki jest wprowadzenie prawa szariatu i ustanowienie kalifatu islamskiego w Somalii. Jak na ironię, organizacja od dawna finansuje swoją działalność terrorystyczną, m.in. poprzez nielegalny handel kością słoniową.[2][1]https://pjmedia.com/homeland-security/citing-environmental-risk-terror-group-al-shabaab-bans-plastic-bags/
[2]https://www.cfr.org/blog/al-shabaabs-ivory-trade-continued


JL

Czytaj więcej:
Folia 369