Sukces III środkowoeuropejskiego spotkania branży tworzyw

Sukces III środkowoeuropejskiego…

Trzecia edycja udanej konferencji przeznaczonej dla branży tworzyw sztucznych z naszego regionu Europy odbyła się w nowoczesnym kompleksie hotelowo-sportowym X-Bionic Sphere w położonym przy granicy z Węgrami słowackim Šamorínie.

Po sukcesie ubiegłorocznego II Środkowoeuropejskiego Spotkania Branży Tworzyw (Central European Plastics Meeting) wiadomym było, że organizowana przez węgierską firmę konsultingową myCEPPI konferencja przyciągnie jeszcze większą liczbę uczestników niż w latach ubiegłych i być może na stałe wpisze się do kalendarza najważniejszych imprez dla środkowoeuropejskiej branży tworzyw sztucznych.

Tegoroczne spotkanie, które odbyło się w dniach 23-24 września zostało podzielone na 3 części: konferencję, spotkania B2B i wystawę. W tym roku wzięło udział ponad 300 gości z różnych krajów.

Głównymi tematami tegorocznej konferencji były: prognozy dla rynku środkowoeuropejskiego oraz wyzwania i rozwiązania w obszarze Europy Środkowej, gospodarka o obiegu zamkniętym, recykling i wykorzystanie odpadów z tworzyw sztucznych jako źródła energii.


Pierwszym prelegentem był László Bűdy, dyrektor zarządzający myCEPPI, który w referacie "Środkowoeuropejski rynek polimerów - trendy i perspektywy z globalnym spojrzeniem”, na podstawie tworzonych przez tą firmę cotygodniowych raportów cen tworzyw sztucznych przedstawił prognozy rynkowe dla Europy Środkowo - Wschodniej.

 - Jeden z istotniejszych problemów trapiących dzisiaj branżę przetwórstwa tworzyw polega na tym, że nie mamy szczegółowej wiedzy, czy ceny tworzyw sztucznych wzrosną czy spadną, i nie możemy powiedzieć czy nastąpi to w ciągu miesiąca czy np. tygodnia - wskazywał László Bűdy.


Roberto Ribeiro z Asterisk Partners oczarował publiczność dynamicznym wykładem na temat znaczenia podejścia do produkcji wyrobów w oparciu o potrzeby użytkowników, unikając jednocześnie negatywnego wpływu na środowisko. - Jeśli chcemy, aby ludzie w przyszłości odbierali pozytywnie wyroby z tworzyw sztucznych, musimy zmienić również te wyroby, nie próbując tylko zmieniać zachowań konsumenckich - mówił Ribeiro.

Ekspert zaapelował o tworzenie takich wyrobów, które można łatwo poddawać recyklingowi i które można ponownie wykorzystać.


Michael Londesborough, naukowiec z Instytutu Chemii Nieorganicznej Czeskiej Akademii Nauk oraz popularyzator nauki, wyjaśnił dlaczego tworzywa sztuczne są obecnie tak bardzo znienawidzonym materiałem. 

- Tworzywa sztuczne to materiał, który jest najbardziej widocznym odpadem w środowisku naturalnym. Musimy jednak zapytać kto te tworzywa do środowiska wprowadza. Tworzywa sztuczne są niezastąpione w dzisiejszym świecie, ułatwiają nam życie i od nas zależy jak zostaną przez nas potraktowane po użyciu - podkreślał Londesborough.

Michał Babic z Instytutu Chemii Makromolekularnej Czeskiej Akademii Nauk zastanawiał się czy jest możliwość zastąpienia tworzyw sztucznych  innymi materiałami. Wedle przytoczonych przez niego danych, zastąpienie opakowań z tworzyw sztucznych innymi materiałami oznaczałoby trzykrotny wzrost jednostkowej wagi opakowania, prawie trzykrotny wzrost emisji gazów cieplarnianych, ponad dwukrotnie wzrosłoby zużycie energii i prawie dwukrotne zwiększenie ilości odpadów.

- W trakcie tegorocznego spotkania ponownie organizujemy również sekcję spotkań B2B, gdzie dostawcy polimerów, maszyn do przetwórstwa tworzyw oraz usług i rozwiązań będą mogli spotkać się przy swoich stolikach z potencjalnymi klientami, będącymi w zdecydowanej większości przetwórcami tworzyw sztucznych - powiedziała portalowi Plastech Andrea Nagy, Project Manager w MyCEPPI.

Uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy: z jednej strony 34 firmy - gospodarze (głównie producenci surowców, dystrybutorzy oraz firmy handlowe), z drugiej zaś nowi potencjalni partnerzy biznesowi. Spotkania B2B odbywały się w ciągu dwóch dni, a uczestnicy mieli 25 minut na sesję.

Jak się okazało format ten zdecydowanie przypadł uczestnikom konferencji do gustu, co potwierdzili również uczestnicy z naszego kraju.

- Bardzo dobra frekwencja podczas spotkań B2B. Są tu rzeczywiście firmy z całej Europy centralnej - powiedział nam Krzysztof Nowosielski z elbląskiej firmy ML Polyolefins. - To bardzo szeroki przekrój i ciekawe doświadczenie. Ta konferencja to zdecydowanie dobre miejsce do nawiązywania kontaktów w obszarze Europy Środkowej - dodał.


- To już drugi raz, kiedy jesteśmy na tej konferencji - przyznaje Piotr Kwiecień, szef polskiego oddziału Sabica, globalnego koncernu działającego w obszarze poliolefin i tworzyw konstrukcyjnych. - Moje wrażenia są bardzo pozytywne, to jest dobra impreza, która w ciekawy sposób integruje branżę tworzywową z tego regionu. Daje możliwość odbycia wielu ciekawych spotkań z producentami i dystrybutorami. To płaszczyzna, na której może się narodzić wiele ciekawych pomysłów. Uważam, że to jest bardzo dobry format - na gorąco dzielił się z nami swoimi wrażeniami Piotr Kwiecień.


W trakcie konferencji zainteresowane taką formą promocji firmy, miały możliwość zaprezentowania swoich ofert na przygotowanych w tym celu stoiskach. W wystawie wzięły udział: EREMA, GRAFE, myCEPPI, pnTurkey, Safic-Alcan, Selex Industrial i Stäubli. Oczywiście wśród nich nie zabrakło również stoiska portalu Plastech.

JLRegranulat PP, PE, Compounding, Odpady poprodukcyjne
 

Regranulat PP, PE, Compounding, Odpady poprodukcyjne, kratka trawnikowa

Polska, 82-310 Elbląg, Berylowa 7, Gronowo Górne
Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen
 

Szeroka paleta poliolefin - polietylen, polipropylen - przenaczonych zarówno do formowania wtryskowego jak również do wytłaczania, tworzywa konstrukcyjne

Polska