Stora Enso rozważa budowę fabryki w Ostrołęce

Stora Enso rozważa budowę…
Stora Enso, światowy potentat na rynku papierów, kartonów opakowaniowych oraz papierów etykietowych i tektury falistej zastanawia się nad wybudowaniem w Ostrołęce nowoczesnej fabryki za 1,2 mld zł.

Fabryka miałaby powstać w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Jej budowa byłaby największym projektem inwestycyjnym rozpoczętym w tym roku w Polsce przez podmiot zagraniczny. Produkowałaby papier pochodzący w 93 proc. z makulatury, co prostą drogą umożliwiłoby wzrost opłacalności zbiórki tego surowca. Chociaż kilka mediów podało już informację o tym, że budowa zakładu jest już przesądzona, to jednak sami zainteresowani przyznają, że w tej sprawie nie ma jeszcze nic pewnego.

Cały czas bowiem centrala fińskiego koncernu stawia Ostrołękę jako zaledwie jedno z potencjalnych miejsc przeznaczonych na lokalizację fabryki. Wprawdzie Finowie przyznają, że kandydatura tego miasta jest jedną z najpoważniejszych, ale póki co wstrzymują się z ostatecznym "zaklepaniem" inwestycji w Polsce.

Projektem już zrealizowanym jest natomiast zakup przez Stora Enso tartaku w gminie Świętajno w północno-wschodniej części kraju. Jest to druga inwestycja koncernu w przemyśle tartacznym w Polsce.

Funkcjonująca w Polsce Stora Enso Polska jest filią fińskiego koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na naszym rynku. Przychody Stora Enso Poland ze sprzedaży przekraczają poziom 726 mln zł, a dwa lata temu zysk netto wyniósł prawie 58 mln zł. Cała Grupa generuje natomiast roczną sprzedaż na poziomie 13 mld dolarów i zatrudnia 40 tys. osób w 40 krajach.

Stora Enso Poland należy do liderów branży celulozowo-papierniczej i opakowaniowej w naszym kraju. Produkuje celulozę, papiery przemysłowe, tekturę i opakowania tekturowe, opakowania z tektury laminowanej oraz worki papierowe. Jej biura sprzedaży zlokalizowane są w zakładach produkcyjnych w Ostrołęce, Łodzi, Tychach i Mosinie. Posiada również przedstawicielstwa w Warszawie, Moskwie i czeskiej Opawie.

Produkowane w Stora Enso Poland papiery w większości służą do dalszego przetwórstwa. Jeśli chodzi natomiast o tekturę i pudła, to spółka wytwarza tekturę falistą dwu i trzywarstwową o rodzajach fali: C, B, E oraz tekturę pięciowarstwową szarą lub jednostronnie bieloną. Produkuje też opakowania z tektury falistej w postaci pudeł klapowych, fasonowych, pudeł typu display, pudeł i tacek z dnem klejonym wielopunktowo i składanym automatycznie. Ponadto spółka wytwarza opakowania high-graphics z nadrukami do sześciu kolorów, opakowania kaszerowane z nadrukiem offsetowym oraz opakowania z taśmą.


brak
 

Stora Enso Polska jest filią koncernu Stora Enso, odpowiedzialną za sprzedaż wszystkich jego produktów na rynku polskim.

Polska